У двох із десяти проб води, взятих у Вінниці, рівень миш’яку перевищує допустиму норму на 30 та 50%. Це викликає рак у вінничан, (у тому числі рак кишківника, шкіри та молочної залози). Так пише кандидат медичних наук, асистент кафедри гігієни та екології Київського національного університету імені Богомольця Костянтин Загороднюк у своїй роботі, опублікованій в науковому журналі Інституту гігієни та медичної екології імені Марзеєва.
Погана вода і рак
Директор “Фонду розвитку водоочисних технологій” Юрій Загороднюк стверджує, що якість питної води на Вінниччині не перевіряють як треба. Тому минулого року його громадська організація провела у Вінниці власне дослідження: взяли десять проб питної води і кожну перевірили у двох лабораторіях. Вінницької воду дослідили у лабораторії Національного медичного університету імені Богомольця та в сучасній референс-лабораторії у Києві.
Пан Загороднюк каже, що про результати дослідження вони негайно сповістили керівництво Вінницького водоканалу. Але їм навіть не відповіли (!)
- Системи очистки води у Вінниці, як і в цілому по Україні - це жах! Воду очищують хлором - і це у час, коли існує безліч альтернативних технологій безхлорної очистки води. І не такі вони коштовні, як дехто вважає. Просто нові технології не дадуть можливості розкрадати державні кошти за рахунок придбання дороговартісних російських коагулянтів.
"Вода з миш’яком - не наша”
Про те, що ніякого миш’яку у вінницькій питній воді немає, не було і бути не могло, каже начальник лабораторії міського водоканалу Аліна Кравчук.
- Звідки у нашому регіоні візьметься миш’як? Теоретично, миш’як у воду може вимиватися із сульфідних руд. А це властиво регіонам, де є шахти, - каже пані Кравчук.
Аліна Кравчук розповідає, що щодня в лабораторії роблять щонайменше 800 проб води. На деякі показники вода досліджується щогодини:
- Ми отримали результати дослідження пана Загороднюка, - каже Аліна Кравчук. - І припускаємо, що проби води з миш’яком були взяті не з нашого водогону. Були дуже обурені такими звинуваченнями, але підняли документацію та перевірили всі проби води, які робилися того дня, коли пан Загороднюк проводив і свої дослідження. Порівняли результати їхніх аналізів із нашими - показники всіх проб води збігалися. Окрім двох - тих самих, де знайшли миш’як. Хіба що пробу води взяли не з поверхневого джерела, а з підземних вод. І то малоймовірно.
Пан Загороднюк погодився спеціально для RIА провести ще одне дослідження якості води у Вінниці, результати якого ми зможемо порівняти з дослідженнями “Вінницяводоканал”. Пані Кравчук каже, якщо представники Фонду розвитку водоочисних технологій надумають провести повторне дослідження питної води у Вінниці, працівники водоканалу з радістю долучаться до такої ініціативи.
Чекайте наступних публікацій.
Чи будете Ви святкувати День Святого Валентина?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер