Продаж баз даних давно не новина. Але одна справа, коли вашим номером телефону заволоділи маркетологи і стали телефонувати з пропозиціями щось купити або надсилати рекламні SМS. А зовсім інше діло, якщо телефонний номер здобули люди кримінального світу.
Як інформацією про мобільний номер можуть скористатися аферисти? Редакція дізналася, як працюють найбільш поширені сьогодні варіанти злочинного використання телефонних номерів. Поліцейські розповіли, що такі шахрайства останнім часом постійно ширяться.
Має насторожити, якщо на ваш телефон протягом кількох днів дзвонять з різних номерів нібито помилися. Чи про оголошення питають, якого ви не давали. Чи запитують якусь людину і в розмові з’ясовують, що ця людина — не ви. Комусь ви передзвонюєте, бо не змогли одразу відповісти.
В такий спосіб шахраї залишають інформацію для мобільного оператора, щоб потім в сервісному центрі відновити вашу SIM-ку, як свою. Як тільки вони це зроблять, ваш телефон «замовкне». І доки не зрозумієте, що SIM-карта не працює, можете втратити все, «прив’язане» до цього номера. У когось це важлива сторінка в соціальній мережі. А в когось — і банківський рахунок.
Щоб відновити номер телефона через втрату SIM-картки, співробітник компанії оператора ставить заявнику кілька питань. Про останні дзвінки, часті контакти, приблизну суму коштів на рахунку або суму останнього поповнення. Про дзвінки і контакти шахрай вже все знає, бо «набив», телефонуючи багато разів, ніби помилився. Суму коштів на рахунку чи останнього поповнення можна просто вгадати.
У цій схемі важливо, щоб ви хоча б раз передзвонювали на невідомий номер, на який не встигли зняти слухавку. Оператор під час відновлення SIM-ки питає про ваш останній дзвінок. Назве цей номер псевдо-власник — тоді ваш номер вже не ваш.
А якщо перейти на контракт, то відновити картку шахраям буде важче? В такому випадку, щоб присвоїти номер, аферистам потрібно ще й заволодіти вашими паспортними даними. Про те, як у вінничан крадуть копії паспортів та ідентифікаційних кодів, редакція писала тут.
В поліції постійно розказують про телефонні шахрайства. Наголошують, що повідомлення про виграші варто ігнорувати. Кажуть, не варто передзвонювати на невідомі номери. Якщо купитеся на таке прохання, то ваш номер опиниться в шахрайській базі — в списку людей, яких легко «розвести».
Про такого роду афери, коли людину беруть на телефонний гачок і витягують великі суми, редакція не раз розказувала у кримінальних новинах. Згадайте класику телефонних «розводів»: «Ваш син потрапив в ДТП, треба заплатити». Доречно тут пригадати ось цю історію — про чоловіка, який за кілька разів виніс з дому до терміналу в Мегамолі 100 тисяч. Платив за «Шевроле» з доставкою. Інформація про виграш машини йому прийшла в SМS.
Експерти радять завести окремий «фінансовий» номер телефону. До такого номера, на який вам не телефонують, бо ви нікому його не повідомляєте, краще прикріпити банківську карту і важливі акаунти в соцмережах.
Сьогодні не проблема, мати дві SIM-ки в одному смартфоні. Одну зробити своїм звичайним номером для дзвінків, а другу секретним — для усіляких важливих для вас прив’язок. Складно зламати номер, який мало хто знає, тому:
Читайте також:
8 афер року: були дурні «розводи», нові схеми і спіймані на шахрайствах ділки
Що таке «чорний ящик» та чому інтернет інколи — це зло? 8 порад з безпеки у кіберпросторі
Як аферисти крадуть наші документи? Вінничанка розповіла про шахрайську схему
Плазма за гривню, «Шевроле» з доставкою і неіснуючі квартири. Схеми шахрайств
Серійні шахрайства. Один збирав гроші на авторинку, а другий «підвищував» пенсії
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер