Кабмін цьогоріч проведе повну монетизацію субсидій — замість держдопомоги «на папері» субсидіанти отримуватимуть «живі» гроші. Однак зараховуватимуть їх на рахунок зі спеціальним режимом використання у «Ощадбанку». І сам банк буде розпоряджатися, за які спожиті послуги виплачувати кошти з субсидії. За новою системою субсидію оформили вже 168 вінничан (станом на 9 січня - авт.).
Утім, міністр соцполітики Андрій Рева розказав, що заплановано давати субсидії готівкою. Так би мовити, «на руки».
— Було ухвалене політичне рішення про те, щоб тих людей, яким призначена субсидія з жовтня, перевести на грошові розрахунки уже в готівковій формі з березня. Це робиться для того, щоб до травня мати уявлення про те, який механізм є більш ефективним. Обидва механізми монетизації, готівковий і безготівковий, працюватимуть паралельно, — казав міністр, що передали на Урядовому порталі
На чотири мільйони отримувачів субсидій потрібно 6 мільярдів гривень готівкою щомісяця. А на картки «Ощадбанку» продовжать отримувати гроші ті люди, які звернулися до управлінь соцзахисту після 1 січня 2019 року, зазначав Рева.
Голова Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг Андрій Герус пояснив, що така монетизація збільшить борги за комуналку та інфляцію.
«Головний ризик [від виплати готівкою субсидій - авт.] — різко збільшується грошова маса (М0) і кошти не повністю або несвоєчасно підуть на оплату комуналки. Особливо це буде відчутно перші місяці.
На сьогодні загалом борги по системі за газ, тепло та електроенергію вже складають понад 60 мільярдів гривень. Платіжна дисципліна невисока і падає. Така монетизація готівкою сприятиме подальшому падінню платіжної дисципліни. Очевидно, що жорстких дій до споживачів-неплатників не буде, адже восени ще одні вибори — парламентські.
Внаслідок такого рішення 4 мільйони найбідніших домогосподарств додатково протягом березня-травня отримають готівкою по 1,5 тисячі гривень щомісяця або сумарно 4,5 тисячі гривень за три (перед)виборчих місяці.
Враховуючи всі фактори, мій прогноз — інфляція за підсумками 2019 року буде набагато вища, аніж 5%, що є метою Нацбанку України. Скоріш за все, щоб стримувати інфляцію НБУ буде тримати високою облікову ставку, а можливо і ще її підвищить.
Кредити будуть дорогі, а економіка буде слабка. Гривня буде девальвувати. Також є сумніви, що НБУ піде на валютну лібералізацію у таких умовах. І не лякайте нас популізмом, він вже наступив», — йдеться в його дописі на фейсбуку.
Нещодавно розбиралися разом з керівницею вінницького департаменту соцполітики Валентиною Войтковою як будуть давати «живі» гроші на оплату комуналки
Читайте також:
Фото в матеріалі: архів «20хвилин», Укрінформ, Уніан
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер