Уже сама назва навчального закладу свідчить про його особливість — Спеціалізований заклад загальної середньої освіти I-III ступенів (СЗЗО). Щоправда, називають його простіше — школа-інтернат. У Сутисках є ще одна школа загальноосвітня. Під її дах планують перевести учнів із СЗЗСО. А це 199 юнаків і дівчат. Більшість з яких — діти з багатодітних чи неповних, неблагополучних сімей, малозабезпечені.
— Вони навіть одягом відрізняються, — розповідають у школі. — Тому батьки не погоджуються віддавати їх у загальноосвітню школу.
Яку ще особливість має школа-інтернат? Чому селищний голова називає заклад штучно створеним? Чи є перспектива у його збереженні?
Навчальна програма школи-інтернату має свою спеціалізацію. Як розповіла завуч Тетяна Ольшевська, вони працюють за технологічним профілем. Простіше кажучи, учні поглиблено вивчають предмети технологічного циклу. Зокрема, комп’ютерну графіку, веб-дизайн, креслення...
Понад десять років заклад є експериментальним з упровадження моделі «Школа сприяння здоров’ю». Створено дві спеціалізовані групи з футболу, з якими працюють тренери, зокрема, з Вінницької школи «Блохіна-Бєланова». Навчальний заклад має угоду про співпрацю з Вінницькою федерацією футболу.
За словами співрозмовниці, до них направляють учнів, які мають здібності у названих видах спеціалізованого навчання.
Більшість учнів це місцеві діти. Разом з ними освіту здобувають з Тиврова, Гнівані, Вінниці, Луки-Мелешківської, Козятина, низки інших населених пунктів.
Місцеві проживають вдома, приїжджі у гуртожитках, їх нараховується три, у приміщеннях створено належні умови. На вихідні їдуть до батьків. Старші добираються самостійно, за молодшими приїжджають рідні.
— До того, як була створена Сутиська ОТГ, наш заклад перебував у комунальній власності Тиврівської районної ради, — розповідає Тетяна Ольшевська. — Потім його передали новоствореній ОТГ нашого селища.У січні нинішнього року до школи приходив голова ОТГ пан Дідух разом з керівником фінвідділу і відділу освіти. В один голос запевняли, що про закриття закладу не йде мова. У квітні раптом все змінилося. Нас попередили, що коштів на фінансування вистачить тільки до серпня місяця, тому з першого числа названого місяця заклад має припинити своє існування. Учнів переведуть до загальноосвітньої школи у Сутисках.
Питання про припинення існування СЗЗСО винесли на розгляд сесії селищної ради. Одним з депутатів є заступник директора школи-інтернату Інна Николюк. Вона розповіла, що колектив звернувся з листами до керівників Вінницького району, а також до обласної влади.
Суть їхнього звернення полягає в тому, щоб школу передали у комунальну власність обласної ради. Для цього підготували необхідні документи. Однак поки що колективу нічого не відомо про те, чи розглядатимуть їхню пропозицію обласні депутати.
А що вирішила сесія селищної ради?
— Ми запропонували відкласти розгляд питання до того часу, поки не дізнаємося про те, яке рішення прийме обласна рада, — каже Інна Николюк. — нашу пропозицію депутати селища підтримали одноголосно.
Аби привернути увагу до проблеми, батьки учнів ініціювали акцію протесту. На неї планують зібратися 7 травня о 14-й годині. В цей час перекриють рух транспорту на автодорозі Тиврів-Гнівань.
Кажуть, про акцію попередили правоохоронні структури, органи влади. Можливо, у такий спосіб отримають хоча б одну відповідь на свої листи, надіслані у різні інстанції.
Школа-інтернат має немало спонсорів. Один з них Клуб ділових людей з Вінниці. Його керівниця Надія Лисецька постійно відгукується на прохання адміністрації. Створили ігровий майданчик, обладнали тренажери, організовують для учнів екскурсії.
У колективі вдячні окремим ІТ-компаніям, які також підставляють плече, аби підтримати учнів. Справжніми друзями стали ГО «Я допомагаю дітям», «Полум’я надії», низка інших організацій і благодійників.
Як пояснили у навчальному закладі, деякі громади висловили готовність сплачувати кошти за навчання «своїх» дітей, тобто представників їхньої громади, котрі здобувають освіту у Сутисках.
Адміністрація школи вбачає в цьому часткове вирішення проблеми фінансування закладу. Таким чином можна зменшити фінансове навантаження на Сутиську ОТГ.
Таку думку висловив у розмові з журналістом голова Сутиської ОТГ Леонід Дідух.
За його словами, у свій час колишнє керівництво Тиврівського району зобов’язало сільські ради надати списки дітей з багатодітних родин, малозабезпечених і запропонували батькам, щоб їхні діти навчалися у Сутисках. Так з’явилася школа-інтернат.
— Яка громада з населенням у сім тисяч мешканців змогла б у наш час утримувати дві школи? — запитує пан Дідух. — За умови, що маємо ще одну у селі Шершні, що входить до нашої громади. Щоправда, там питання вирішено, дітей будуть підвозити до Сутисок. Тільки б дорогу відремонтувати. Керівник області пообіцяв допомогти з цим.
Як пояснив голова ОТГ, обидві школи у Стисках не мають 100- відсоткового наповнення учнів. За його словами, загальноосвітня школа заповнена на половину, а школа-інтернат на 60%.
— Я щоб лопнув, не зможу утримувати одночасно два заклади з такою наповненістю, — говорить Дідух. — До того ж, вчителі не кажуть про те, що школа потребує ремонту. На його проведення потрібні великі кошти. Тому приміщенню вже сто років.
— Невже історія нашого славного навчального закладу може так раптово закінчитися? — запитують у колективі школи-інтернату. — Невже через 60 років свого існування на дверях почеплять замок?
На сторінці школи-інтернату у Фейсбуці батьки учнів і колишні випускники активно обговорюють питання можливого закриття закладу. У колективі приємно здивовані тим, наскільки активно стали на захист школи її колишні випускники.
Ось декілька відгуків.
Читайте також:
Опинилася в пастці. В пожежі на Бевза загинула 21-річна Анастасія Ріщук
Не трансформером єдиним. ТОП-10 елементів декору, якими прикрашали Вінницю останніми роками
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер