Кольоровим по білому. Барську кераміку внесли до переліку нематеріальної культурної спадщини

Кольоровим по білому. Барську кераміку внесли до переліку нематеріальної культурної спадщини
  • Барська кераміка — унікальний стиль гончарства, який виник XVІI-XIХ століттях у місті Бар.
  • Днями традицію орнаментального розпису внесли до переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Вінниччини.

Барську кераміку внесли до Переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Вінниччини. Таке рішення 4 квітня прийняла обласна експертна рада, повідомляють на сторінці «Відродження традицій Барської кераміки» у Facebook. 

Барська кераміка — це традиційний народний художній промисел, різновид подільської кераміки. Виникла вона у XVI столітті в місті Бар. Період найбільшого розквіту припав на кінець ХІХ — початок ХХ ст. Барські майстри створювали в основному столові та декоративні вироби: миски, полумиски, тарілки, баньки, глечики та іграшки.

Відео дня

Особливість Барської кераміки — біле тло із характерним каліграфічним розписом брунатним, зеленим, вохристим і жовтим кольорами з ідеальною графікою та вишуканою плавністю ліній, йдеться у Вікіпедії. Найпопулярніше зображення — зозуля з квітами.

Загалом, колись у Бару гончарним промислом займалася третина населення. Частина створених виробів йшла навіть на експорт. А барська кераміка й донині прикрашає збірки провідних музеїв України, а також Кракова, Берліна та Санкт-Петербурга. «Убили» це ремесло репресії, голодомори та війни.

У 2019 році в області стартував проєкт з відродження Барської кераміки. Тепер у Бару є багато ентузіастів, котрі при підтримці громадських організацій та Українського культурного фонду готові відродити ремесло.

Нематеріальна культурна спадщина — це усна народна творчість, традиції, звичаї, свята, обряди, народна виконавська майстерність, традиційні ремесла, знання, навички та світогляд народу, що передаються від покоління до покоління та постійно відтворюються спільнотами.

Розвитком нематеріальної культурної спадщини людства опікується ЮНЕСКО (Організація Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури). У 2003 році було прийнято Конвенцію ЮНЕСКО із захисту нематеріальної культурної спадщини. Україна приєдналася до неї у 2008 році. В країні діють місцеві, обласні та Національний переліки елементів НКС.

До Вінницького обласного переліку нематеріальної культурної спадщини входять 40 самобутніх елементів, пʼять з яких презентують культуру Вінниччини в Національному переліку.

 

Читайте також:

Все починається з «Енергії». Відкрилась благодійна виставка картин Світлани Теренчук

Від графіка до дизайнерки аксесуарів. Як війна навчила вінничанку втілювати мрії у життя

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (11)
  • Наталия Пирняк

    Вікторія Ніколаєва на цьому знається краще всіх
  • Борис Кост

    А ще. Суперничали з барськими майстрами  і мешканці окремих ближніх сіл. Зокрема, на ярмарках популярною серед селян і жителів  містечок була посуда вироблена у селі Степанки. Мешканці цього мальовничого села активно чумакували і возили свій товар до Одеси.

    Читач34 reply Борис Кост

    "чумакували до Одеси" - це про бабусь, які возят коробки на 3 електричках на Одесу? Дайте людям нормальну пенсію, не менше 5 тисяч, і безкоштовну медицину. І НІХТО НЕ БУДЕ ВАЛЯТИСЯ ПО ЕЛЕКТРИЧКАХ.
  • Віктор Тименюк

    Де придбати?..

    Артём Винницкий reply Віктор Тименюк

    Viktor Tymeniuk у антикварів)
    Декілька десятків виробів є)
  • Жанна Черватюк

    Де можна побачити весь процес виготовлення такоі кераміки?

keyboard_arrow_up