У своєму дописі історики пишуть, що унікальну світлину віднайшов та оприлюднив дослідник з Кам’янець-Подільського Дмитро Бабюк. Відомо, що ця фотокартка опублікована у книзі польського генерала Тадеуша Кутшеби «Київська операція 1920 року»), виданій у Кракові у 1937 році. Під нею написано: «Naczelny Wódz J. Piłsudski i ataman Petlura na dworcu kolejowym w Winnicy (Maj 1920)». Потім йде перелік польських війських, що також потрапили в кадр.
«У верхньому лівому куті світлини ідентифікується вокзальна водонапірна вежа і фрагмент споруди вінницького вокзалу. Бачимо, що Пілсудський і Петлюра одягнені у брезентові дощовики, що також опосередковано підтверджує факт коректності книжного підпису до світлини, адже Здзіслав Ґрохольський у своїх спогадах згадує про погодні умови того дня: «... 16 травня 1920 року — для Вінниці та Поділля історичний день — був хмарним і дощовим…», — йдеться у дописі «Центру історії Вінниці».
Залізничний вокзал Вінниці у 1920 рік. Джерело: книга «Вінниця у спогадах, том ІІ» Вінницького обласного краєзнавчого музею
Історики пояснюють, що на зустрічі на вокзалі була організована почесна військова варта, оркестр урочисто виконав український та польський гімни, прозвучали вітальні промови від міського голови та представників національних громад міста.
У подальшому на переговорах глав держав у Вінниці, тодішній Тимчасовій столиці України, йшлось про унормування взаємовідносин між українською і польською владою на теренах Правобережжя, обговорювались питання узгодження кандидатів на керівників міністерствами та звільнення інтернованих поляками вояків Галицької Армії.
Популярні фотографія та кінохроніка, де Симон Петлюра та Юзеф Пілсудський вітають публіку з вікна залізничного вагону, були зняті на початку липня 1920 року на пероні вокзалу міста Станіславів (нині Івано-Франківськ) під час церемонії освячення панцирного потягу «Кармелюк». Але ще у 1920-х польські документалісти помилково ідентифікували цю зустріч як вінницьку.
Згадане «станіславівське» фото використане для меморіальної дошки, відкритої у Вінниці 11 листопада 2014 року на фасаді сучасного залізничного вокзалу ліворуч головного входу до приміщення.
Читайте також:
Кросворд від 20minut.ua: яких ви знаєте відомих вінничан?
Наше минуле: кадри з фільму за 1976 рік, який знятий в Вінниці (ВІДЕО)
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер