Листи на електронну пошту поліцейських управлінь, адміністрацій вузів чи інших навчальних закладів та установ, які перевіряли на наявність вибухівки, приходили в багатьох регіонах. Як дізналася редакція 20minut.ua від колег з західних областей, в їхніх випадках «мінер» назвав свої дії помстою за окупацію Донбасу. А що було в листі, отриманому вінницьким главком поліції 7-го червня?
Минулої п’ятниця, о 15.15, як знаємо з офіційної інформації, в наше поліцейське управління прийшов лист з повідомленням про замінування 28-ти різних об’єктів міста. Серед них — торговельні центри, дитячі садочки, залізничний вокзал і вищі навчальні заклади. Повний зміст електронного листа правоохоронці назвали таємницею слідства, тому не цитують звідти ані стрічки.
Проте, від речниці поліції Анни Олійник, 20minut.ua вдалося дізнатися: прив’язка «мінувань» до подій на Донбасі у вінницькому повідомленні є, так само, як в листах для інших обласних центрів.
В Івано-Франківській області, наприклад, в ту саму п’ятницю, коли і в нас екстрені служби перевіряли будівлі на наявність вибухівки, по електронній пошті «замінували» завод «Карпати». Лист про закладений вибуховий пристрій з годинниковим механізмом прийшов на пошту заводу. Від заводчан тамтешня преса дізналася: поштова скринька мала назву «Донбас ДНР», а в листі було написано — «це помста за окупацію Донбасу».
«Завдяки» помсті незнайденого електронного «мінера» у Вінниці протягом місяця, починаючи з 11 травня, поліції та рятувальникам довелося перевірити на наявність вибухівки не менше 80-ти закладів і установ. В двох випадках (в останньому, 7 червня, і 29 травня) евакуювали людей аж з 28-ти будівель. За обома цими випадками, як сказала начальниця відділу комунікацій обласної поліції, Анна Олійник, об’єднали в одне порушені за фактами погроз терактом кримінальні провадження. Санкція статті — до 10 років позбавлення волі.
Чому досі не знайшли «мінера», який прислав лист на пошту поліції? Пояснення наше правоохоронне відомство не дає. Каже тільки, що ймовірно розслідування об’єднаних в одне проваджень передадуть у спецслужбу, бо справи про теракт — це підслідність СБУ, а не поліцейська.
Натомість в Волинській поліції керівництво дещо сказало про складність вирахувати автора листів.
«Проаналізувавши (кілька листів про замінування, — авт.), ми розуміємо, що розкладка є однаковою, виклад інформації такий же. Це відсилається однією людиною, тільки вона змінює електронну адресу, — сказав заступник начальник тамтешнього главку. — Варто сказати, що більше 15 хвилин електронна адреса не живе. Щоразу повідомлення надходить з іншої електронки, яку після відісланого листа, видаляють…».
Також заступник начальника поліції Волинської області сказав журналістам: кожна електронна пошта була створена на порталі «Meta.ua», де не потрібно вказувати свої контактні дані та прив’язувати до пошти контактний номер телефону.
Питаємо в вінницькому відділі кіберполіції, чи в нас так само — поштові скриньки «мінерів» жили не більше 15-ти хвили? І керівник підрозділу Олександр Ульяненков відповідає:
— Так, плюс при реєстрації скриньок використовуються поштові сервіси, які технічно шифрують дані користувача та не зберігають історію. Також «мінерами» завжди використовується VPN-сервіси, які знаходяться в США, Нідерландах, Швеції і так далі.
В останньому випадку з пошуком мін евакуювали з 28-ми будівель, названих в листі, отриманому на поліцейську пошту, всього близько 9 тисяч людей. Таку цифру назвали правоохоронці. Від працівниці садочка, «замінованого» в той день і ще один раз раніше, редакція дізналася, як відбувалася в них процес виведення людей з приміщення під загрозою.
Вихователька розказала, що інформацію про можливість вибуху в садочку вони отримали під час тихої години, сплячих дітей піднімали, кутали в ковдри, та з плачем виводили на двір — в бесідки на території садочка.
— Ми сиділи з дітьми біля будівлі і думали, що буде, якщо дійсно рвоне. Хіба дітей захищає така евакуація? Одне діло дорослі, яких попросили вийти з торговельного центру, і вони пішли подалі від небезпеки. Ми ж не можемо нікуди піти з дітьми. Батьків обдзвонюємо, звісно, але вони не приїздять дітей забирати, — розказує жінка.
А перевірка всіх об’єктів, перелічених «мінером» в листі минулої п’ятниці, тривала до вечора. Потім відділ комунікації повідомив на своєму сайті:
«Станом на 21 годину усі потенційно небезпечні об’єкти перевірили вибухотехнічні групи поліції, кінологи зі службовими собаками. Інформація, викладена в повідомленні, не знайшла свого підтвердження».
— Як свідчить практика інших областей, то дуже часто надходять такі повідомлення від мешканців Росії або непідконтрольної території, — сказала речниця обласного главку Анна Олійник, розповідаючи, що слідство в кримінальному провадженні про погрозу терактом триває.
Читайте також:
Шок, Скайпарк, Магігранд, Мегамол… У Вінниці знову шукають міни в торговельних центрах
Замінування «Ізумруду»: з приміщення евакуювали 70 людей
У Вінниці «замінували» університети та торговельний центр. Що відомо?
«Замінували» 28 об'єктів: з ТЦ та дитсадків евакуювали людей. Що відомо?
«Замінування» восьми торгових центрів та театру: вибухівки не виявлено
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 14 від 2 квітня 2025
Читати номер
Svetlana Nechiporuk
Michael
Metalka reply Michael
The Evil Progger
Винничанин коренной
Ноу reply Винничанин коренной