Від ринку Каліча до Муніципального: історія Вінницьких базарів у фото та фактах

- Мало хто знає, але історія вінницьких ринків починається з Калічанського базару, який існував на місці сучасного універмагу. У 1960-х роках його перенеслиу вище по вулиці Пирогова, він отримав назву «Урожай».
- А що відомо про історію створення інших вінницьких базарів? Дізнались про кілька з них.
Ринок «Каліча»
На території Центрального парку ім. Леонтовича, поблизу Хмельницького шосе бере, свій початок мала річка Каліча. Перетинаючи вулиці Пирогова, Хлібну, Театральну, Архітектора Артинова та Князів Коріатовичів вона впадає в Південний Буг. Більша частина цієї річки в наш час протікає під землею. Але так було не завжди.
Поблизу парку, на пагорбі, впродовж майже сотні років існував Калічанський ринок або ж базар на Калічі. Зрештою на його місці у 1960-х роках побудували Вінницький універмаг. А ринок переїхав вище по вулиці Пирогова, де для нього звели окремі приміщення. Він отримав назву ринок «Урожай».
Площу з універмагом перейменували на честь радянського космонавта Юрія Гагаріна. Після цього Калічею називали тільки малу річку. Навіть місцевість довкола площі переважно сприймалася вже як частина середмістя Вінниці. У 2022 році в рамках деколонізації Каліча знову зайняла своє місце у системі вінницької топоніміки.
Ринок «Урожай»
У 1960-х роках у місті побудували критий ринок «Урожай», а Калічанський забрали. Площа базару усього 1,05 га. В 90-х роках на «Урожаї» продавали одяг, білизну, носки. Крам розкладався не лише на мурованих прилавках, а й розвішувався на паркані, який, до речі, досі зберігся.
Нині асортимент товарів ринку «Урожай» майже такий самий, як на «Центральному». В кінці дев’яностих біля базару розпочали грандіозне будівництво підземного переходу. Відомий у Вінниці вибір фастфудів та шаурми вже давно закріпився у цій підземці.
Сьогодні площа біля «Урожаю» одна із найбільших магістралей міста, де завжди курсує велика кількість маршрутів міського транспорту.
Ринок «Центральний»
На Центральному ринку Вінниці продають все – від продуктів харчування до бензопил. За інформацією міської ради, ринок «Центральний» займає площу 3,3 га за адресою вулиця Коцюбинського, 13. За даними держреєстру, підприємство споживчої кооперації «Госпрозрахункове об’єднання ринків м.Вінниці», зареєстроване в 1995 році. Але і до цього базар працював і продавав продукти харчування та одяг.
Ринок «Привокзальний»
Залізничний вокзал у Вінниці колись знаходився на міській околиці, в кінці Олександрівської дороги (нині проспект Коцюбинського). В 19 столітті навколо вокзалу не було абсолютно нічого. Згодом територія розбудувалася, й тут з’явилася нова в’язниця, чавуноливарний завод й приміщення, у якому розміщували військових.
А у 1899 році неподалік вокзалу відкрили першу сільськогосподарську виставку та ярмарок. Деякі його будівлі і досі знаходяться біля «Епіцентру».
Ринок «Привокзальний» поруч із залізничним вокзалом Вінниці з’явився в 90-х роках. На ринку й досі торгують продуктами, одягом та господарчими товарами. Найпопулярніші тут овочі та фрукти, які на ринку продають оптом та вроздріб. «Привокзальний» займає площу 1,55 га.
Ринок «Юність»
Сучасна молодь певно і не знає, що на місці сучасного торгового центру «Магігранд» колись знаходився ринок «Юність». На базарі можна було придбати як продукти харчування, так і одяг.
У 2006 році новообраний мер Вінниці Володимир Гройсман під приводом впорядкування стихійних базарів перейнявся ринком «Юність», який належав його батькові. На початку 2009 року «реконструкція» ринку завершилася зведенням торгово-сервісного комплексу «Магігранд» загальною площею 13 тис. кв. м, який на той час став одним із найбільших торгових об’єктів Вінниці.
Ринок «Супутник»
Останні контейнери ринку Супутник, який був популярний у центрі міста на початку нульових, в квітні 2013 року демонтували та вивезли. Невеликий базар, який складався з ларьків і кіосків, знаходився на вулиці Грушевського. Практично у половині кіосків ринку торгували хот-догами, шаурмою та гамбургерами, які користувалися неабияким попитом серед вінничан. Також вінничани виносили на продаж городину, м’ясну та молочну продукцію.
Через два роки на місці базарчика, який залишався одним з останніх «оплотів» стихійної та вуличної торгівлі у Вінниці, виріс черговий торговий центр «Караван».
Ринок «Володимир»
У 90-ті роки речовий ринок у Тяжилові був основним місцем шопінгу модників і модниць. Дорогу до Польщі вперше протоптали наші перекупи і почали везти до Вінниці імпортний одяг і взуття, косметику, товари для дому. Саме там блатні люди міста купляли свої перші джинси «Мальвіни» і светри «Босс». Також можна було придбати палені касети з хітами тих часів.
З часом базар розігнали, і там з’явився ринок «Володимир», де почали продавали запчастини, техніку для дому.
З початком великої війни тут, як і на ринку «Муніципальний», почали нашвидкоруч зводити житловий комплекс. Поки є кілька багатоповерхівок, за планом забудують весь базар, аж до Тяжилівського озера.
Ринок «Муніципальний»
Місцем муніципального ринку став колишній яблуневий сад Вінницького «Хімпрому». Територія була природозахисною зоною гіганта радянської промисловості, аж поки у 2005 році міська рада виділила під ринок 4,26 га землі. З бюджету міста використали 1,3 млн. грн. на викорчовування яблуневого саду та асфальтування території
Зараз на «Муніципальному ринку» продають одяг та господарчі товари. У 2007 році сюди перенесли близько 2500 «ракушок» стихійних торгівців з вулиці Коцюбинського.
У 2007 році на перенесення «ракушок» міськрада виділила майже 500 тисяч гривень. За рахунок міського бюджету на муніципальний ринок пустили тролейбуси. На сьогодні ринок майже не працює, оскільки на його території будується житловий комплекс.
Читайте також:
Де шопились наші батьки? Універсальні магазини Вінниці, які були популярними у застійні часи
Колись тут «двіжували» всі. Історія легендарних вінницьких кафе і ресторанів
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Альона ЧерніюкНа Супутнику були самі смачні хот-доги))