У Вінницькій області система ProZorro працює у пілотному режимі вже дев'ять місяців. Через 11 днів усі державні установи зобов’язані будуть перейти на закупівлі необхідних товарів через Prozorro.
Тульчин, травень 2016 року. Система ProZorro на той час працювала у Вінницькій області в тестовому режимі вже шість місяців. Аж от спеціалізована школа-інтернат I-III ступенів-ліцей Вінницької обласної ради виставила на торги цифровий фотоапарат, запросивши за нього ціну у 56 тисяч гривень. Зрозуміло, що гроші на оплату - державні. У аукціоні вирішує взяти участь лише один підприємець - Андрій Зуб із Полтавщини. Який, до речі, значиться у реєстрі недобросовісних учасників закупівель на сайті компанії “Укргазвидобування”. Бо заявив на тендері ціну 28 299 грн за блоки пам’яті, а, перемігши в аукціоні, підняв її до 33 636 грн. При старій системі держтендерів ніхто б і увагу на цей випадок не звернув. Але електронна система закупівель ProZorro дає можливість зупинити розбазарювання державних коштів вже на початковому етапі.
– ProZorro дає мож ливість оперативно реагувати на факти недобросовісного виконання кошторисів видатків, - розповів Микола Копачевський.
Копачевський також припускає, що рівень корупції із тотальним введенням системи значно знизиться.
— У випадку ProZorro людський фактор прибирається: замовники товарів чи послуг не знають учасників аукціону в обличчя. Гарантією є те, що я не сплачую за товар, доки його не отримаю. У системі видно, що гроші у держзамовника є, тому із його боку надається пряма гарантія для угоди. Гарантія ж із боку учасника торгів — надати якісний товар за оптимальну ціну, — сказав він.
Перший заступник директора Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку облдержадміністрації Надія Насіковська розповіла, скільки коштів ProZorro зекономило області.
– З початку року економія коштів обласного бюджету склала майже 7,5 млн грн, що становить 17% від запланованих на закупівлю бюджетних коштів, - сказала вона.
Надія Насіковська розповіла про досвід двох різних держзамовників у ProZorro.
– Один навчально-виховний заклад закупляв лікарські засоби. Там було дуже багато пропозицій, але надзвичайно незначні обсяги медикаментів. У онлайн-аукціоні брали участь чотири підприємці. Якби це відбувалося без участі ProZorro, держзаклад закупив би медикаменти у першій же аптеці, витративши усі п'ять тисяч гривень. Але чотири учасники - це вже конкуренція. У результаті зекономили 15%, або 770 гривень.
А от у Староприлуцькій спеціалізованій школі-інтернаті на торгах щодо закупівлі круп брав участь лише один підприємець. І це позначилося на економії коштів - він скинув ціну лише на 0,17 % (від 8865 грн).
– Відсутність конкуренції не дозволяє економити кошти. Є місцевий постачальник, який традиційно працює з ними, а решта не захотіли довозити із Вінниці до Старої Прилуки товар, - сказала Надія Насіковська.
– Багато корупційних схем стали просто неможливими. Наприклад, закупівля канцтоварів. Багато підприємств закуповували їх за завищеними цінами. Зараз, коли є конкуренція, і ціна товару може понизитися на порядок, проблема вирішена.
Іван Векірчик, замдиректора з фінансів компанії “Подільський енергоконсалтинг”, розповів, що компанія поки не планує брати участі у держтендерах.
– Для держави ця система, дійсно, на краще. Але зараз багато фірм, які на межі банкрутства, вимушені працювати майже у збиток. Вони мають можливість встановити на аукціоні нижчу ціну. Але від цього дуже страждає якість продукції. Ми ж не готові працювати з низькою якістю та викручуватися. Краще перечекати період становлення системи, коли відсіються фірми, що неякісно виконують свою роботу.
Віктор Кіт, спеціаліст із державних закупівель, Вінницька торгово-промислова палата.
– Коли оголошується процедура закупівлі, дехто навмисне у вимогах прописує такі характеристики товару, які зумовлюють учасників не брати участь у процедурі, бо прописані під конкретного учасника. Або назву товару у аукціоні пишуть із помилкою, “ховаючи” його від “чужих”. Коли аукціон проходить із багатьма учасниками, буває так, що той учасник, у кого найнижча ціна, із якихось причин відмовляється від підписання договору. І потім той, у якого ціна була вища, автоматично переходить до категорії "Переможець". У мене - 200 тис., у вас - 150. Ви раптом відмовилися від аукціону, і я підписую договір із тим, у кого ціна вища. Сенс аукціону тоді? Є ще третій спосіб хитрощів постачальника. Уявіть, що відбувся аукціон, я запропонував за товар найнижчу ціну і став переможцем. А потім приходжу до вас через день, і кажу - ну слухайте, ціна нереально низька. Або ми з вами зараз підписуємо додаткову угоду із вищою ціною, або я просто відмовляюся від виконання зобов'язань. Санкцій для учасників, крім встановлених у договорі, немає. Тільки відповідно до цивільного та господарського кодексів.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер