Про конкурс «Наша громада» у Вороновиці дізналися випадково. З проектом застрибнули в останній вагон. Так каже Руслан Монзолевський, керівник Центру дозвілля Вороновицької ОТГ. Подали на конкурс в останній день прийому заявок.
— Ідея проекту належить пану Руслану, — повідомив у розмові з 20minut.ua голова Вороновицької ОТГ Олександр Ковінько (на знімку). — Якщо нам вдасться її втілити, то у Вороновиці з’явиться туристичний магніт. Це слово нині часто можна чути, коли йде мова про розвиток туризму, про те, як використати можливості тієї, чи іншої громади для приваблення туристів. Маємо прекрасний об’єкт — палац Можайського. Однак не використовуємо сповна його можливості. Через Вороновицю проходить велика автомобільна траса, проїздять сотні автівок. Потенційні туристи могли б бути постійно. Тільки треба їх «примагнітити».
У проекті, поданому на конкурс, поставили за мету: виготовити скульптурну композицію і встановити її на подвір’ї музею, а також оновити, осучаснити сам музей.
З однієї сторони постать Ілона Маска, з іншої — Олександра Можайського. А між ними місце для фотозони. Наприклад, крило літака Можайського з елементами ракети Space X Ілона Маска. А може, просто крила птаха, на яке зручно вмощувалися б охочі зробити фотознімок у компанії видатних людей.
— Остаточний план скульптурної композиції запропонують художники, скульптори, — розповідає Руслан Монзолевський. Це тільки наші бачення, що виникли експромтом. Спілкувався з деякими вінницькими скульпторами. Вони готові взятися за роботу. Стосовно матеріалу для скульптури, то говорять, що бронза коштує дуже дорого. Зараз практикують артбетон. Він наполовину дешевший від бронзи. До того ж, у Вороновиці є підприємство, де виготовляють такий матеріал.
Скульптурна композиція «Ілом Маск і Можайський» це не єдина туристична родзинка, що передбачена у проекті. Зображення двох видатних людей, яких поєднує однакова мрія про небо, звичайно привертало б увагу гостей.
Крім того, потрібно осучаснювати сам музей. За словами співрозмовника, у його залах мало що змінилося з часу відкриття.
У нашій області є приклади створення по-новому експозиційних матеріалів. Як приклад, можна навести музеї Миколи Леонтовича у Тульчині і Марківці Теплицького району. Частину експонатів подано в інтерактивному зображенні. Це те, що особливо привертає увагу молоді.
У Вороновиці також планують змінити на краще наявні експонати, а при можливості, доповнити їх новими.
— Прикро говорити, але нині у музеї Можайського більше привертають увагу не так експонати, як… ліпнина на стелі, що збереглася до наших днів, — розповідає Руслан Монзолевський. — Дуже добре, що маємо такий збережений оригінал оздоблення приміщення, але й експозицію треба оновлювати.
— З цим погоджується директор обласного краєзнавчого музею Катерина Висоцька, — продовжує розповідати співрозмовник. — Ми запрошували її на зустріч. Разом оглядали музейні експонати. Як досвідчений фахівець, пані Катерина одразу внесла декілька своїх пропозицій, вони цікаво сприймаються, але потрібні кошти. Ось і написали проект з надією на їх отримання.
— Ми реалісти, тому не дуже тішимо себе ілюзіями, що наша ідея знайде схвалення в організаторів конкурсу і вони одразу викладуть обіцяних переможцеві пів мільйона гривень, — продовжує розповідь Руслан Монзолевський. — За попередніми підрахунками, на реалізацію задуманого нами потрібно приблизно стільки ж грошей. Левова частка від цієї суми буде витрачена на виготовлення скульптурної композиції.
За словами співрозмовника, навіть якщо удача в конкурсі відвернеться від них, все одно шукатимуть можливості втілити задумане.
— У Стратегії розвитку Вороновицької громади є пункт про модернізацію музеїв на території громади, тому все одно будемо працювати у цьому напрямку, — каже Руслан Монзолевський. — Частину грошей, зрозуміло, буде виділено з бюджету громади. Будемо брати участь в інших проектах, шукати спонсорів.
До речі, палац Можайського вдалося відремонтувати за кошти одного з європейських грантів. Було це у 2016 році. Пам’ятка архітектури 18 століття кардинально змінила свій вигляд, ще більше прикрасила селище.
Коли журналіст розповів про вороновицьку ідею одному із своїх знайомих, той одразу підказав спонсора.
— Нехай напишуть Ілону Маску, — зазначив чоловік. — Інколи нам здається, що великі люди недосяжні. Насправді це не так. Багато з них прості і раді спілкуванню. Відомо, наприклад, що королева Великобританії відповідала на листи однієї української школярки. Якщо вдасться виготовити композицію, все одно фото варто надіслати тому, хто так активно торує шлях до зірок.
Голосування за пролекти триватиме до 31 травня нинішнього року. Підтримати Вороновицький проект можна за посиланням.
Читайте також:
Під землею — 59 кімнат. Запрошують на екскурсію у військовий ДОТ, протяжністю понад 900 метрів
Знайшли унікальну світлину зустрічі Петлюри з Пілсудським на вінницькому вокзалі (ФОТО ДНЯ)
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер