Історія речі. Одягнути вітрила! Історія джинсів

Історія речі. Одягнути вітрила! Історія джинсів
Про те як Лейб став Леві, парусини та палатки «перетворилися» в штани, які пізніше американські солдати прорекламували на весь світ, а хіпі зробили їх своїм фірмовим одягом. Словом, перед вами історія одного з найбільш дефіцитних товарів в СРСР

«Голь на выдумку хитра». Офіційна історія джинсів розпочинається з 1853 року, коли в Каліфорнію прибув один бельгійський переселенець іудейського походження 24 річний Лейба Штраусс, син шевця. За однією версію, він цілеспрямовано приплив до Нового Світу, щоб продавати золотошукачам різні товари. Та ще по дорозі до пункту призначення усі вони були розпродані, крім … старої парусини, яку Лейба отримав у спадщину від батька. За іншою – завдяки «старанням» своїх братів він уже з самого початку був «на нулі» і мав лише рулон тієї самої парусини. Як би там не було, в Лейби, або як його обізвали моряки, з яким він плив, Леві Страусса – все почалось саме з того полотна. Спочатку хлопець думав шити  з нього палатки для золотошукачів.

Проте реалізуватися цій ідеї не судилось. Одного разу юнак почув, як один підвипивший шукач зауважив, мовляв, якби в того були добрі штани – заночувати він міг би і на землі без палатки. Не довго думаючи, Леві так і зробив – зшив досить добротні брюки із парусини і продав їх робочому. Їх ціна склала 1 долар і 20 центів. На той час це було доволі багато, але штани розходилися на ура.

Згодом Леві Страусс відкрив у Сан-Франциско на вулиці Беттері свою першу майстерню-ательє, де займався пошиттям штанів для робітників. Страусс сам їздив в поселення золотошукачів, пропонуючи свою продукцію і поступово вдосконалюючи її відповідно до побажань клієнтів. Так на штанях з'явилися петлі для ременя, міцна подвійна строчка, глибокі передні і задні кишені.

Відео дня
> Але в 1860 році попит на продукцію Леві Страусса різко впав. Золотошукачі більше не хотіли купувати його штани, нарікаючи, що їх кишені не витримують ваги самородків і рвуться. Тоді на «допомогу» Леві прийшов інший теж не дуже багатий емігрант - Якоб Девіс. Він придумав особливе пристосування, що дозволяє набагато зміцнити кишені штанів. До стиках швів на кишенях виробів Якоб прикріплював залізні клепки від кінської збруї. Оскільки сам Якоб був недостатньо заможний, щоб запатентувати свій винахід, він зробив це спільно з Леві Страуссом . Так клепки з'явилися на застібці, передніх, а потім і задніх кишенях джинсів. 20 травня 1873 року цей винахід був офіційно запатентований,  і, судячи з усього, це і стало початком джинсової історії. Витрачені підприємцями 68 доларів з лишком окупилися, коли в перший рік торгівлі було продано 21 тисячу джинсів.

Втім, спочатку продукція компанії називалася «waist overalls», що можна перекласти як «комбінезон до пояса». Слово «джинси» з'явилося в молодіжному сленгу в двадцятих-тридцятих роках минулого століття,  і для позначення своїх штанів було запропоновано компанією Levi Strauss тільки в шістдесятих роках.

Але повернемось назад. За даними істориків, ще в XV столітті – тобто задовго до Леві Страусса – італійські матроси носили штани, виготовлені з парусини. Ця тканина поширилася в одязі через занепад вітрильного флоту і непотрібності пошиття вітрил. Пізніше такі штани стали називати «Дженес», а потім і «джинс» - на американський манер. Ці слова походять від назви італійського міста Генуя, де вироблялася парусина.

Крім того, ще в 1750 році була випущена «Книга зразків текстильної промисловості Франції», де описано вісім видів штанів,  які дуже нагадують сучасні джинси.

Під час Другої світової війни джинси були не тільки зручним одягом для працівників американських заводів і фабрик. Не зважаючи на те, що у воєнний час обсяги продажу джинсів скоротилися, американські солдати, які воювали в різних куточках планети, зробили їм непогану рекламу. Адже джинси були частиною офіційної уніформи, наприклад, американського флоту. Тож після війни попит на джинси зріс з небачуваною швидкістю. Чималу роль в цьому зіграв Голлівуд - браві ковбої, що миготіли на кіноекранах, були одягнені в джинси, і багато чоловіків, прагнучи бути схожими на мужніх підкорювачів рівнин, стали використовувати джинси як повсякденний одяг...

А пізніше свою руку до популяризації джинсів доклали і хіпі. «Діти квітів» цінували індивідуальність і намагалися зробити свої джинси абсолютно неповторними за допомогою різних візерунків і прикрас.

У 1953 році в Німеччині з'явилися перші в Європі жіночі джинси від марки Mustang.

У 1957 році про джинси нарешті дізналися і в СРСР. Вони з'явилися на Всесвітньому фестивалі молоді і студентів, відразу ж завоювали серця і уми радянських людей різного віку, хоча і були тоді страшенним дефіцитом.  В 1961 році фарцовщики Ян Рокотов і Владислав Файбишенко отримали вищу міру покарання за валютні операції. Торгівля джинсами фігурувала як один з пунктів обвинувачення (справа Рокотова - Файбишенко - Яковлева). Знав би Лейба, що за його творіння можуть людей приставити до стінки...



 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
08:13 Вакансії в супермаркеті «Грош», ресторані "Домашня редакція" та 76 актуальних пропозицій роботи у Вінниці 21:01 Відключення води 8 липня: кого торкнеться та як підготуватись 20:02 Як подати мотиваційний лист під час вступу до вишу: покрокова інструкція 19:19 «Бентлі» за понад 10 мільйонів та інші люксові авто: найдорожчі машини, які продають у Вінниці photo_camera Від читача 15:10 Кінологічний центр — не розкіш, а потреба ! 18:15 Заклади Вінниці, що мають дитячу кімнату - справжній відпочинок дітям та батькам (партнерський проєкт) 18:13 Вінницький ТЦК спростовує інформацію про зміну адрес 17:31 Найспортивнішу родину Вінниччини визначили у Липовці 17:15 У Вінниці збільшилась кількість дитячих травм через водіння самокатів і скутерів play_circle_filled photo_camera 17:02 «Вовки» і «Вовчиці» виграли всі матчі в домашньому турі чемпіонату України з флаг-футболу 16:06 На Вінниччині затримали чоловіків, що «продавали» виїзд за кордон за $7000 photo_camera 14:40 «Мелемо на кам’яних жорнах і печемо на заквасках»: у Липовці відроджують культуру українського хліба 14:18 На Шимка водій збив жінку на пішохідному переході: потерпілу госпіталізували 13:13 Нетверезий водій збив 14-річну дівчинку та втік з місця ДТП 12:15 У селі Кочурів зі ставка дістали тіло 39-річного чоловіка 11:45 Увага, водії! Як не зіпсувати кондиціонер — і де у Вінниці його ремонтують (Новини компаній) 11:36 Як вінничанам безплатно опанувати нові професії? Усе про ваучери на навчання 11:08 Вінницький ТЦК заявляє про втручання та спростовує інформацію про зміну адрес 10:55 Оперативна інформація для вінничан: де і чому не буде світла та води 7 липня 10:15 ТОП-5 літніх терас Вінниці, де поєднуються смак, вид і затишок (партнерський проєкт)
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up