На початку березня співачка, викладачка Вінницького училища культури і мистецтв імені М. Д. Леонтовича й членкиня правління ГО «Етномайстерня Коло» Юлія Васюк кинула собі виклик — заспівати 120 пісень, які записав відомий подільський фольклорист Гнат Танцюра. Він збирав їх з 1918 до 1930 року від співачки з села Зятківці Гайсинського району Явдохи Зуїхи.
Саме у червні 2021-го відзначать 120-річчя з дня народження видатного фольклориста й саме цій події присвятила свій челендж вінничанка.
— Я гортала «Пісні Явдохи Зуїхи» в пошуках репертуару для студентів і подумала, як би було гарно, якби хтось взявся відтворити велику кількість пісень, щоб трохи наситити простір давніми піснями, — розповідала нам раніше Юлія Васюк. — Хтось... Ми увесь час сподіваємося на цього всюдисущого «хтося», що часто забуваємо, що це під силу нам самим.
Тоді ж вона зізналась, що відразу після виникнення ідеї, почала втілювати її в життя, не витрачаючи жодної хвилини на вагання чи підготовку.
— Пісні, які планую відтворювати, не готую завчасно. А відбираю за наявністю якоїсь родзинки, яка відгукується особисто в мені: якийсь незвичний мелодичний зворот, цікавий текст або рідкісне ім'я, вживане в пісні, нетиповий ритмічний малюнок, — говорила вінничанка.
Співачка запланувала, що 120-ту пісню вона опублікує безпосередньо в день 120-річчя Гната Трохимовича — 10 червня. І, маємо зазначити, що до своєї цілі вона рухається цілком впевнено. 2 червня на її facebook-сторінці з’явилось вже 101 музичне відео.
А ось соту, ювілейну, пісню «Пийте, люди, горілочку» з розділу «Родинні відносини і соціальна нерівність» Юлія Васюк виконала в хаті фольклориста.
«Музей Танцюри — затишне, охайне, по-домашньому тепле місце. Я тут була не вперше, але мені було приємно знову погостювати. Речі, які були важливими для когось, книги, які були б цікавими, мабуть, лише такій, як я, мінімалістичний інтер'єр кімнат... Житло людини, яка горіла в душі, палала піснями, історіями, минулим. Він був саме таким», — написала вона.
Побувала вінничанка й у селі Кущинці, де народилася Явдоха Сивак.
«Вона його (село — авт.) любила і воно зберегло її пам'ять, її дух — не в людях, а в природі, в просторі, в землі. Вони ввібрали її тугу, її біль, її незламність, витривалість, різку, але таку веселу вдачу. І ми сьогодні йшли її дорогами, між дерев, які напевне її пам'ятають, повз камені, які бачили її збиті, босі ноги, — читаємо далі й дізнаємось, що село Зятківці вона теж не оминула. — Тут усе відбувалося: зустріч, знайомство, усвідомлення і довгі години, дні, тижні, місяці і роки роботи. Тут вона йому СПІВАЛА... Тут він писав, переписував, перечитував, переспівував, назбирував. Тут складали спадок».
За словами Юлії Васюк хата Явдохи не збереглась, а місцеві жителі вже й не особливо пам’ятають, де вона точно була.
«Коли я розпочинала #Танцюра120, навіть не уявляла, що він стане таким дорогим для мене. Пісні, люди, щоденні записи, переосмислення, пошуки справжнього навколо себе, — додає співачка. — Про Танцюру вже наче й досить написано і прочитано. А щоразу він мені відкривається знову. Той факт, що в усьому світі я і моя команда Мокоша (фольклорний гурт Вінницького фахового коледжу мистецтв імені Миколи Леонтовича — авт.) знаємо найбільше пісень з його записів, ми вже прийняли і усвідомили. Це очевидно. Бо хто, як не ми?»
За три місяці плідної роботи Юлія Васюк заспівала чимало побутових, весільних, заробітчанських, історичних та інших пісень. Пропонуємо вам послухати деякі з них.
Крім того, ідея вінничанки знайшла відгук у серцях багатьох людей. У спеціально створеній тематичній facebook-групі можна побачити чимало відео, на яких інші співаки виконують пісні, записані Танцюрою. Особливо багато таких роликів, записали досить молоді митці Вінниччини.
Радимо звернути увагу й на них.
Там же Юлія Васюк ділиться світлинами подільського етнографа й фольклориста, щоб вінничани дізнались не лише про його роботу, але й про особисте життя. Так, на одній світлині він сидить поруч із дружиною Тамарою, а на іншій, до прикладу, відзначає 40-річчя своєї діяльності у листопаді 1957 року.
Ще ближче познайомитись з доробком Гната Танцюри всі охочі зможуть 11 червня о 18.00 у Вінницькому обласному молодіжному центрі «Квадрат».
«За час своєї фольклористичної діяльності Гнат Танцюра записав близько 5000 пісень, — читаємо в анонсі події. — Гуртове звучання пісень ілюструватимуть учасники фольклорного гурту «Мокоша» Вінницького фахового коледжу мистецтв імені Миколи Леонтовича, керівник Юлія Васюк».
Для відвідувачів співатимуть:
Щобільше, містяни зможуть насолодитись цими піснями у трохи незвичному форматі, а саме за допомогою різних інструментів:
«Концепція заходу може мінятися в залежності від надходжень цікавих пропозицій і ідей наших прихильників та поціновувачів традиційного пісенного фольклору, — зазначають організатори. — Будемо раді провести цей вечір з вами».
Читайте також:
«Культурна ідентифікація». Чому вінничанка вирішила заспівати 120 народних пісень і де їх почути?
Багато сміху, жартів і музики: яким буде завершення театрального сезону
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер