„Ну, треба ж, жодного негативного відгуку! Феноменальна робота!” – це один із останніх коментарів у групі в фейсбуку „Сбор средств для ВВС Украины”.
Тут звітують про надходження, витрати, закупки і передачу у військові частини Повітряних сил речей, придбаних за благочинні внески вінничан. Відчитуються до копійки і розміщують фото актів прийому-передачі, знімки акумуляторів, рацій, запчастин. Ще є тут фото людей, які будуть користуватися на службі покупками, зробленими волотерами проекту за людські гроші.
"Шановні патріоти України, дякую за підтримку нашого спільного з вами проекту", - писав один з ініціаторів збору коштів для військових авіаторів вінницький підприємець Андрій Ковальський, щойно благочинний рахунок запрацював.
Тоді він закликав вінничан брати участь у цьому проекті, бо „через бюрократію нашої системи отримані від держави гроші можна витратити тільки через систему корупційних тендерів”.
У Вінниці ж рахунок спеціально відкрили на недержавну структуру - міжнародну асоціацію офіцерів „Центр-Вінниця”, статут якої дозволяє без тривалих процедур надавати допогу військовим. Підприємці знайшли можливість швидко використовувати благочинні кошти за потребою, бо якраз почалося вторгнення „зелених чоловічків”. Доречі, й відкрили вони рахунок в Ощадбанку за кілька днів. А зазвичай ця процедура через паперову тяганину займає тижні.
- Наша перевага – оперативність, оскільки ми на зв’язку безпосередньо з військовими частинами і виконуємо поставки багатьох необхідних матеріалів протягом одного-двох днів, минаючи всі бюрократичні процедури, що є в держструктурах, - кажуть волонтери проекту.
Закуповувати примудрялися за невеликі гроші. Як? Організатори пояснюють: щойно продавці дізнавалися, що в них купують за народні внески, спускали ціни. Нагадаємо, що ж купували за кошти вінничани: радіостанції, акумулятори для військових літаків та автомобілів, постільні комплекти, авіаприлади, автошини, запчастини для техніки.
Днями ще один організатор проекту, підприємець Михайло Ткач, журналісту розказав: благочинний рахунок більше не поповнюється грішми. Людей розчарували події на сході? Ймовірно, про вінницький рахунок менше знали, ніж про центральні Міністерські. Люди кидали туди гроші, дзвонили на 565...
В решті, про використання тих грошей уявлення не мають. А вінницький проект, хоч і зібрав у десятки разі менше від отриманих Києвом народних мільйонів, він прозорий та оперативний. Рахунок, за словами організаторів, закривати не будуть. Але – проект вмирає без нових надходжень.
Нагадаємо, що вінницький благодійний рахунок анонсувався, як проект збору коштів на пальне для льотчиків. Михайло Ткач пояснив, чому купували інше: бо одна із фірм (підприємець не назвав її) подарувала паливо військовим авіаторам, як свою благочинну допомогу. Скільки? На таку ж суму, як рахунок зібрав – на два мільйони гривень.
Що ж до центральних казначейських рахунків, то вони досі поповнюються. За останніми даними, станом на 30 квітня, у рамках акції “Підтримай Українську армію” на рахунки Міністерства оборони України надійшло більше 114 мільйонів гривень. На початку квітня люди подвоювали суму благочинних внесків за тиждень. Зараз народна щедрість спадає, але вона ще є - за один день, 29 квітня, центральні рахунки побільшали на мільйон.
20minut.ua розповідала, що за пропозиціями Генштабу Міноборони визначило: в першу чергу витрачати людські гроші будуть на бронежилети, маскувальні сітки, спальні мішки, засоби зв’язку і комплектуючі. І ми рахували, що новий бронежилет дістанеться тільки кожному десятому військовослужбовцю, а спальний мішок – кожному сьомому...
Ще в середині квітня народні депутати дозволили армії використовувати пожертвувані народні гроші у разі збройної агресії або збройного конфлікту, прийнявши зміни до ряду Законів. Але досі військові не звітували про витрачання пожертв, відданих українцями на підвищення боєготовності та зміцнення обороноздатності своєї держави.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер