Вінничани не знають або не вірять у механізм оплати частинами за опалення. Такого висновку журналіст дійшов під час дводенного опитування. Люди старшого віку, від 50 років, знають про розстрочку, але не хочуть про неї навіть говорити:
— Це ж буде пеня, штрафи, — каже вінничанка, що представилася Наталією. — Нічого доброго з такими тарифами не отримаєш.
— Розстрочка — це обман, — додає вінничанка, яку звати Софія. — Так само як і субсидії. Краще б тоді знизили тарифи, навіщо тоді їх підіймали?
А люди молодшого віку — навіть не знають, що це таке.
— А що таке розстрочка на опалення? Ні, ми про це не чули, — казали чоловік із жінкою, яким на вигляд трохи більше 30 років.
— Не треба мені ніяку розстрочку, щоб це не було, — казав чоловік, який представився Володимиром.
Якщо вас позбавили субсидії через комісію виконкому, то це рішення можна оскаржити. Є приклади
Механізм комунальної розстрочки
Як пояснив глава нацкомісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), Дмитро Вовк, споживач комунальних послуг може подати заяву, а після цього в місяць звернення сплатити 50% рахунку. Іншу частину суми людина має рівномірно оплатити протягом травня-вересня наступного року, до початку наступного опалювального сезону. І така схема розстрочки діє лише на опалення. І лише для тих споживачів, що не отримують субсидії.
Читайте також: Як отримати розстрочку на опалення та платити 50% від рахунку щомісяця?
Якщо для людей для теплового господарства це не сприятливо. Як повідомили у прес-службі підприємства, споживачі сплачуватимуть лише половину за спожите, а підприємство несе 100% витрати на придбання природного газу, електроенергії та води для забезпечення міста теплом.
А як «бюджетно» заощадити на комуналці? Читайте поради у статті:
Коричневі батареї та LED-лампи — економія на комунальних послугах
Тетяна Бойко
координатор житлово-комунальних програм, Громадянська мережа ОПОРА
— У мене негативне ставлення до цього нового механізму, бо не зрозуміло, які має наслідки ця розстрочка. Хто за неї буде платити, якщо люди протягом опалювального періоду будуть сплачувати лише половину? Є ризик, що ми повернемося до того, що знову будуть багатомільйонні дотації «Нафтогазу» з державного бюджету. Якщо урядом усе прораховано і цього не відбудеться, то дійсно, людям сплачувати за опалення вдвічі менше буде набагато легше. Але знову ж таки — навіщо тоді було піднімати тарифи? Поки що більше запитань, ніж відповідей, тому неможливо поки що однозначно сказати, що розстрочка — добре чи погано.
Треба дочекатися чіткого механізму
Володимир Майстришин
голова спостережної ради Біоенергетичної асоціації України
— Розстрочка — це не пробачення боргу, а як ніби взяв кредит — людям все одно треба буде віддавати. Замість цього є звичайні механізми, наприклад, одноставковий тариф, коли оплату за опалення розтягують на 12 місяців, але в меншому обсязі. А якщо подивитися з боку теплових підприємств, незрозуміло, хто компенсуватиме втрати від недобору коштів? Людям зрозуміло — прийшли в ЖЕК, оформили розстрочку. А я за що куплю газ, чи за що купить паливо теплокомуненерго? Треба дочекатися порядку, затвердженого Кабміном, де будуть зрозумілі механізми. Але краще буде, якщо в Україні буде створений ринок тепла, щоб люди могли обирати, в кого та за якою ціною придбати гарячу воду та опалення.
Краще в розстрочку дайте регулятор тепла
Олег Побірський
голова ОСББ «ЮМІР», вулиця Вчительська, 10
— Не зовсім зрозуміло, що так хотів зробити уряд. Якщо бажаєте, щоб українці змогли сплачувати за комунальні послуги, тоді знижуйте їх. Або вкладайте в енергоефективність. А так створюється чергова «боргова яма» як для населення, так і для теплокомуненерго. Наш будинок утеплили в цьому році, є лічильник. Але ніякої економії для тих, хто має централізоване опалення. Завдяки регулятору тепла, ми нарешті зможемо спрямовувати стільки тепла, скільки потрібно. А не стільки, що мої сусіди вікна відкривають, бо жарко. На мою думку, краще було б давати в розстрочку не оплату тепла, а прилади для економії енергоресурсів. Тому краще давайте в розстрочку регулятори тепла.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Посил наступний - не можеш платити - бери розстрочку - потім буде простіше в тебе житло віджати. Іншого не бачу
Браво, аплодую, Валєра!)