У вінницькому музеї Повітряних сил Збройних сил України готуються представити вінничанам і гостям міста нову експозицію. Крім великих безпілотників, вертольотів і ракетних комплексів, любителі авіації тепер зможуть роздивитись сотні різних мініатюрних моделей літаків.
Щоб зібрати таку вражаючу колекцію, працівникам музею знадобилось багато років і чимало натхнення.
— На сьогодні у нас є близько 300 моделей літаків, — розповідає директор музею, генерал-майор запасу Володимир Алєксєєв. — До експозиції увійдуть як взагалі перші літаки, що колись підіймалися у повітря, так і сучасні «Раптори», М-22 і подібні.
За його словами, перші екземпляри з’явились у них понад п’ять років тому. А значний вклад у формування експозиції внесла дружина одного вінницького авіалюбителя.
— Ми маємо колекцію моделей літаків Едуарда Юсупова, яку нам передала його дружина, після смерті чоловіка, — говорить далі керівник музею. — Решту ж експонатів ми отримали від інших любителів авіації і моделістів. Є також мініатюрки, які власноруч зробили наші співробітники.
Цікаво, що вінницькому музею свої унікальні надбання дарували не лише вінничани, але й жителі інших міст України. Завдяки цьому майбутня експозиція буде ще цікавішою.
— Ці моделі літаків робили абсолютно з різних матеріалів, — продовжує розповідати Володимир Алєксєєв. — Одні змайстрували з дерева, другі з пап’є-маше, треті взагалі зібрали зі спеціальних конструкторів...Тобто, у нас є і саморобні моделі, і зроблені з промислових наборів.
І хоч на сьогодні вже є майже 300 маленьких експонатів, у музеї обіцяють на цьому не зупинятися.
— Експозиція постійно поповнюється, з’являються нові моделі, — запевнює наш співрозмовник. — Зараз частина тих літачків знаходиться у музейному фонді. Деякі потребують ремонту, бо детальки ж у них зовсім мініатюрні, іноді може зламатися крило, колесо чи стабілізатор. До ладу їх приводять наші працівники — скоро все буде як треба!
Чоловік додає, що особисто йому до душі всі мініатюрні експонати, але особливий захват викликає літак «Ілля Муромець».
— Це точна копія тих літаків, які ще у 1916-1919 роках базувались у нас на Сутиському аеродромі, — пояснює директор музею. — Я ще хочу сказати, що ці нові експонати — лише частина роботи, яку ми зробили. Колекцію моделей літаків ми розмістили в залі «Історії Повітряних сил». Там, крім експозиції моделей і макетів літаків, ще є стенд, на якому позначений весь шлях Повітряних сил від початку ери повітроплавання і до наших днів.
Відвідувачі можуть дізнатися більше про літаки визвольних змагань 1918-1921 років, періоду Другої світової війни й незалежності України.
— Крім того, на стенді є інформація про участь українських авіаторів у збройних конфліктах, починаючи з 30-х років XIX століття і закінчуючи Афганістаном, — говорить він далі. — Щобільше, тут також розповідається про участь наших авіаторів у миротворчих місіях, до прикладу, про першу місію у Грузії у 1992 році чи сучасну в Африці.
Додамо, що у виставковій залі є ще окремий стенд, присвячений героям України і героям мирних днів.
— А ще маємо портретну галерею усіх командувачів військово-повітряних сил і сил ППО до моменту їхнього злиття у єдиний вид збройних сил. Там представлена коротка біографія та інформація про їхні досягнення, — зазначає Володимир Алєксєєв. — Відкрити цю експозицію ми плануємо в серпні на День авіації України або на День Повітряних сил.
Та поки до відкриття ще є трохи часу, можна подивитись і на інші дивовижні експонати.
— Зараз після послаблення карантину ми вже можемо приймати відвідувачів, але є певні обмеження, — наголошує він. — Одночасно на території може бути не більше 10 людей, які попередньо повідомили про свій прихід. Якщо ж до нас звертається група, де осіб більше — не страшно. Ми просто поділимо їх на кілька підгруп.
У вінницькому музеї Повітряних сил Збройних сил України, нагадаємо, понад 40 експонатів різної військової техніки й близько 3000 тематичних предметів. У залах музейні працівники ж створили спеціальні стенди, з яких можна дізнатися про наших земляків — героїв Радянського Союзу, авіаційну стрілецьку зброю, радіотехніку, комплекси зенітних ракетних військ і не тільки.
Адреса музею: місто Вінниця, вулиця Стрілецька, 105
Читайте також:
Бетмобіль, фургончик Скубі-Ду, Делоріан: якою буде нова експозиція у музеї моделей транспорту
У рукавичках і з балончиками фарби: що малювали вінницькі активісти на пішохідних переходах?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер