На проходження основної сесії тестування ЗНО цього року з Вінницької області зареєструвалося 15 тисяч 691 людина. Окрім випускників шкіл, є ще кілька категорій учасників, розповідає заступниця директора Вінницького регіонального центру оцінювання якості освіти Людмила Марцева.
— Випускники шкіл поточного навчального року (8400 осіб), студенти закладів вищої освіти, які цього року завершують повну загальну середню освіту — понад 3000 осіб і 2500 — це учні профтехосвіти. А також півтори тисячі колишніх випускників, які вирішили продовжувати навчання, — каже Людмила Марцева.
За її словами, цього року створили на 10 пунктів проведення ЗНО більше, ніж у 2020 році — загалом їх в області 73. Працюватимуть вони на базі різних навчальних закладів 57 шкіл, 9 — коледжі та університети та 7 — на базі закладів професійно-технічної освіти).
— Вся область розділена на 13 освітніх округів, це міста та містечка, де працюватимуть пункти проведення тестування. Це Вінниця, Козятин, Іллінці, Жмеринка, Могилів-Подільський. Гайсин, Тульчин, Бершадь, Хмільник, Бар, Калинівка і Шаргород. Всі ці округи приймають найбільш масові предмети, — зазначає Людмила Марцева.
Найбільша кількість людей зареєстрована на обов’язкові предмети. Так, на українську мову та літературу, або лише на українську мову прийде майже 14 тисяч абітурієнтів. Другий обов’язковий предмет — математика, її теж складатимуть майже 14 тисяч учасників.
— Велика кількість учасників зареєстрована на історію — 11,5 тисяч. Далі географія — майже сім тисяч. Багато людей прийде на англійську мову — понад чотири тисячі, трохи менше на біологію — 3 950 осіб, а найменша кількість учасників прийде на хімію — 216 осіб. На іноземні мови (німецька, французька, іспанська мови) — 29 осіб. Ось такий розклад по предметам, — розповідає Людмила Марцева.
Серед зареєстрованих учасників ЗНО у Вінницькій області є 20 осіб з особливими освітніми потребами. Людмила Марцева розповідає, що їм створять особливі умови відповідно до медичного висновку, який вони подавали під час реєстрації.
— Це може бути аудиторія на першому поверсі, наявність зовнішніх сходів, обладнаних поручнями, наявність туалету, який обладнаний універсальною кабінкою, стіл, який придатний для інвалідного візка і додатковий час у 30 хвилин на проходження завдань, — зазначає фахівчиня. — Є діти, які будуть сидіти на перших столах, вони мають проблеми зі слухом і їм видаватимуть додатково друкований текст на аудіюванні, коли вони будуть здавати англійську, є двоє дітей з імплантатами в організмі, тому їх не будуть перевіряти на металодетекторі, бо це або діабетична помпа або інший прилад, який не дозволяє проходити такі технічні перевірки.
Людмила Марцева також додала, що двоє цьогорічних учасників ЗНО потребують перекладача жестової мови, а ще шестеро — хворіють на діабет.
— Вони матимуть з собою шприц-ручку, глюкометр, солодощі, тест-смужку. Такі діти зможуть в будь-який момент вийти в кімнату медичного працівника і зробити ін’єкцію. Ще є п’ятеро осіб, яким лікарі радять періодично проводити медичний контроль здоров’я і їм також будуть приділена увага. Ми тримаємо їх всіх на контролі, знаємо, де вони будуть складати тестування, в яких уаудиторіях та за якими партами, — наголосила Людмила Марцева.
Через пандемію коронавірусу на вході до пунктів тестування всім учасникам будуть перевіряти температуру, аби виявити хворих дітей. За словами Людмили Марцевої, з підвищеною температурою на тестування не потрапить ніхто, окрім тих учасників, в яких вона хронічно підвищена. В такому випадку треба захопити з собою відповідну медичну довідку, яка це підтвердить.
— Якщо дитина захворіла напередодні тестування і розуміє, що не потрапляє на ЗНО, то щороку протягом п’яти днів від початку проведення іспитів є можливість зареєструватися на додаткову сесію, — повідомляє Людмила Марцева. — Для цього потрібно написати заяву та надати документи, які підтверджують хворобу.
Додаткова сесія почнеться аж 29 червня.
— Сподіваюся, що таких дітей буде небагато і що всі встигнуть отримати результати тестування до початку роботи приймальних комісій, — говорить Людмила Марцева.
Спеціалістка з центру оцінювання якості освіти також зазначає, що в день проведення ЗНО навчальні заклади, які стали пунктами проведеннями тестування, заняття проводити не будуть. Не
— Діти, які беруть участь в ЗНО, зрозуміло, ніяких уроків не відвідують того дня. А учням середніх та молодших класів уроки або перенесуть, або проведуть дистанційно. Це відбувається відповідно до наказу по тому чи іншому навчальному закладі, — наголосила Людмила Марцева.
У 2021 році збільшився час на допуск до пункту тестування. Людмила Марцева пояснює це тим, що кожну дитину треба перевірити на наявність підвищеної температури. Окрім того, з’явилися і додаткові бланки в кількох предметах.
Зокрема, є два види зовнішнього незалежного оцінювання з української мови: одне міститиме лише завдання з мови, інше — з мови та літератури. Останнє необхідне лише тим абітурієнтам, які вступають на спеціальності гуманітарного напрямку.
Вперше цього року ЗНО з математики стане обов'язковим для усіх випускників. Тест буде дворівневий. Базовий рівень складатимуть учні, незалежно від обраного фаху. Профільний — для тих, де цього потребує майбутня спеціальність.
— Додатковий бланк з’явився у математиці та українській мові — тому тривалість проходження тестування збільшили на півгодини. Якщо раніше воно тривало 180 хвилин, то зараз 210. Але про це діти знали ще до початку навчального року, ми повідомляли вчителям-предметникам, які в свою чергу, розповідали про це дітям. Тобто, нові речі з’явилися, але вони були відомі ще у вересні. Процедура ж не змінилася, як і раніше буде чіткий контроль, заборона мати при собі мобільний телефон, — каже Людмила Марцева.
Вона також запевняє, що всі пункти проведення тестування будуть готові та безпечні для учасників, вже закуплені всі дезінфікуючі засоби.
Для допуску до пункту проведення зовнішнього незалежного оцінювання вступник повинен пред'явити: сертифікат ЗНО; документ, на підставі якого особу зареєстровано для участі в зовнішньому оцінюванні; запрошення-перепустку для участі в зовнішньому оцінюванні.
В Українському центрі оцінювання якості освіти говорять, що учасники ЗНО пред'являють не оригінал паспорта чи ID-картку, а електронний паспорт у застосунку «Дія». З огляду на зростання випадків використання додатку «Дія» для посвідчення особи на пунктах тестування, у виняткових ситуаціях учасникам ЗНО дозволять пред’являти документи в застосунку «Дія».
Проте користуватися додатком «Дія» варто лише тоді, коли з певних причин неможливо пред’явити оригінал документа. Тому учасники все ж повинні мати із собою паспорт чи ID-картку.
Читайте також:
«Золоте дно» для освітян або Скільки коштують репетитори у Вінниці?
Самостійно чи під тиском батьків? Як обрати свою майбутню професію
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Шкода школярів, якщо чесно - але наразі маємо те, що маємо,
Дякую за працю, пані Діано