За законами воєнного часу. Які вінницькі компанії можуть бути націоналізовані?

- Окупант має відшкодувати ті збитки, які заподіяв. Тому привласнення майна росії в Україні — у планах державної влади після перемоги у війні.
- Зокрема, «Укрзалізниця» вже складає перелік майна, яке можуть вилучити — 15 тисяч вагонів, що належать 250 російським компаніям.
- Нині Верховна Рада працює над новою редакцією закону про націоналізацію, щоб забирати активи в українських компаній, де засновниками є громадяни рф.
- І якщо запустять таку націоналізацію 2.0, то, наприклад, «під прицілом» можуть опинитися до 100 вінницьких фірм. Які саме?
Верховна Рада ухвалила закон, який дозволяє націоналізувати російські активи в Україні. Тож, коли закінчиться війна, Україна має докласти чимало зусіль, щоб стягнути з росії компенсацію за завдану шкоду.
З мінусів цього закону про націоналізацію — в Україні мало компаній, кінцевими власниками яких є росія або підконтрольні їй структури. З плюсів — Верховна Рада працює над «націоналізацію 2.0», яка дозволить вилучати активи компаній, в яких власниками є громадяни рф.
А це значить, що з часом, під дію закону попадуть й вінницькі компанії, в яких є співвласники-росіяни.
Заберуть 15 тисяч російських вагонів
Отже, 3 березня Верховна Рада ухвалила закон «Про основні засади примусового вилучення в Україні об'єктів права власності Російської Федерації та її резидентів». Або простими словами націоналізація російських компаній в Україні.
Вже є перші «ластівки» — «Укрзалізниця» розпочала націоналізацію російських вагонів, які перебувають в Україні. Наразі на території країни є 15 тисяч вагонів, що належать 250 російським компаніям.

— На першому етапі складаємо перелік власників вагонів, у яких серед засновників є рф. Далі буде Кабмін, РНБО, Указ Президента, та ще один Закон України. Процедура займе час, тож починаємо вже, — зазначив голова правління «Укрзалізниці» Олександр Камишін.
Втім, за даними Youcontrol, в Україні небагато компаній, якими володіє росія чи підконтрольні їй структури. Зокрема, це «дочки» російського «Газпрому»:
- «Міжнародний консорціум з управління та розвитку газотранспортної системи України». Вартість активів, які можна націоналізувати — 68 млн грн.
- «Газпромнефть лублікантс Україна». Станом на 2020 рік, вартість активів цієї компанії становила 17,1 млн грн.
- «Газпром збут Україна». На 2020-й активи цієї «дочки» «Газпрому» оцінили у 15,6 млн грн.

Ще дві фірми пов’язані з нафтовими монополістами росії:
- «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія». Через кіпрський офшор 95,21% компанії належать «Роснєфті». У власності росіян є стратегічне підприємство України — Лисичанський НПЗ, який щороку здатний переробляти 16 млн тонн нафти. Вартість активів — майже 2,2 млрд грн.
- «Татнєфть-АЗС-Україна» — мережа заправок, яка працює, переважно, у Полтавській та Харківській областях. Так от, одноосібним власником цієї компанії є російська «Татнєфть ім. В. Д. Шашкина», 36% акцій якої належать владі російської республіки Татарстан. Обсяг активів у 2020 році становив 260 млн грн.
Які вінницькі фірми є у власності росіян?
Отож, враховуючи незначну кількість активів росії на території України, державна влада планує поширити націоналізацію на активи російських приватних осіб та компаній.
— Зараз працюємо над новою редакцією, яка поширить дію закону на російських громадян. Це буде ширша історія, — пояснив виданню «Економічна правда» голова парламентського комітету з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха.
Проекту нової редакції закону ще немає у відкритому доступі. Але, якщо припустити, що під націоналізацію підпадатимуть всі компанії, де співвласниками є росіяни, то тоді це загрожує до 100 фірм, зареєстрованих у Вінниці. Про це дізналися з бази даних, створеної Youcontrol.
І ось кілька знакових вінницьких компаній з російським капіталом:
- «Вінницяпобутхім». Виробляє мила, миючі засоби, пральні порошки, косметику. Цій фірмі належать, наприклад, торгові марки «Ушастый нянь», «Sarma». 100% вінницької компанії належать «Невской косметике» з Санкт-Петербурга. Активи компанії оцінені у 465 млн грн, станом на 2020 рік.
- «Бастіон 2009». Ця фірма викупила кілька цехів Вінницького підшипникового заводу, після його банкрутства у 2009 році. У 2013 році запустили виробництво сайдингу. 55% фірми належать російській компанії «АЛЬТА-ХОЛДИНГ». Тож після націоналізації Україна може отримати активів на суму близько 11 млн грн.
- «УКРО-ЕКСПЕРТПОСТАЧ». До війни ця компанія збиралася побудувати у Вінниці завод з виробництва лецитину (харчової добавки, що використовують в медичній галузі). 45% фірми належать росіянину Алексу Кірієнку, який прописаний у Санкт-Петербурзі. Активи компанії оцінені у 20,1 млн грн.
- «Строй Майстер домофони Вінниця». Компанія займається установкою та обслуговуванням домофонів. Єдиним засновником підприємства є росіянин Антон Філімонов з села Філімонове, Ярославської області. Активи компанії, станом на 2020 рік, вартують близько 1,2 млн грн.
Як діятиме націоналізація
«Юридична газета» роз’яснила механізм вилучення російського майна в Україні:
- Етап 1. Кабмін готує проект рішення про примусове вилучення майна. У ньому має бути перелік об’єктів права власності рф та її резидентів; місцеперебування цього майна; строки проведення примусового вилучення кожного об’єкта.
- Етап 2. Цей проект рішення затверджують на Раді нацбезпеки України та підписує президент України.
- Етап 3. Далі проект схвалює Верховна Рада України. На це є строк — шість місяців після завершення воєнного стану в Україні.
- Етап 4. Примусово вилучені об’єкти права власності росії та її резидентів передаються у господарське відання на тимчасовій або постійній основі спеціалізованому державному підприємству. Його, у разі необхідності, має створити Кабмін.
«Економічна правда» додає, що націоналізація може мати й зворотні наслідки. Міжнародні суди в питанні захисту приватної власності, швидше за все, ставатимуть на бік осіб, не залучених до агресії.
Такі приклади вже є. У 2019 році Арбітражний суд в Гаазі ухвалив рішення на користь ПриватБанку у справі проти росії, яка націоналізувала активи установи в анексованому Криму.
Тому українській владі слід добре попрацювати над аргументацією, яка стане в пригоді під час розгляду справ у судах.
Читайте також:
Вінницька влада пропонує майданчик для бізнесу, який закрився через обстріли
Воєнний стан в Україні продовжать ще на 30 діб. Що потрібно знати?
Вінниччина готується до весняної посівної кампанії. Озимі зернові в доброму стані
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Volodymyr Mayboroda
Оксана Коломийчук
Наталія Пікуль
Юра Швець