Міжнародним екологічним скандалом може обернутися для нашої держави справа про калинівські пестициди. І це ще не все. Як свого часу повідомляло обласне управління екології, на виконання робіт „із знешкодження непридатних для використання хімічних засобів захисту рослин Мінприроди України планує виділити з Державного фонду охорони навколишнього природного середовища 20 мільйонів гривень.” Як стверджує один із начальників обласного управління екології Олена Яворська, отруту ніхто не утилізовував – і „чи не закатали її в бетон або закопали в лісосмузі?”
Справу про калинівські пестициди дехто називає елементом боротьби за посаду головного еколога області. Про двовладдя у цьому відомстві вже писала наша газета: вінницький підприємець Дмитро Бабич має на руках наказ міністра про його призначення на посаду керівника обласного управління екології. Тим часом Олена Яворська теж має документ – рішення суду про її поновлення на посаді. Вже зараз можна говорити про те, що боротьба „екологічних” компроматів лише починається. З понеділка вже офіційно розпочали роботу два нових заступники Дмитра Бабича, а сам він вже має доступ до документів Олени Яворської. І, головне, цього тижня йому з міністерства передадуть нову печатку відомства.
Пестициди – „в трубу”?
- Не я перша почала говорити про очевидні порушення при наданні дозволу ТОВ «Вінспецпостач» на ліквідацію 10 тонн пестицидів. До згаданого ТОВ має безпосереднє відношення пан Бабич, - каже Олена Яворська. - Комісія з Кабміну, яка перевіряла обласну адміністрацію, письмово зафіксувала допущені порушення при поводженні з відходами у Калинівському районі. Тим самим у Вінницькій області допущено порушення Стокгольмської конвенції про стійкі органічні забруднювачі, - наголошує пані Яворська. – Цей документ наша держава підписала рік тому, і вже маємо прикрий факт нехтування домовленостями світової екологічної спільноти саме у нашому регіоні.
Обласне управління екології, за словами співрозмовниці, подало з цього приводу скаргу до обласної прокуратури. Олена Яворська передала у редакцію газети копію листа генерального директора ТОВ «Вінспецпостач» Артура Сороки на ім’я голови облдержадміністрації Олександра Домбровського. У ньому йде мова про залучення очолюваного ним підприємства до виконання робіт із збирання, вивезення та знешкодження пестицидів, яких, зазначається у листі, в області накопичилося 2200 тонн.
- „Вказані роботи ми виконуємо завдяки двом підприємствам – ТОВ «Вінспецпостач» (Вінниця) та ТОВ НВФ «Екоцентр» (Кіровоград), поєднаних у консорціум, де «Вінспецпостач» визнано головним підприємством”, - це фрагмент із згаданого листа. У ньому наведено факт, що у 2007 році згадані підприємства зібрали, перевезли та знищили 166 тонн непридатних пестицидів, з них 10 тонн у Калинівському районі нашої області, решта – у Київській області. Зверніть увагу на опис технології, за якою знищуються відходи, - уточнює пані Яворська. – Якраз цей опис і видав підприємців. Вони пишуть про застосування хімічної речовини. Як дипломований фахівець з досвідом роботи, наголошую на тому, що нема такої хімічної речовини, яка б універсально «зв’язувала» всі види пестицидів.
За словами Олени Яворської, неопізнані або, як їх ще називають, невідомі пестициди, можна знищувати тільки спалюванням. Іншої технології поки що у нас не придумали.
Щоб переконатися, бодай візуально, в тому, що у Кіровограді назване підприємство «Екоцентр» використовує термічний метод спалювання пестицидів, до сусіднього обласного центру направили фахівців. За адресою, вказаною в документах, вони розшукали базу «Екоцентру». Навіть зафіксували її територію на об’єктив цифрового фотоапарату.
- Ви бачите на цих знімках хоча б натяк на існування труб? – перепитує Олена Яворська. - Адже якщо застосовується метод спалювання, то відповідно повинні бути труби, через які здійснюються викиди. Наші фахівці не бачили цих труб на місцевості. То де їм було взятися на фото?
- Логічно виникає декілька запитань, - продовжує співрозмовниця. – Головне з них, де поділись пестициди? Можливо, їх взагалі не довезли до Кіровограда? А якщо й довезли, то чи не закатали потім в бетон і не передали цей будматеріал для будівництва будинків? Є ще один варіант – закопати відходи десь у посадці. Не має значення, в якій саме області – нашій, чи сусідній…
- Вартість таких робіт (збирання, перевезення та знищення пестицидів) є найнижчою в Україні - їхні послуги із знищення пестицидів на 5-7% дешевше від тих, що їх надає добре знане підприємство – ТОВ «Елга» із Шостки Сумської області. За рахунок чого вони готові дешевше возитися з такими непростими речовинами? - запитує Олена Яворська.
Нарешті про те, на які недоліки звернули увагу перевіряючи з Кабміну. ТОВ «Вінспецпостач» було обрано підприємством для вивезення пестицидів з Калинівського району без проведення тендеру.
За звинувачення – до суду
- Нас перевіряли і вже не раз з приводу усіх наведених вище фактів, - пояснив генеральний директор ТОВ «Вінспецпостач» Артур Сорока. - І прокуратура, і СБУ, і екологічна інспекція. Знаю, що допитували усіх тих, хто підписував документи на передачу пестицидів. Повірте, якби там було щось нечисто, то про це всі б уже знали.
- Ви можете ознайомити редакцію з матеріалами хоча б однієї перевірки?
- Вони знаходяться у нашого колишнього головного бухгалтера, а я у даний час за межами Вінниці у відрядженні. Коли повернуся, попрошу щоб вона підняла їх і тоді переконаєтеся у нашій правоті. З приводу тендеру, то у Калинівці була дуже невелика партія пестицидів. Який смисл проводити тендер? Хто погодиться з такою кількістю працювати?
Співрозмовник стверджує, що усі пестициди були доставлені у Кіровоград на підприємство «Екоцентр» і там знищені. На використання цієї технології підприємство має відповідні ліцензії і дозволи. Тому всі звинувачення на їхню адресу, наголошує пан Сорока, є безпідставні. За їх поширення «Вінспецпостач» має намір подати на Яворську до суду, додав наприкінці розмови Артур Сорока.
Чи працює нині «Вінспецпостач» по утилізації пестицидів в області? Як стверджує Артур Сорока, у даний час його підприємство не виконує таких робіт. Не можуть отримати дозвіл. Хоча вже неодноразово зверталися з цього приводу до обласної влади.
Дмитро Бабич (28), один з начальників обласного управління екології:
- У даний час я не маю ніякого відношення до ТОВ «Вінспецпостач». Так, раніше я працював там. Але це було раніше. Два роки вже не займаюся там роботою. Пестициди з Калинівки вивозили у минулому році. Робилося це вже без мене. Тому нема що коментувати. Скажу тільки, що всю цю неправду поширює Яворська. Їй доведеться за таке відповідати.
Віталій Мельник (33), начальник обласної екологічної інспекції
- Я зможу прокоментувати ситуацію після перевірки, а такого звернення (аби
провести перевірку), не було. Крім того, у фірми Бабича є не одне підприємство, яке входить до того згадуваного Яворською „Вінспецпостачу”, тому потрібно конкретно вказати, яке саме.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер