Пенсіонерка Надія Яворська з Ямпільського району скаржиться на дії «Енери Вінниці». За її словами, з січня 2019 року стали нараховувати їй незрозумілі борги, а у вересні склали загальний «цінник» — 6 214 гривень до сплати.
В «Енері» пояснили, що показники формують в обленерго, а якщо споживачі їх подають невчасно, то рахують по «середньодобовому обсягу споживання». З чого складається цей середній обсяг, коли та як потрібно подавати показники?
До редакції надіслала листа зі скаргою 81-річна пенсіонерка Надія Яворська, яка живе в селі Безводне, Ямпільського району. Жінка нарікає на необгрунтовані борги, які дописує їй «Енера Вінниця».
«Я живу сама. На зиму забирає до себе в місто донька, бо самій важко в хаті. З січня 2019 року з’явився новий постачальник — «Енера Вінниця». І без мого відома дописали дві тисячі кіловат-годин за період, коли я не жила вдома», — пише жінка.
З’ясовувати звідки борг жінка ходила до місцевого РЕСу, писала заяви на коригування показників, але реакції від Ямпільського РЕС не було. Врешті-решт у цій компанії їй сказали, щоб «платила по своїх показниках». А щоб уникнути подібних проблем в майбутньому, донька пані Надії стала надсилати показники лічильника на «вайбер» обленерго.
Проте восени пенсіонерка знов отримала повідомлення, що винна за спожиту електроенергію 6 214 гривень.
«Нині електропостачальник вимагає сплатити борг. Погрожують судом і стягненням цих коштів за рахунок майна, бо грошей в мене таких немає», — пише Яворська.
Щоб з’ясувати причини донарахувань, звернулися до прес-служби товариства «Енера Вінниця».
У відповідь на запит повідомили, що «Енера» займається постачанням електроенергії споживачам та проведенням розрахунків за спожите світло. Показники лічильників для проведення нарахувань отримують від оператора системи — «Вінницяобленерго».
А от знімати фактичні показники, надавати їх обленерго протягом періоду — за два календарні дні до кінця розрахункового місяця та по третій календарний день наступного розрахункового періоду — мають самі споживачі.
Якщо споживач не подає покази лічильника у цей термін, то нараховують дані за «середньодобовий обсяг споживання». Що це таке, раніше пояснював директор комерційний АТ «Вінницяобленерго» Олексій Тарарака:
— Якщо людина взагалі не передала показники лічильника, то їй нараховують платіжку з урахуванням того обсягу споживання, який був в минулому місяці. Якщо показники були передані з запізненням, то сума до оплати буде сформована на основі середнього значення споживання електроенергії за останні місяці, яка перевищуватиме на кілька кіловат*годин актуальне значення показу, — говорив Тарарака.
Так також пояснюють в «Енері» виникнення заборгованості у 6 214 гривень у пенсіонерки з Ямпільського району.
«Яворська нерегулярно подавала фактичні покази лічильника, тому оператор системи розподілу міг здійснювати формування обсягів споживання в окремих розрахункових періодах по середньому споживанню, які відрізняються від фактичних», — йдеться у відповіді на наш запит.
А також розказують про те, як це виправити: потрібно звернутися до РЕС з заявою про коригування обсягів споживання у відповідності до фактичних показів приладу обліку. Як тільки скориговані показники внесуть до бази електропостачальника, то «Енера Вінниця» зробить перерахунок заборгованості.
От тільки пенсіонерка Надія Яворська каже, що на неї вже подали до суду.
— Я зверталася до РЕС з вересня 2019 року, нічим не допомогли. А з жовтня жила в доньки. Нещодавно отримала позовну заяву від «Енери Вінниця», що маю сплатити 6000 з лишнім боргу, інакше вони стягнуть цю суму через суд. І ще тоді 2200 гривень я маю сплатити штрафу. Зараз збираю всі документи, всі показники лічильника, щоб довести, що я не брешу і «Енера» просто дописала мені ці показники, — розповіла 81-річна пенсіонерка по телефону.
Для достовірного врахування обсягів використаної електроенергії покази лічильника необхідно передавати за 2 календарні дні до кінця місяця по 3-й календарний день наступного розрахункового періоду (календарного місяця), кажуть в «Енері Вінниця». Для прикладу, дати подачі показників за липень — це з 30 липня і до 3 серпня включно.
Подавати фактичні показники лічильника можна через один з цих засобів:
В Україні, нагадаємо, з 2019 року запроваджено ринок електроенергії
Чи є у вас проблема з нарахуваннями від «Енера Вінниця»?
Читайте також:
У подвір’ї постійно ставлять машини на зелених зонах. Що з цим робити?
Медогляди перед 1 вересня: як їх мають проходити вчителі та діти?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер