Ці камені, мабуть, бачили козаків Богдана Хмельницького, які у 1652 році здобули перемогу над поляками. Вона увійшла в історію, як битва під Батогом. Такою є назва гори і річечки, що впадає у Південний Буг.
По обидва її береги лежить село Четвертинівка. Приблизно за три кілометри від села на березі Бугу розкинулося природне ядро «Четвертинівське» , його ще називають природна екосистема з біологічним різноманіттям. Але найбільше місцевість вражає загадковими каменями нерукотворних форм.
Саме тут радять побувати любителям мандрівок дослідники з клубу «Гіпаніс». Запрошують науковців, які б дослідили територію.
—Те, що постало перед нашими очима, є неймовірними зображеннями! — розповів 20minut.ua заступник керівника «Гіпаніса» Петро Войт. — Ніби скульптор працював, але ж ні, бо тоді були б інші форми. Невже це все природа і час так постаралися? Крапля камінь точить. Мабуть, так воно й сталося.
Що відображено у каменях на березі Бугу?
Ось тільки декілька камяних форм, що їх можна упізнати під час огляду цього незвичного місця.
Один з каменів схожий на годинник. Є зображення вагітної жінки, Бога-Бика, Бога-Дракона, Змії. Є овальної форми камені, розділені тонкою лінією, ніби ниткою.
Камені закривають вхід до можливої печери. Є тут кам’яне плато у формі жіночого тіла, розміром приблизно 30х20 метрів. З-під нього сочиться вода у трьох місцях., струмені якої виблискують на сонці. З берега видно два острови. За переказами, біля одного з них вода накрила ще один великий камінь, він слугував переправою.
—Я тут уперше, — розповідає активістка Анна Вовк. — Мені вдалося побувати у низці країн. Деякий час працювала в Африці, виконувала завдання за однією з міжнародних програм. Бачила багато різних і цікавих місць. Однак саме тут відчуваю неймовірну енергетику. Без перебільшення, можу сказати, що це місце є місцем сили. Я відчула це на собі. Те саме розповідала мої супутники.
—Багатьом з нас доводилося бачити інколи відбиток сліду від взуття, залишений у цементному розчині, — продовжує Петро Войт. — А це такий само слід ступні тільки у камені. Хто його видовбав? Скільки часу витратив на те, щоб залишити у граніті ступню людини? Головне для чого, з якою метою?
Співрозмовник каже, що можна здогадуватися. Бо відбиток ступні, а також стріли вже на іншому камені вказують в одному напрямку — до берега річки. За переказами, там була переправа. Замість моста лежала велика кам’яна брила, що з’єднувала берег з островом посередині річки.
Якщо вірити, камінь-міст дотепер лежить. Тільки його прикриває нинішня течія. Вода накрила переправу.
Легендами оповито ще один об’єкт — печера волхва. Так назвали її мої співрозмовники. Кажуть, вхід до неї надійно закритий тими само каменями.
Як свідчать легенди цього краю, колись у цій печері жили волхви-віщуни. Один з них на прорік поразку польському війську.
Можна побачити камінь з отвором.
—Тут кожен камінь таїть у собі загадку, — говорить Петро Войт. — Один з них схожий на зображення змії. Може, це тільки мені воно таким здалося? Можливо, хтось інший побачить в уяві інше чудовисько.
Ми облазили більшість з тих каменів, які своєю формою нагадують певну схожість. Кожен потім ділився враженнями, що «зарядився» енергетикою після такої екскурсії.
—Це місце на березі Бугу мало б стати туристичним об’єктом, — каже керівник ГО «Ладижинська громадська рада» Андрій Скакодуб. — По-перше, поруч річка Батіг, місце історичної битви. Побувавши там, як не оглянути цей справжній музей кам’яних нерукотворних фігур під відкритим небом?
На думку співрозмовника, кам’яні «експонати» можуть бути пов’язані з буго-дністровською культурою, а це шість-сім тисяч років тому.
—Можливо, біля Четвертинівки знаходиться древній Храм Матері-Землі під відкритим небом, — каже Скакодуб. — Можна висловити припущення, що кам’яне плато у формі жіночого тіла, є центром цього храму. З-під нього почали бити три джерела. Місцеві кажуть, раніше цього не було
Названі ГО «Гіпаніс» і «Ладижинська громадська рада» планують підготувати фотоальбом з розповіддю про природне ядро «Четвертинівське», у ньому окреслити екскурсійний маршрут з описом об’єктів. Будуть ініціювати створення Національного історичного заповідника.
У час, коли поїздки за кордон обмежені, є гарна можливість глибше дізнатися історію свого краю. Зокрема, про історичні місця навколо Четвертинівки. Добратися просто — спершу до Тростянця, а звідти недалеко до Четвертинівки.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер