«Куди не глянеш, скрізь повзає волохата бридота»

«Куди не глянеш, скрізь повзає волохата бридота»
Гусінь-чортополохівка та навіть павуки-каракурти уже «приписалися» на Вінниччині. Появу нових шкідників у місті і області пояснюють змінами клімату. Укус павука-каракурти, якого вже виявили у Вінниці, у 15 разів отруйніший від укусу гримучої змії

 

Замість того, щоб роз’яснити людям, яку загрозу становлять нові шкідники і як з ними боротися, журналістів звинувачують у тому, що вони шукають смажені факти, аби лякати читачів.
Більше, ніж жуків на городі
- У нашому селі дерева стоять голі, все листя гусінь з’їла, тепер доїдає листя малини, - про це в редакцію RIA повідомили жителі села Клебань, що в Тульчинському районі.
Вчителька-пенсіонерка розповіла, що бачила навіть, як ненаситна гусінь гризе листя подорожника.
- Горіхи стоять голі, згризли листя яблунь, плоди яблук гусінь теж точить, - каже жінка. – Цю волохату нечисть можна побачити скрізь. На городі її більше, ніж жуків. По стінах хати повзає. І в хаті її теж вистачає. Як попаде на руку, здається аж обпікає шкіру. Спасу нема від цієї напасті.
Вінничанин Володимир, який родом з цього села, розповів, що їздив у вихідні допомагати рідним копати картоплю.
- Привіз звідти у свою міську квартиру ту саму гусінь, - каже чоловік. – Десь заповзла в одяг і приїхала разом зі мною.
Володимира здивувало те, що гусінь заривається в землю.
- Коли копав картоплю, сам у цьому переконався, - продовжує чоловік. – Я виріс у селі, але не пригадую такого. Картина не дуже приємна – куди не глянеш, скрізь повзають ці бридкі волохаті створіння. До того ж, пересуваються швидко-швидко. Їх довжина чотири-п'ять сантиметрів. Товстенькі такі. Колір якийсь зеленкувато-коричневий.
Люди не знають, що воно таке. Тому кожен рятується, як вважає за потрібне.
Хімію "від шкідників" розмели
В одній хаті господарі мали розсіл із минулорічних огірків. Полили ним шкідників. Кислота через деякий час справді роз’їла волохатих. А ось отрута, якою кропили колорадських жуків, не допомогла.
- У магазині скупили всі препарати для боротьби з шкідниками, - каже сільський землевпорядник Григорій Кушнір. – Не в Клебані, бо у нас таке не продають. В Тульчин їздять. Експериментують кожен на свій розум. Я знаю, що трохи допомагали такі хімічні препарати як Бі-58 та імурел.
- Ми попереджали людей, що цей шкідник - білий американський метелик, - каже секретар сільради Любов Фотіївна. – Треба було спалювати його гнізда. Дехто так і робив. Бо це обов’язок кожного, де виявлено такого шкідника. Брали тичку, робили факел і підносили до верхівки дерева. Інакше звідти його не зняти. Казали також, щоб ламали гілляки і вже тоді на землі знищували гусінь.
- Палити не можна було, - висловлює свою думку Григорій Кушнір. – Бо в село приїжджали пожежники і всіх попередили, що будуть штрафувати за розведення вогню. Спалах появи гусені припав на жаркі дні. Пожежники дали повідомлення в районній газеті про заборону розводити вогонь. Тому мало хто запалював факели. Фактично у більшості так ця гусінь і залишилася на деревах. Коли вона вже появилася, нічим її не доконаєш.
Останній раз така критична ситуація з білим американським метеликом була в Клебані сім років тому. Тепер знову повторилося те саме.
- Мабуть, ця біда у нас прижилася надовго, - каже Григорій Кушнір. – Що дивно, метеликів нібито не так вже й багато літало. А гусені було, як саранчі…
Треба ногами затоптувати
- Не бачу в цьому проблеми, - так зреагував на інформацію журналіста про ситуацію в Клебані чиновник Державної інспекції з карантину рослин у Вінницькій області. – Люди добре знають, що це білий американський метелик. Його гнізда треба спалювати, а гусінь затоптувати ногами.
За словами співрозмовника, з району йому не повідомляли про ситуацію в Клебані. Тим часом у Тульчинській районній газеті ще 10 серпня було вміщене повідомлення такого змісту (цитуємо):
«В нашому районі запроваджено особливий карантинний режим, здійснюється комплекс заходів, спрямованих на знищення вогнищ американського білого метелика. Погодно-кліматичні умови сприяють розмноженню цього шкідника. В попередні роки найбільше були уражені території придорожніх смуг: Тульчин-Шпиків; Тульчин-Клебань-Богданівка-Білоусівка; Тульчин-Холодівка; села – Клебань, Кинашів, Холодівка, місто Тульчин та інші. Основним методом боротьби є механічний. Потрібно знімати гнізда шкідника з дерев або спалювати на деревах ті, що не можна дістати. Для цього використовувати факели. Відповідальність за знищення білого американського метелика покладається на власників присадибних ділянок, а на підприємствах – на керівників, обабіч шосейних та залізничних доріг – на керівників дорожніх та залізничних служб».
Це не редакційна стаття, а фрагмент з рішення постійної комісії районної ради з питань агропромислового комплексу, охорони природи, регулювання земельних ресурсів. Цей документ має назву «Про боротьбу з карантинними організмами в Тульчинському районі».
Є в ньому ще один пункт. «Рослинна продукція, яка вивозиться із зон особливого карантину, повинна супроводжуватися карантинними сертифікатами, що видаються Державною інспекцією з карантину рослин. До речі, ареал поширення білого американського метелика – південні райони області. Кажуть, далі Немирівського району ця пошесть не поширюється. Поки що…

Каракурти поллють на вінничан, терміти на... пластик

Відео дня
>Про те, що один із жителів Вінниці виявив у себе вдома павука-каракурта, RIA повідомляла торік.
- Я побачив його на стіні у коридорі, - каже вінничанин Анатолій Собчук. – Було це наприкінці серпня. Звернув увагу на те, що комаха розцяцькована – на чорному тлі видно червоні плями. Він мав розмір приблизно один сантиметр у діаметрі, а з лапками – десь три сантиметри.
Одягнувши рукавиці, чоловік помістив павука у банку і залив водою. Він виявився важким, бо не плавав зверху, а весь був у воді. Через день втоплений павук змінив свій колір – з чорного перетворився на рожевого.
Наявність таких павуків у нашій області підтверджують фахівці.
Ось як висловився з цього приводу ентомолог Інституту зоології ім.Шмальгаузена Віталій Федоренко:
- Зоогеографія змінюється через зміну клімату і приходу на територію України аномальної спеки, - говорить вчений. - Останнім часом карта поширення деяких комах почала швидко розширюватися. Уже давно на півдні України, біля Азовського моря, живуть каракурти - найотруйніші павуки в світі. Їхня отрута у 15 разів сильніша, ніж укус гримучої змії. Каракурти також знайдені на Херсонщині і в районі Одеси. Сьогодні ж вони зустрічаються навіть у Центральній Україні - Вінницькій, Дніпропетровській, Кіровоградській, Полтавській, Черкаській областях. Якщо зима видасться м'якою, то не здивуюся, що вони дістануться до Києва.
Віталій Федоренко також сказав, що крім павуків, мігрують і терміти, в народі їх називають "білі мурашки". В Україні поки зустрічається тільки один вид. Він харчується в основному деревиною, тому може призвести до руйнування дерев'яних будівель.
- Шлунок термітів здатний перетравити навіть пластик. Що вже говорити про деревину. Тому їхнє поширення може бути дуже небезпечним, особливо для гіпсокартону в наших будинках, який взагалі цим комахам на один зуб, - каже ентомолог.

Довідка
30 людей звернулися у минулому році до лікарів після укусів павуків-каракуртів. Хвилі активності цих комах бувають раз на сто років. Останній раз пік агресивності зафіксовано у 1997 році – 80 укушених. Каракурта рідко помічають під час укусу, потерпілий звертає увагу вже тоді, коли починає боліти. Особливо небезпечні каракурти для дітей – слідів від укусу не залишається, тому не можна зрозуміти, чому плаче дитина. Симптоми у декого проявляються уже через півгодини після укусу. У більшості – через годину-дві. Найчастіше людина відчуває дуже сильний біль в суглобах. Буває, що болить поясниця або хребет, може боліти внизу живота. Лікують потерпілих антиотрутою.
Фахівці стверджують, що павуки-каракурти полюбляють схованки, якими можуть бути предмети побуту, взуття чи кинутий на траву одяг. Не варто залишати речі надворі, а працювати на городі чи присадибній ділянці краще в закритому взутті та рукавичках.
Водяться каракурти у пустельних місцях, на берегах, схилах ярів. Кількість укусів людей і тварин підвищується в періоди міграцій самок – у спекотну пору року. Каракурт дуже плодючий, і періодично спостерігаються спалахи його масового розмноження. Найбільш отруйні статевозрілі самки, які кусають самця після злучення, і він гине. Звідси і назва «чорна вдова», так ще називають цих павуків.

Коментар експерта
Володимир Телефус,
заступник начальника Держаної інспекції захисту рослин у Вінницькій області

- Один з нових шкідників, який з’явився у нас, це гусінь-чортополохівка. Її ще називають «око павліна». Метелик, з якого вона утворюється, здатен перебиратися через моря-океани. Як саме? Такі метелики густо обсідають кораблі і так пливуть. На відміну від американського метелика, гусінь-чортополохівка має чорний колір. Така ж волохата. Так само швидко повзає. Торік її найбільше було в Козятинському районі. Так багато, що навіть у будинки заповзала. Це такий само листогризучий шкідник, як американський метелик. Тільки ареал поширення більший. З південних районів чортополохівка уже добралася до Козятинського району. Там пошкодила сади. Так само, як і в Могилів-Подільському районі. А в Ямпільському навіть знищила соєве поле. Я веду мову про факти минулого року. У переліку дозволених до використання пестицидів і отрутохімікатів не значиться препарат для боротьби з чортополохівкою.
Усе більше допікає ще один «новачок» - квіткоїд ріпаковий. Виїдає тичинки на квітках ріпаку. Тим самим знищує врожай. Стеблові і насіннєві культури пошкоджує так званий прихованохоботник. Раніше цих шкідників було менше. Хоча є шкідники, які гинуть від високих температур.
 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (3)
  • Anonymous
    Блін, а думав про приїзд хасидів.
    Anonymous reply Anonymous
    ну и глупо
  • Anonymous
    А я думав, що це стаття про політику та політиків...
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:00 Сонце палитиме в неділю. На Вінниччині очікують до +34°C 20:26 У Гайсинському районі з річки Південний Буг дістали тіло 47-річного чоловіка 20:06 У Вінниці вручили житлові сертифікати 60 родинам військових і загиблих Героїв photo_camera 19:05 У Тростянецькій громаді за понад вісім мільйонів відремонтували дві ключові дороги державного значення Від читача 15:10 Кінологічний центр — не розкіш, а потреба ! 18:09 Ведмежата Подільського зоопарку тішать відвідувачів літніми водними іграми play_circle_filled 17:06 У Вінницькій області за пів року зафіксували 79 випадків сказу серед тварин 16:02 Як будували мазанки на Поділлі: від глини і соломи до саману й кізяка photo_camera 15:07 Рецидивіст з Одещини побив, зв’язав та вкрав майно у старенької – суд виніс вирок 14:14 У Вінниці почали змінювати головну вулицю. Що робитимуть найближчим часом? (Візуалізація) 13:06 На набережній Roshen відбувся благодійний концерт на підтримку бригади «Червона калина» play_circle_filled 11:43 Смертельні аварії на Вінниччині: у Барі загинула 75-річна велосипедистка, у Турбові — 24-річний мотоцикліст 11:11 Вінниця в Instagram. Кращі фото за тиждень, що минає 10:43 У Вінницьких Хуторах сварка під чарку закінчилася ножовим пораненням 10:18 Над Україною летіли 322 дрони. Основний удар — по сусідній Хмельниччині 09:56 До Дня спортивного журналіста у Вінниці започаткували футбольні змагання пам’яті колег photo_camera 09:52 На Магістратській водій KIA збив мотоцикліста. Подробиці аварії play_circle_filled 09:12 Вінниця прощається з Героєм: пішов із життя легкоатлет і захисник Анатолій Зерук 08:16 Цей день, 5 липня: яке сьогодні свято: традиції, заборони і прикмети
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up