Ольга Бойко (66 років) отримує пенсію, що менша, ніж мінімальна — 1237 гривень. Зазвичай вона сплачувала за комуналку не більше 70-100 гривень на місяць. Але субсидія скасована, і тепер вона має платити не менше 300 гривень на місяць.
— Тобто, щоб сплатити комуналку, мені треба віддати півпенсії. У жовтні ціни зростуть вдвічі через опалення. І щоб було світло, вода і газ, треба буде віддати усю пенсію! А на що тоді жити? – обурюється Ольга Бойко.
Пенсіонерка вже десять років отримує субсидію на комунальні послуги. Каже, що раніше проблем з цим не було. Але у лютому цього року їй подзвонили з управління соцзахисту Правобережного прозорого офісу:
— Подзвонили на мобільний та казали, що треба надати довідку про доходи за 2014 рік у податкову. Погрожували, що перестануть виплачувати субсидію. Не зрозуміло, чому саме за цей рік? Зараз же 2016 рік. І взагалі, вони мають самі робити запити в усі необхідні служби.
Жінка не пішла в Державну фіскальну службу (ДФС), як того просили. І у квітні 2016 року їй «знижка» на комуналку була зупинена, за рішенням міської комісії з питань надання населенню житлових субсидій. Так чому їй призупинили субсидію?
Не дають протокол
Про причину Ольга Бойко дізналася в офіційній відповіді лише 10 червня 2016 року. Хоча комісію для розгляду її справи збирали ще в кінці березня того ж року.
— Мені надіслали з цього рішення тільки один рядок — «Припинити житлову субсидію Бойко Ользі Юхимівні. Неможливо отримати довідку про доходи з ДФС». Але мене не кликали на розгляд справи, і не знаю, які були доводи членів комісії. Щоб отримати цілий протокол, написала запит у відділ звернень міської ради. Пані Єлізарова (керівник відділу звернень — авт.) відповіла що не нададуть протокол. Тому що в ньому міститься «конфіденційна інформація про інших осіб», — каже пенсіонерка.
Вінничанка вважає, що Ірина Єлізарова та керівник управління соцзахисту Правобережжя Валентина Войткова діяли незаконно, тому позивається на них у міський суд.
— Войткова багато наплутала у відповіді на запит, вимагала від мене документи, які не треба для субсидії. А Єлізарова — порушила Закон України «Про доступ до публічної інформації»: слова комісії по моїй справі можна було надати окремо, а дані про інших заявників треба було закреслити, — впевнена Ольга Бойко.
Суд нічого не дав
Пенсіонерка у суді вимагала повернути їй субсидію, визнати некомпетентною Валентину Войткову. Ще вона просила звільнити її від судового збору, бо є малозабезпеченою. За її словами, розмір судового збору майже 600 гривень, яких у неї немає.
— Кумедно, але суддя, що розглядав мою справу, — теж Бойко. Цей чоловік 22 липня без мене прийняв ухвалу: суд не задовольнив скасування збору та залишає мій позов без руху через ніби-то якісь «недоліки у заяві». Апеляцію можна було подати протягом п’яти днів. Термін почався з 26 липня, але я отримала цю ухвалу на початку серпня! — каже пенсіонерка.
Позов до мерії скасували
Уже 9 серпня справу Ольги Бойко розглядали у Вінницькому Апеляційному адміністративному суді (ВААС) за участі судді-доповідача Загороднюка. Скаргу задовольнили, але для пенсіонерки було шоком, коли вона побачила ще одну ухвалу Вінницького міського суду, від 1 серпня… про скасування її позову до мерії.
— Цю ухвалу я отримала 13 вересня! Юрист мені казав, що так цей Бойко (суддя міського суду — авт.) себе убезпечив, бо він же зробив багато порушень у справі. Та я подала знову апеляцію, — розказує Ольга Бойко.
Скаргу пенсіонерки розглянув суддя ВААС Гонтарук 11 жовтня. За десять хвилин суд виніс нове рішення: «Ухвалу міського суду від 1 серпня — скасувати. Позов Ольги Бойко про звільнення від судового збору — ухвалив».
Тепер вінничанка знову повертається з позовом до міського суду, де буде відстоювати права на субсидію.
Пенсіонерку добре знають
До речі, на жодному засіданні не було ні начальника управління соцзахисту Валентини Войткової, ні начальника відділу звернень Ірини Єлізарової. За словами Валентини Войткової, «у суді їх представляє юрист», а пенсіонерку у Прозорому офісі на Космонавтів, 30 добре знають:
— Юхимівна? Так, усе наше управління знає цю пенсіонерку. Вона в нас уже штатний-позаштатний співробітник. Так, ця жінка зараз не отримує субсидію, бо ми не отримали довідку про доходи від Державної фіскальної служби. А чому просили довідку за 2014 рік, то Ольга Юхимівна зверталася за субсидією ще в 2015 році. Ми надсилали запити в Державну фіскальну службу (ДФС) про її видатки за 2014 рік. Бо, можливо, в неї є інші прибутки, паї, крім пенсії. Їй всього-то треба було звернутися до ДФС протягом десяти днів. Але вона цього не зробила, тому не отримує субсидію.
Оскаржити рішення комісії можна
Пенсіонерку позбавили субсидії не посадовці з соцдепартаменту з питань призначення населенню житлових субсидій при виконкомі міської ради, а комісія.
Секретар комісії Вікторія Корсун пояснила, що рішення комісії можна оскаржити. Але тільки один раз:
— Якщо людина не згодна, то вона можна написати заяву на перерозгляд її справи. Та можна бути присутньою, щоб принести документи чи інші докази, за якими комісія має прийняти рішення на її користь. Але знову перерозгляду не буде: людина може оскаржити рішення у суді.
Та таких випадків, за словами Вікторії Корсун, майже немає, бо дуже мала кількість відмов у наданні субсидії.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 48 від 27 листопада 2024
Читати номер
Олександр Ковальов
Анонім
Олександр Ковальов