Місце для проведення церемонії було обрано унікальне: навпроти Києво-Печерської лаври, де з вікон видніється головна лаврська дзвіниця, і де кожен новий день зустрічається і проводжується урочистим співом дзвонів. Дійсно, не можна уявити кращої місцини для відродження літературної премії, яка 8 років не проводилася через брак фінансування.
Цей конкурс унікальний: саме він у свій час відкрив такі талановиті імена, як Сергій Жадан, Іван Козаченко, Ірена Карпа, Костянтин Коверзнєв, Антін Мухарский, Роман Скиба, Оксана Кішко-Луцишина, Олена Степаненко, Валентина Мастєрова і ще десятки самобутніх українських авторів, які сьогодні є класикою і безсумнівною прикрасою української літератури.
Відродження «Гранослову» стало однією з найголовніших літературних подій року, яка стала можливою завдяки старанням громадського діяча, головної натхненниці та координатору проекту Лесі Мудрак та Голови Київської спілки письменників Володимира Даниленко.
В одному з інтерв’ю Леся зазначила, що незважаючи на складні воєнні й економічні часи, сучасна українська література переживає стан розквіту й творчого вибуху. Будучи секретарем НСПУ по роботі з молодими авторами та знайомлячись із тисячами молодих літераторів, Леся говорить про нову хвилю молодих літераторів, що пишуть розкішні й новаторські європейські твори. Саме тому вона так затято добивалася відродження «Гранослову» та заради цієї шляхетної справи підняла на ноги весь Київ: бізнесменів, міністрів, видавців та мас-медіа.
Варто відзначити дуже високий рівень заходу та велику кількість почесних гостей та учасників події, серед яких: Міністр молоді й спорту Ігор Жданов, Міністр Кабінету Міністрів Ганна Онищенко, головний редактор «Літературної України» Станіслав Бондаренко, письменниця й громадський діяч Ольга Масалітіна, віце-президент Європейської економічної палати торгівлі, комерції та промисловості України Вікторія Ліснича, видавці Ігор та Іван Степуріни, легендарний Іван Драч, письменник Сергій Пантюк, поет та громадський діяч Михайло Сидоржевський та інші високоповажні гості.
Найкращі твори з більш ніж 525 робіт відбирало авторитетне жюрі: лауреати Національної премії України ім. Т. Шевченка В. Герасимюк, В. Медвідь, А. Кичинський; голова Київської організації НСПУ В. Даниленко; прозаїк Г. Тарасюк; письменники М. Лаюк, Вано Крюґер, Д. Лазуткін, І. Рябчій, Д. Чистяк та поет і політолог В. Цибулько.
На початку церемонії нагородили авторів у номінації «Найкращі твори серед дипломантів». Ними стали: Кукса Руслан, Червінська Ірина, Віоліна Ситнік, Расулова Оксана, Протасова Ганна, Журавчак Михайло, Поліщук Кирило, Петренко Владислав та Бєляков Гєнік.
Лауреатами у номінації «Проза» стали Павло Хоменський («Безкінечність кілометрів на секунду» в жанрі «Містичний роман» ), Яна Онишкевич («Френкі № 214» в жанрі «Наукова фантастика» ), Маркіян Камиш («Ряска» - оповідання), Юлія Скосаренко («Квиток в один кінець» в жанрі «Подорожній роман» ) та Юлія Василенко («Танго долі» в жанрі «Любовний роман»), друге — Жарікова Єлізавета («Перелітнє ластовиння»), третє — Ігор Мітров, а четверте розділили Андрій Дацків та Андрій Тужиков.
Дуже насиченою була концертна програма заходу. Неймовірну святкову атмосферу створювали талановиті українські співаки: заслужений артист України Тарас Компаніченко, учасниці проекту «Голос країни»Тетяна Дяченко та Інна Єгорова, 13-річна учасниця дитячого Євробачення 2015 та «Нової хвилі» Анна Тринчер, чарівна Алла Мартинюк, Соломія, Сергій Костецький та прекрасні кобзарі – бандуристи Данило Мельник та Лілія Поленчук, які вразили всіх присутніх надзвичайно талановитим виконанням українських народних пісень.
Можна з упевненістю сказати, що у «Гранослову» почалася нова історія – натхненна та по-своєму унікальна. Цей конкурс запалить ще багато талановитих українських літературних зірок, які сяятимуть на небосхилі українського літературного процесу ще довго, даруючи нам своє світло і тепло.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 41 від 9 жовтня 2024
Читати номер