У Чистий четвер згадуються найважливіші події Євангельської історії: саме в цей день відбулася Таємна Вечеря, на якій Спаситель встановив Таїнство омивання ніг, розділивши хліб між своїми учнями, а також передбачив фатальну зраду Іуди. Крім того, Син Божий омив апостолам ноги, показавши приклад людинолюбства, смирення і безкорисливого служіння ближньому. Це одна з причин, за якими четвер Страсної седмиці отримав назву «Чистий». З тих пір у деяких храмах під час літургії здійснюється особливий ритуал: у пам'ять про велику подію архієрей символічно омиває ноги дванадцяти священнослужителям.
Існує думка, що саме через це в народі і виникла традиція проводити генеральне прибирання перед Великоднем саме в Чистий четвер. Однак фізичне очищення далеко не головне з того, що потрібно виконати в цей день. Адже кожен день Страсного тижня націлений на духовне очищення, і саме цьому слід надати особливу увагу. Кожну справу в Чистий четвер потрібно починати з молитвою і радістю в серці.
Варто зазначити, що через карантин на Великдень святкова літургія проходитиме без прихожан. Віряни зможуть приєднатися до он-лайн трансляції.
Згідно з традицією, у Чистий четвер вважається правильним ранній підйом: потрібно встати до сходу сонця і сполоснути тіло чистою водою. Вважається, що вода у цей день так само, як і в Хрещення, наділена особливою силою: вона здатна виганяти з тіла хвороби і недуги, «змивати» невдачі й оберігати від бід. У давнину у Великий четвер вмивалися водою, настояною на сріблі: люди вірили, що благородний метал підсилює її дивовижні властивості.
Після обмивання починаються жнива будинку: це основний етап підготовки свого житла до зустрічі Світлого Христового Воскресіння. Існує народний звичай мити віконні прорізи, двері і підлогу «грошовою» водою: в наповнений таз кидають жменю монет, а потім ретельно промивають кожен куточок, щоб добробут і процвітання не обійшли житло стороною. Для цієї ж мети позбуваються від мотлоху, що накопичився за рік: перебравши речі і викинувши все те, що стало непридатним для викоритсання, ви відкриваєте місце для нового.
У Чистий четвер можна починати готувати великодні страви: пекти паски, фарбувати і розписувати яйця, готувати інгредієнти для інших святкових частувань.
У четвертий день Страсної седмиці можна зробити четвергову сіль — особливий оберіг, який, за повір'ями, буде оберігати домочадців від негараздів, хвороб і неприємностей. Це давній звичай, який не втратив актуальності і сьогодні.
І, звичайно, одне з найважливіших справ для кожного віруючого в цей день — причастя. Саме в цьому і полягає головний сенс Чистого четверга.
У Чистий четвер ні в якому разі не можна залишати будинок брудним: згідно з повір'ями, якщо проігнорувати прибирання в цей день, то весь наступний рік ладу і миру в родині не буде.
Забороняється навіть приступати до приготування великодніх страв, поки вдома не наведена чистота.
Не можна знімати пробу зі святкових страв навіть під час приготування: в четвертий день Страсного тижня триває особливо суворий пост, який заборонено порушувати, якщо через стан здоров'я не дозволено послаблення.
Існує така думка, що, віддавши щось цінне або позичивши кому-небудь грошей в цей день, можна позбавити себе фінансової удачі на весь рік. Тому від подібних дій слід утриматися.
Також церква закликає не забувати про те, що першочергово в Чистий четвер саме духовне очищення, тому не варто приділяти надмірну увагу мирським справам замість молитв і духовної роботи.
Читайте також:
Розпочався Страсний тиждень: як його провести та що у ці дні їсти
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер