Рахувати чужі гроші – справа невдячна. Та й не потрібна. Хто скільки заробив - так і живе. А з іншого боку, саме підрахунок грошей є найоб’єктивнішим і правдивим джерелом інформації про всі процеси, що відбуваються. І про людину теж. Особливо, якщо це людина з влади…
Зрозуміло, «откати» не декларують. Наскільки чесними були вінницькі посадовці, заповнюючи декларацію про майно, доходи і витрати за минулий рік, знають тільки вони самі. Так само тільки вони знають, скільки насправді у них грошей і майна.
Якщо вірити задекларованому, у 2011 році утрьох – губернатор, голова облради і мер – заробили один мільйон 318 тисяч 702 грн, з яких 724 тисячі – Володимира Гройсмана. 34-річний міський голова – успішніший за своїх старших колег. У нього і повноважень більше. А зарплата… Зарплата при владі – не показник, вона у нього найменша – дев’ять тисяч щомісяця.
Губернатор банкам не довіряє
Голова облдержадміністрації Микола Джига, хоч і був автором антикорупційного законопроекту, однак його декларація вирізняється лаконічністю. У 2011 році заробив 358 тис. 623 грн – зарплата 147 тис. 455 грн + пенсія 211 тис. 168 грн. Тобто місячний дохід Миколи Васильовича – майже 30 тис. грн (до речі, генеральська пенсія на п'ять тисяч більша за губернаторську зарплату). А от утримання майна в рік 62-річному Миколі Джизі обходиться у 40 тис. грн, виходить, що вистачить двох місячних зарплат і пенсії. Решту прибутків губернатор у банку не тримає, принаймні, в декларації саме така інформація. Не вказані і члени родини, тобто живе сам. І вінницьке помешкання теж не вказане. Є ділянка і будинок (180 кв. м) в Київській області – Києво-Святошинський район, село Лука. На батьківщині – в Шаргородському районі, с. Ярове, теж є будинок, записаний як садовий (дачний) – 70 кв. м.
Автомобіль у губернатора не новий - Аudi 80, 1998 р. в., сьогодні його базарна ціна - близько $5 тис. Як відомо, їздить Микола Васильович на службовій машині Toyota Land Cruiser Prado. До речі, торік у Вінницю переїхав зі столиці син губернатора – Микола Джига-молодший. Восени в одному з інтерв'ю на запитання: «Де працює?», відповів:
- У компанії «Кряж» Івана Мовчана (перший заступник голови облдержадміністрації, - «RIA») я виконую обов'язки заступника директора із зовнішніх зв'язків.
Родина голови облради живе в Агрономічному, у приватному будинку – 250 кв. м. Окрім того, є ще квартира в Києві – 70 кв. м. Дружина – Олена Татусяк - теж має хату (47 кв. м) та ділянку у селі Дорожнє Вінницького району.
Два будинки і нові авто мера
А от у Гройсманів вся нерухомість оформлена на Володимира Борисовича - 91,5 сотки землі, два житлових будинки (534 і 461 кв. м) та інше нерухоме майно загальною площею 2156 кв. м. Власне, майна у нього стільки, що аби утримати його, 100 тисяч не вистачає до мерської зарплати, яка торік становила 109 761 грн. Хоча все компенсує дохід від передачі в оренду - 612 тис. грн, а разом з дружиною в місяць мали майже 95 тис. грн доходу. Порівняно з 2010 роком сукупний дохід родини Гройсманів збільшився на 83 тисячі: у 2011 році - 1 млн 140 тис. грн.
Обновила сім’я мера і автопарк - Toyota Land Cruiser та Volkswagen Touareg, обидва джипи 2011 року випуску. Це близько півтора-два мільйони гривень, ціна залежить від комплектації. Цікавий збіг: саме таких моделей службові авто у губернатора і голови облради. Правда, їхні джипи старіші, вони їм дісталися від попередників - Олександра Домбровського і Григорія Заболотного.
Взагалі-то, минулий рік для сім’ї Гройсманів був вдалим не лише фінансово – у них народився син Давід. Старша донька – Юлія навчається у Лондоні, менша – Крістіна - у вінницькому ліцеї №7. Принаймні, це відкрита інформація з їхніх сторінок у Facebook. До речі, і сам Володимир Гройсман, і члени його родини застраховані – всього на 95 тис. грн.
На одну зарплату живе… не влада
Чи зможуть декларації про доходи побороти корупцію? У це важко повірити. У самому роз'яснення заповнення декларації є досить неоднозначні моменти. Наприклад, «відомості про витрати надаються лише у випадку, якщо разова витрата на придбання у власність/оренду чи інше право користування нерухомістю або автотранспорту у звітному році дорівнює або перевищує 150 тис. грн».
Те саме стосується утримання майна (комунальні платежі) і банківських вкладів. Відповідно до примітки додатку до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» дані про суму депозиту у 2011 році не заповнюється, якщо сума менша за 150 тисяч.
Проте держслужбовці повинні декларувати усі подарунки, незалежно від дарувальника і суми. Новорічні, зокрема.
Якщо ж хтось зможе довести, що задеклароване посадовцями не відповідає дійсності, то це стане підставою для припинення державної служби. Документально довести важко.
Власне, що змінилося від того, що влада оприлюднила скільки має і заробила? Нічого. Просто тепер про це знають. Біднішими від цього ніхто не став. Багатшими теж. А от ставлення до посадовців, можливо, у когось і змінилося.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 14 від 2 квітня 2025
Читати номер
Anonymous
Anonymous
Anonymous
Anonymous
Anonymous reply Anonymous
Anonymous reply Anonymous
Anonymous reply Anonymous
Anonymous reply Anonymous
Anonymous reply Anonymous