Психолог – психотерапевт 16-го відділення обласної психоневрологічної лікарні ім. академіка Ющенка Сніжана Дімітрова практикує різні напрямки психотерапевтичної роботи. Символдрама, сімейне консультування, індивідуальна психотерапія, психокорекція у дітей та підлітків, психологічна підготовка до пологів. Каже, що згасання мотивації до навчання чи роботи – одна з найпоширеніших проблем.
- Людина з ентузіазмом робить те, що приносить їй позитивні емоції, - розповідає Сніжана Дімітрова. – Якщо такої «ендорфінової винагороди» немає, мотивація, закономірно, іде на спад. Загалом, умовно можна виділити дві групи мотиваційних стимулів. Перша – мотивація «до». Людину надихають здобутки, які принесе їй досягнення мети. Приміром, освоїти спеціальність, що дасть можливість більше заробляти. Або тренуватись, щоб займати призові місця на змаганнях чи просто мати спортивний вигляд і міцне здоров’я. Чи вчити мови, щоб розширити коло спілкування або зробити новий виток у кар’єрі. На деяких людей сильніше впливає «мотивація «від». Коли акцент на негативних наслідках пасивності та бездіяльності. В народі – так звані «чарівні пенделі».
Сніжана Дімітрова пояснює, що «мотивація «від» - не обов’язково тиранія чи самодурство по відношенню до інших, чи до себе. Кожна людина може пригадати, як доводилось «брати себе в руки» і прикладати зусилля, щоб більше не потрапити в неприємну ситуацію.
Найбыльш важке в будь-якій справі – розпочати. Сніжана радить один простий, але дієвий спосіб.
Вислів «дорога в тисячу миль починається з першого кроку» народився не на пустому місці, - каже психолог. – Коли справа викликає лише позіхання, скепсис чи навіть страх, можна «домовитись із самим собою». Це так зване «правило однієї хвилини» - даєш собі обіцянку, що будеш займатись конкретно цією справою лише одну хвилину. Зазвичай, приступивши до справи, людина починає розуміти, що «очі бояться, а руки роблять» Тоді на зміну нудьзі чи хвилюванню приходять азарт і зацікавленість. Іноді, саме так налаштовую себе на заняття з англійської мови.
Сніжана Дімітрова переконана, що мотивувати дітей найкраще особистим прикладом.
- Вказівка «давай швидко роби, що я сказав» найчастіше викликає активний спротив чи тихий саботаж, - каже психолог. – Є більш делікатний, але дієвіший метод: «Давай зробимо це разом». І ненав’язливо, особистим прикладом, залучати дитину до роботи чи підготовки домашнього завдання.
Психолог говорить, що справді патологічні форми ліні трапляються вкрай рідко.
- Якщо людина втрачає цікавість до всього оточуючого і відмовляється від будь-якої активності – це, зазвичай, є симптомом нервового виснаження чи психічного розладу. В такому разі без допомоги спеціаліста дійсно обійтись буває важко. У більшості ж випадків, з лінню людина легко впорається сама, якщо знайде правильний ключ до своєї мотивації.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер