Дві жінки народили діток, один чоловік одружився, двоє - на порозі весілля, четверо влаштувалися на роботу. Це такі звичайні житейські події і разом із тим надзвичайні результати програми замісної терапії для споживачів наркотиків, яка проводиться на базі Вінницького обласного диспансеру "Соціометрія"
- Замісна терапія - це один із найефективніших методів лікування наркотичної залежності, - каже лікар Вінницького обласного диспансеру "Соціометрія" Ірина Веретко. - Пацієнти, які приймали опіатні наркотики (похідні від опійного маку), отримують препарат (бупренорфин) у вигляді таблеток, схожий на наркотики за структурою, однак безпечний для здоров'я. Таблетки знімають ломку, блокують тягу до наркотиків і дозволяють повернутися до нормального життя.
Уже протягом тижня наркозалежні почувають себе нормально (немає ломки, заживають абсцеси, трофічні язви). Зникає тяга до наркотиків і з'являється багато вільного часу, який раніше витрачався на їх пошуки. Тепер він витрачається на пошуки роботи. На даний момент замісну терапію отримують 34 особи - 26 чоловіків та вісім жінок. Беруть у програму людей, які споживають наркотики не менше ніж три роки, неодноразово проходили стаціонарне лікування, але безуспішно, однак вони справді хочуть позбутися залежності.
- Також беремо наркозалежних із ВІЛ та гепатитами В і С, - продовжує Ірина Веретко. - Багато людей відсіюється на початку програми. Це пацієнти, які думають, що отримають у нас "безкоштовний кайф", але, одразу розчарувавшись, більше не приходять: від препарату немає ломки, однак немає і кайфу.
- Тепер я ловлю кайф від життя, - розповідає Катерина, яка вже півроку отримує замісну терапію. - Спілкуватись із донькою (Насті дев'ять років), іти, дивитися на небо, навіть дихати - це приємно. Я 12 років провела ніби у сні. А тепер прокинулася!
Довідка:
3388 наркозалежних зареєстровано у Вінницькій області
Поступово зменшуючи дозу препарату, за півроку - два роки споживач наркотиків може взагалі позбутися залежності. Сам препарат пацієнти отримують безкоштовно. Гроші на проект виділяє Глобальний фонд з боротьби з туберкульозом, малярією та СНІДом.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.