Давайте детально розберемося: які плюси та мінуси має збільшення мінімальної зарплатні.
Зарплати «в конвертах» частково вийдуть з тіні. Так звана «тіньова» зарплата виплачувалася працівникам таким чином: при окладі в 5 000 грн, роботодавець виплачував 1450 гривень мінімальної зарплатні, а 3550 гривень віддавав «у конверті» (1450 + 3550 = 5000). Тепер же зміниться перерозподіл коштів — 3200 гривень — офіційно, а все інше у «конверті» (3200 + 1800=5000).
Удвічі більше (від частини з «мінімалки») отримає бюджет з податків ПДФО (на доходи), військового збору, ЄСВ (пенсія).
Недобре буде «єдинщикам». Вони будуть платити майже вдвічі більше. RIA розрахувала, якими будуть податки для ПП у листопаді 2016 року та в січні 2017 року (платники єдиного податку, див. таблицю нижче).
Президент «Асоціації приватні інвестори України» Сергій Десяк каже, що «так бізнес ще більше піде в тінь».
— Збільшиться практика залучення робітників до виконання робіт по цивільно-правових угодах: людині будуть платити не місячну зарплату, а винагороду за виконання конкретної роботи. У цьому випадку втратять лише співробітники, тому що на виконавця цивільно-правової угоди гарантії та пільги, такі як відпустка, вихідні дні, тривалість робочого часу тощо, не поширюються.
Представник президента України в Кабміні Лешек Бальцерович розказав, що був шокований планами Уряду збільшити мінімальну зарплату вдвічі:
— Ми не мали можливості ознайомитися з калькуляцією, на яку спирається це рішення. По-перше, як це вплине на видаткову частину бюджету? По-друге, що буде з пенсійною системою і тіньовою економікою? Також не вказано кількості законів, які необхідно буде змінити в зв'язку з ростом мінімальної зарплати. Здається, що це змагання в популізмі всередині самого уряду, — сказав Бальцерович.
Кількість отримувачів субсидій та її розмір зменшиться. Якщо в країні ніхто не буде офіційно отримувати менше ніж 3200 гривень, то і субсидій на компенсацію комуналки держава буде платити менше. Але зменшення розміру субсидій відбудеться не раніше 2018 року, адже зараз державна допомога оформляється на підставі минулорічної декларації.
«Добре, коли одночасно зі створенням умов для бізнесу»
Олександр Човган, Президент RIA
— Це логічний хід прем'єра. Збільшити доходи бюджету від мінімалки вдвічі — добре для країни. Проте правила гри мають бути справедливі і для влади, і для людей. Збільшення податкового навантаження на підприємців має проходити одночасно зі створенням реально гарних умов для бізнесу, реальної боротьби з корупцією. Але про «створення умов» тільки говорять… До того ж, у 2018‑му через підняття «мінімалки» дотації з бюджету на комуналку значно зменшаться. І це було б добре для держави, якби на ринку тепла панувала конкуренція, і ціни були б під контролем конкуруючого ринку, людей, а не олігархів.
«Економіка не витримає подвійної мінімалки»
Віктор Пинзеник, економіст, нардеп
— Мінімальну зарплату можна поставити і сотні тисяч гривень, але економіка цього не витримає. Наступного року Україна має виробити продукції на менше 2,6 трильйона гривень, що в середньому складає близько п’яти тисяч гривень на одного громадянина в місяць. Мінімалка в Україні зав’язана на тарифну сітку. У такому варіанті ми мали б вийти на середню зарплату майже у 12 тисяч гривень (середня зарплата зараз у 3,6 рази перевищує мінімальну). Економіка такої зарплати забезпечити не може, бо не можна спожити того, чого немає. Але є інший канал — інфляція. Вона може забезпечити будь-яку заробітну плату. Нагадаю: номінальну.
Сніжана Бойко, директор ТОВ «ВІНДІМ ТЕХНОЛОДЖІ» — Якщо збільшать мінімальну заробітну плату до 3200 гривень, то субсидій звичайні люди просто не отримають. Ціни на комуналку підвищаться ще більше, власне, вони вже підвищуються. Але в людини буде зависока заробітна плата для того, аби отримати субсидію. Візьмемо, наприклад, квартиру у опалювальний сезон: без субсидії людині доведеться із тих 3200 гривень сплатити половину за комуналку. Моє враження таке: зараз усе робиться для того, аби люди не отримали цих субсидій. У свій час Яценюк їх роздав всім бажаючим, тепер же йде тенденція до урізання.
Олександр Печалін, голова Спілки підприємців “СТІНА” — Економіка від цього стабільнішою не стане. Є звичайний принцип: якщо навантаження на зарплату складає більше 30%, то вірогідність того, що бізнес приховуватиме частину доходів - 100%. У даному випадку приватні підприємці теж повинні будуть збільшити працівникам мінімалки. Тоді зросте і сума податків, які вони сплачуватимуть до держказни. Левова частка податків надходить від представників середнього та малого бізнесу. Аби вони сплачували більше податків, їх потрібно розвивати. Повинна бути реальна державна підтримка, котра зараз носить декларативний характер. |
«Влада залазить у кишені підприємців»
Владислав Старинець, економіст
— Навіть за найбільш обережними оцінками фахівців, підвищення мінімальної зарплати до 3200 гривень збільшить фонд оплати праці в економіці наступного року на 28,1 мільярдів гривень. Збільшення фактично означає перерозподіл грошей на користь малозабезпечених верств населення, яким не вистачає найнеобхіднішого. Тобто збільшиться внутрішній попит на дешеві вітчизняні товари - в першу чергу, на продукти харчування. Зараз ще не до кінця зрозуміло, як відреагує на необхідність платити великі податки бізнес. Але те, що надходження до центрального і місцевого бюджетів збільшаться в рази - факт. Чи складуть вони очікувані 60 мільярдів гривень — покаже час.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Єдине - за що можна любити нашу країну - за природу. Все. Хай думають, що я не патріот. Але якби у мене була можливість виїхати - я б нею скористалася.
До речі, був такий рік, коли літинське масло купували в Києві, бо у нас воно не продавалося.
Я не агітую за захід і усвідомлюю всі його недоліки, але брехати і відбілювати гнилу верхівку радянського союзу теж не потрібно.