Неповнолітні у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх,
а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток і деяких інших умов праці користуються встановленими законодавством пільгами.
Стаття 187 Кодексу законів про працю України
Найбільше випадків зловживання дитячою працею спостерігається в сільській місцевості. У містах через те, що неповнолітні, як правило, не оформляються на роботу офіційно, виявити такі прецеденти доволі важко
Надворі літо, а це означає не лише прихід періоду масових відпусток і закінчення навчання в інститутах, училищах та школах, а й початок іншого сезону – сезону дитячих підробітків.
До того, аби проміняти кілька місяців биття байдиків на суворі трудові будні, спонукає ціла низка факторів: прагнення більшої самостійності, наявність вільного часу та, власне, умови життя... Справді, що робити неповнолітньому, коли його однолітки, наприклад, мають мобільний телефон останньої моделі, а в нього немає його взагалі. У таких випадках і починається пошук підробітків. Щоб знайти їх, діти гортають газетні оголошення, або ж шукають таку можливість через знайомих і знайомих їхніх знайомих. У результаті ситуація повертається найнепередбачуванішим чином. Хтось може опинитися на полях, збираючи чи доглядаючи городину, хтось може мити посуд у кафе не з найкращою репутацією, а хтось - продавати окуляри чи сувеніри на березі моря. Як правило, тут рідко звертають увагу на те, що написано в паспорті, і чи є він узагалі. Звісно, задля годиться можуть уточнити, “чи не проти батьки” і - “арбайтен”. За великим рахунком, у тому, що дитина працює, немає нічого поганого, навпаки – таким чином вона на власному прикладі розуміє, якою ціною даються гроші. Проблема в іншому. Нерідко роботодавці спекулюють на такій праці, і дитина працює по 8-10 годин на добу, навіть не розуміючи, що її права порушуються і вона не має цього робити.
Як відзначають фахівці, як правило, такі приклади виявляються на селі. У місті вони також є, але виявити їх тут через те, що неповнолітні не оформляються на роботу офіційно, проблематичніше... Із іншого боку, нечесним роботодавцям не має чого боятися. Як правило, максимум, що їм загрожує, – це штраф.
Довідка:
Кожного року в Україні під час сільськогосподарських робіт щонайменше одна дитина гине та 15 травмуються. Такі дані Всесвітньої організації з питань прав захисту дітей в Україні. Відповідно до них, найбільше економічно активних дітей працюють у сільському господарстві. Тут понад 40% дітей працюють у шкідливих умовах. П’яту частину змалку залучають до важкої фізичної праці. Багато таких дітей часто хворіють. Через польові роботи частина працюючих дітей постійно пропускає заняття у школі.
З опитування “20 хвилин”
Чи не порушуються права працюючих неповнолітніх?
- Законодавством передбачено, що діти можуть працювати лише за згодою батьків, неповний робочий день і виконувати лише легку роботу. Проте самі батьки можуть змусити своє чадо торгувати на базарі, розвантажувати ящики, тягати різний товар. Складається враження, що у законі прописані не права дітей, а права батьків.
- Підприємці можуть узяти дітей на чорну роботу: підлогу в ресторанах мити в нічний час, на базар – товар розвантажувати. Це порушення. Але що тут поробиш, ніхто нікуди не звертається.
- Які тут можуть бути права, коли діти по дев’ять годин на будівництві працюють заради сорока гривень. Хіба це нормально, коли підлітки в 13 років уже знають, що таке “могоричі” та хабарі.
- Порушення є. Але взагалі я ставлюся позитивно до дитячої праці. Пройшовши через це, діти починають цінувати зароблені гроші і витрачають їх більш свідомо.
- Діти, які працюють, анітрохи не захищені. Є доволі багато порушень.
- Я ставлюся позитивно до того, що діти працюють, але проблема в недотриманні в даному випадку законів. Діти просто експлуатуються.
- Якщо дитина сама прагне заробити собі або на диско, або на інші потрібні їй речі, то чому б і ні.
- Я думаю, що діти не дуже захищені, але я не помічала використання їх праці.
- Немає зловживань і немає порядку.
- Батьки заставляють дітей прибирати в кімнаті, мити посуд, виносити сміття. Це повна експлуатація!!!
- Наскільки мені відомо, у всіх розвинутих країнах дитяча праця заборонена. А багато компаній навіть зазначають: “У виробництві цього товару не було використано дитячої праці”. Особисто моя точка зору – це палка з двома кінцями. Деяким дітям усе одно, для них головне, щоб гроші платили. А деякі працівники використовують це і платять копійки.
- Усе вищезгадане є. На 100% буде правдою і те, що діти, які працюють, не захищені. Я сам із 13 років працюю.
- Порушенням можна вважати і випробний термін невизначеної тривалості, коли людина працює, гроші не отримує і на роботу не беруть...
Витяг із Кодексу законів про працю України
Стаття 188. Вік, із якого допускається прийняття на роботу
Не допускається прийняття на роботу осіб молодше 16 років. За згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть, як виняток, прийматись на роботу особи, які досягли п'ятнадцяти років.
Для підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров'ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час по досягненні ними чотирнадцятирічного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.
Стаття 190. Роботи, на яких забороняється застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років
Забороняється застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років на важких роботах і на роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах.
Забороняється також залучати осіб молодше вісімнадцяти років до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.
Перелік важких робіт і робіт зі шкідливими і небезпечними умовами праці, а також граничні норми підіймання і переміщення важких речей особами молодше вісімнадцяти років затверджуються Міністерством охорони здоров'я України за погодженням із Державним комітетом України з нагляду за охороною праці.
Інга Ломова,
головний спеціаліст головного управління юстиції у Вінницькій області:
- Питання працевлаштування та дотримання охорони праці неповнолітніх регулює КЗПП України, зокрема глава 13.
Відповідно до цього документа, діти до 16 років до роботи не допускаються. Якщо дитина досягла 15-річного віку, її можуть прийняти на роботу, але лише за згодою одного з батьків.
В особливих випадках можуть працевлаштуватися і діти, які досягли 14-річного віку. Вони мають працювати у вільний від навчання час, і на це необхідна згода одного з батьків або тих осіб, які їх замінюють, зокрема, опікуна.
Ще однією важливою умовою для працевлаштування неповнолітніх (до 18 років) є обов'язковість попереднього медичного огляду. Він проводиться за рахунок роботодавця. Це ж саме стосується і молоді до 21 року.
У КЗППі йдеться, що дітей із 14 до 15 років можна приймати на роботу лише для виконання легкої роботи у вільний від навчання час.
На кожному підприємстві, у кожній установі має вестися облік неповнолітніх працівників (до 18 років).
Є перелік робіт, на які осіб молодших 18 років заборонено приймати. Також таких дітей заборонено залучати до роботи у нічний, понаднормовий час та у вихідні.
Для таких працівників є спеціально встановлені норми виробітку.
Хоча неповнолітні і працюють скорочений день, отримують вони таку ж саму заробітну плату. як і дорослі, які працюють повний робочий днем.
Оплата праці для учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних училищ здійснюється пропорційно відпрацьованому час або відповідно до встановлених для них норм виробітку. Підприємство на свій розсуд може здійснювати і додаткову оплату праці неповнолітніх. Вони мають право на відпустку.
Для того, аби ухвалити рішення про звільнення з роботи неповнолітнього, потрібен дозвіл районної та міської комісії у справах неповнолітніх. Крім того, батьки, опікуни та ті, хто їх замінює, мають право достроково розірвати трудовий договір у випадку, якщо права та інтереси дитини порушуються. Зокрема, якщо робота негативно впливає на здоров'я, навчання дитини.
Таліна Редько,
заступник начальника служби у справах неповнолітніх обласної державної адміністрації:
- Тут усе контролюється на місцях. В основному порушення трапляються у сільській місцевості, де діти самі прагнуть допомогти своїм батькам. Нашими службами здійснюються періодичні перевірки, але виявити порушення законодавства доволі важко. Особливо це важко зробити в містах. Адже, як правило, неповнолітні не оформляються на роботу офіційно. Тому поверхнево розібратися в даній ситуації не можна. Допускається, що за відповідних умов, за погодженням із батьками і при наявності часу на навчання діти можуть працювати з 14 років.
Якщо певні порушення законодавства про працю виявляються, щодо порушників застосовуються адміністративні міри у вигляді штрафних санкцій.
Ірина, мати десятирічного сина:
- Якщо така праця не примусова, а заробіток за бажанням, то це цілком позитивно для дитини. Таким чином школярі можуть заробляти собі на кишенькові витрати. Проте будь-яка робота повинна відповідати віку і фізичним можливостям дитини. По-перше, неповнолітній буде відчувати, що гроші заробляють працею. По-друге, побачить, яким чином можна їх отримати. До того ж удома в дитини також є певні обов'язки. Приміром, раніше, ще за часів Радянського Союзу, можна було легко влаштуватися на літо поштаркою чи на іншу роботу. На мою думку, в цьому немає нічого поганого.
Мені 16 років, візьміть на роботу!
Зателефонувавши до кількох організацій, наша журналістка попросила взяти її на роботу разом із молодшою сестрою (братом) 16 років. І ось які відповіді отримала.
Автомийка:
- Ні, таких малих не беремо. Хлопців приймаємо з 18 років, дівчат могли б узяти з 17.
Кафе:
- Краще поговорити на цю тему з адміністратором, але навряд чи таке можливо.
- Напевне, ні: такі малі у нас ще не працювали.
- Можливо, підійдіть до нас. Посудомийкою вона змогла б працювати.
Вантажники, різноробочі:
- У нас важка фізична робота, до того ж із технікою. Тому, якщо немає 18 років, навряд чи це можливо.
Сезонні роботи у Криму:
- Посудомийкою можливо, але треба ще переговорити з директором. Головне, щоб на вигляд не була надто молодою.
Нарощування нігтів, навчання та робота:
- Так, без проблем. Нехай підходить у суботу на третю годину до нас, поговоримо.
Ми запитали вінничан
Чи мають неповнолітні працювати і чи не порушують роботодавці їх права?
Людмила Федорівна, продавець:
- Діти до 18 років повинні працювати обов’язково. Саме так вони почнуть поважати свою працю та працю інших. Права їх при цьому не порушуються.
Олег, підприємець:
- Неповнолітні мають право працювати за власним бажанням та з дозволу батьків. Я не думаю, що їх права при цьому порушуються.
Анна, бухгалтер:
- Якщо у дитини є бажання та потреба, то чому б їй не працювати до повноліття? Її права при роботі навряд чи порушуються.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.