Це почалася друга часткова мобілізація. Її ввели не для нарощування армійських сил, а для заміни призваних раніше солдатів, які тепер хочуть додому. Як пояснили у вінницькому обласному військкоматі, новими людьми замінять призваних у березні добровольців, бо вони виявилися неблагонадійними.
В березні під військкоматами шикувалися черги. Чоловіки рвалися захищати країну від зовнішнього ворога. Записувалися масово у всіх регіонах. Вінниця не була виключенням. Обласний військкомат записав тоді більше тисяч добровольців.
- З тих людей пішли служити десь 25-30 відсотків. Всі заявили, що вони добровольці, але потім відмовилися стати в стрій, - говорить заступник обласного комісара з призову Михайло Дзигаленко. – Тому й була введена перша часткова мобілізація (17 березня), і ми призвали із запасу в приказному порядку людей, які мають військово-облікові спеціальності. По повістці пішли в стрій люди із запасу.
А з добровольців, тих 30 відсотків чоловіків, які все ж прибули на навчальні збори, пізніше знайшлася маса причин не служити далі. Сімейних, кредитних, інших особистих проблем.
- Зараз будуть звільнені перші мобілізовані, які зараз мають проблеми в сім’ї чи по своїх кредитах й не хочуть служити, - каже підполковник Дзигаленко. - Неблагонадійними ми їх називаємо. За ними в стрій поставимо людей з числа нових добровольців. Але ті, які виявлять все-таки бажання, будуть по-новому призвані. Ми терміново маємо сформувати батальйон оборони, які в кожному регіоні зараз формуються, у кількості 423 чоловік та до 16 травня розпочати бойове злаження. З першого червня цей батальйон вже має виконувати задачі за призначенням.
Що пропонують добровольцям? Службу на контрактній основі. Записують усіх здорових чоловіків, віком до 40 років.
- Немає значення, чи проходив строкову службу, чи ні. Якщо доброволець - забираєш особову справу, проходиш медкомісію, підписуєш контракт і в стрій, - каже Михайло Дзигаленко. - Якщо не бажаєш служити п’ять років за контрактом, є другий варіант. Це служба у військовому резерві, який буде залучатися тільки на навчальні збори.
Якщо до 15 травня потрібну кількість добровольців військкомат набере, тоді друга часткова мобілізація обійдеться без повісток. Якщо ні – призвуть повістками звільнених у запас військовослужбовців потрібних у мотострілецькому батальйоні спеціальностей.
- Я вже склав список з 1150 сержантів і 120 офіцерів запасу. Це тільки командний склад. Батальйон мотострілецький, тому потрібні командири мотострілецького взводу, роти, - назвав підполковник Дзигаленко людей, яким можуть прийти повістки. - Це офіцери запасу другої категорії, які проходили військову службу на офіцерських посадах і були звільнені за скороченням штатів, закінченням контракту, тощо. Офіцери, звільнені за станом здоров’я чи через невиконання умов контракту, призову не підлягають. Це теж неблагонадійні люди, а зараз не можна повторювати помилку першої часткової мобілізації. Призвали добровольців, які зараз кажуть, що в них проблеми.
Нагадаємо, що оголосили про другу часткову мобілізацію через загострення подій у південних і східних регіонах внаслідок подальшого втручання Російської Федерації у внутрішні справи України та зростання соціальної напруги в державі. Мобілізацію проведуть у всі областях. Тих, хто відслужив 45 діб після першої мобілізації мають демобілізувати.
Читайте також:
Вінничани масово ідуть у військкомати
Як журналіст 20minut.ua у добровольці записувався
Розлючені дружини призовників вимагають повернути їм чоловіків. Грозяться “рознести” обласний військкомат і Гайсинську військову частину
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер