За 2015 рік заробітчани переказали своїм родичам більше 2,5 мільярдів доларів. Але в Україну ці гроші заходять після “потрійного” стягнення - податок в країні, де працює заробітчанин, в батьківщині та з отримувачів грошей.
У минулому році найпопулярнішою країною серед українських заробітчан була Росія. На другому - США. Далі - Німеччина, Чехія. І в кожній крайні легальні трудові мігранти сплачують податок з доходу. Напрклад, розміри податку у Роcії складають - 30% з доходу на півроку, а потім 13% (після 183 днів мігранти стають резидентами РФ).
З новим законом “Про трудову міграцію”, який набрав чинності з 1 січня 2016 року український заробітчанин повинен виплатити батьківщині 15% (якщо сума не перевищує 10 мінімальних заробітних плат - близько 11-12 тисяч гривень) або 17% (якщо сума доходу більша) з прибутку. Натомість, заробітчанину обіцяють пенсію та соцзахист в Україні, навіть якщо він немає стажу на батьківщині.
Щоб уникнути подвійного оподаткування між державою, де працює мігрант та Україною діють міжнародні договори про уникнення подвійного “стягнення”. Платник податку може зменшити суму нарахованого податку на ту кількість грошей, яку трудовий мігрант сплатив за кордоном в якості податку. Але, сума зменшення не може перевищувати річний розмір податку.
Існує ще й “третє стягнення” з грошей заробітчан. Територіальне відділення Фіскальної служби у Вінницькій області нагадує, що потрібно декларувати іноземний доход. Так, нормами Податкового кодексу України передбачено, що дохід, який отриманий з джерел за кордону від будь-яких видів діяльності - це іноземний дохід. У разі отримання громадянином України доходів з іноземних джерел, у тому числі грошових переказів з-за кордону, їх потрібно внести в річну декларацію. І заплатити 15% від суми, яка не перевищує 1500$, та 20% від більшої суми отриманих коштів.
Довідка. Скільки заробітчан працюють на чужині та які суми надсилають в Україну?
1 мільярд 889 мільйонів доларів – стільки заробітчани переслали грошей в Україну за перші 6 місяців 2015 року. Найбільше українські гастарбайтери вислали коштів з Росії – 0,5 мільярдів доларів.
Майже 250 мільйонів перерахували заробітчани зі США. 130 мільйонів переказали з Німеччини. Найменш активно українці пересилають гроші з Чехії – всього 12 мільйонів доларів.
Загалом на чужині трудиться приблизно кожен третій працездатний українець, а це приблизно 7 мільйонів людей.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер