Як війна вплинула на доступ до публічної інформації в міських радах облцентрів

Експерти громадської ініціативи «Атестація депутатів місцевих рад» дослідили стан справ з доступом до публічної інформації в міських радах обласних центрів в умовах воєнного стану. Моніторингом були охоплені всі міські ради всіх обласних центрів, за виключенням тимчасово окупованих Донецька, Луганська та Сімферополя.

До повномасштабної військової агресії росії проти України значна частина інформації про депутатів та роботу міських рад були доступні на їхніх вебсайтах. Найбільшою проблемою станом на початок 2022 року була скоріш неповнота оприлюднення інформації, ніж її відсутність.

Після 24 лютого ситуація змінилася і значна кількість рад закрила доступ до інформації на своїх сайтах. З часом ради почали відкривати приховані відомості, проте станом на кінець 2022 року доступ до інформації в значній кількості рад є обмеженим або закритим.

У чотирьох міських радах станом на завершення 2022 року запроваджені додаткові умови, які стосуються доступу представників ЗМІ та громадян на пленарні засідання сесій та засідання постійних депутатських комісій. Відповідні додаткові умови включають або обмеження, або заборону доступу на такі засідання через безпекові питання.

Обмеження впроваджені у Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Львівській міських радах. Цікаво, що у Львівській міській раді обмеження щодо присутності представників ЗМІ та громадян стосуються лише пленарних засідань, тоді як до засідань постійних депутатських комісій доступ є вільним.

Херсонська міська рада з 24 лютого не проводила жодних засідань, а Тернопільська, Харківська та Миколаївська міські ради проводили засідання лише онлайн. Обмеження з боку інших місцевих рад не зафіксовано.

Попри те, що більша частина не обмежила доступ до своїх засідань, він усе одно є ускладненим, оскільки в більшості випадків пленарні засідання сесій та засідання постійних депутатських комісій не анонсуються, відповідно представники ЗМІ та громадськості не мають повноцінної можливості підготуватися до цих засідань.

Альтернативним доступом до засідань сесій та комісій є перегляд відеотрансляцій цих засідань. Трансляції пленарних засідань сесій не проводять лише Запорізька, Чернігівська і Сумська міські ради.

Втричі більша кількість міських рад не здійснює трансляції засідань постійних депутатських комісій. Не зафіксовано здійснення таких трансляцій (або мають місце лише поодинокі відеозаписи) Одеською, Житомирською, Ужгородською, Вінницькою, Запорізькою, Івано-Франківською, Сумською, Хмельницькою і Чернігівською міськими радами.

Варто відзначити, що попри здійснення відеозаписів засідань сесій та комісій Київською міською радою, ці засідання доступні громадськості лише в записі і не раніше, ніж через дві години після закінчення засідання.

Мають місце й проблеми з оприлюдненням проєктів рішень, рішень ради, виконавчого комітету. Так, оприлюднення проєктів рішень не зафіксовано з боку Полтавської та Харківської міських рад, а в значній частині рад, де проєкти рішення оприлюднюються, мають місце випадки неоприлюднення всіх документів, які потім розглядаються радою.

Не оприлюднюються розпорядження Запорізького, Сумського, Хмельницького, Черкаського та Чернігівського міських голів. Також нема рішень виконавчого комітету Запорізької, Сумської і Чернігівської міських рад.

Однак варто зауважити, що частина проєктів рішень та рішень, які не оприлюднюються радами стосуються питань безпеки та оборони.

Варто уточнити щодо оприлюднення інформації Чернігівською міською радою: якщо зайти на вебсайт, то більшість із переліченого в цій статті там неможливо знайти. Проте на сторінки вебсайту ради з такою інформацію можна перейти, якщо у пошуковому сервісі ввести необхідні дані.

Протоколи сесій не оприлюднюються Миколаївською і Чернігівською міськрадами, а протоколи засідань постійних депутатських комісій не оприлюднюються Івано-Франківською, Запорізькою, Одеською, Миколаївською, Сумською і Чернігівською міськими радами.

Дані про результати поіменного голосування депутатів під час пленарних засідань не оприлюднюються Запорізькою, Миколаївською, Харківською міськрадами.

З початком повномасштабної війни місцеві ради закрили доступ до сторінок з біографічними відомостями та відомостями про прийом громадян депутатами на своїх вебсайтах. В подальшому місцеві ради почали відкривати ці сторінки або надали обмежену інформацію.

Станом на кінець 2022 року відсутній доступ до інформації про депутатів та здійснення ними прийому громадян на вебсайтах Вінницької, Одеської, Хмельницької і Чернігівської міських рад.

Нараз на сайті Одеської міськради доступний лише перелік депутатів із їхніми адресами електронної пошти. Інша ситуація з доступом на сайті Чернігівської міськради – якщо зайти на сайт і там шукати відповідні розділи, то інформація є недоступною.

Також на вебсайтах Вінницької, Одеської, Харківської і Хмельницької міських рад не доступна інформація про депутатські звіти.

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація». 

Коментарі (0)
Вінницькі депутати та активісти провели дискусію про майбутнє громади

02 березня 2023 об 11:00 громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» провела диспут за участі депутатів...

Як війна вплинула на доступ до публічної інформації в міських радах облцентрів

Експерти громадської ініціативи «Атестація депутатів місцевих рад» дослідили стан справ з доступом до публічної...

Як вінницькі депутати комунікують з виборцями у 2022 році: дослідження

У 2022 році  ГО «Центр громадської активності «Результат» у рамках громадської кампанії «Атестація...

Вінницькі депутати в умовах війни

В умовах повномасштабного наступу росії на Україну, який розпочався 24 лютого, Вінницька міська рада, окрім гуманітарної...

Новини за сьогодні

Новини Вінниці за сьогодні

17:17 Що по чому: скільки коштує оренда електросамокатів у Вінниці? 16:58 У Вінниці продовжили опалювальний сезон: результати опитування 16:03 У Подільському зоопарку будують фазанарій на вісім вольєрів 15:05 «Зараз у них немає нагальної потреби»: у Вінниці розбирають пункти незламності play_circle_filled photo_camera Від читача 13:21 До річниці визволення Ірпеня вийшов фільм “Форпост Ірпінь” 15:02 Вінницькі лікарі видали книгу «Педіатрія». Один з авторів — Павло Ковальчук 14:32 Матір загиблого в Маріуполі «азовця» дала обіцянку: «Збудуємо Україну вільною, обіцяю, сину…» photo_camera 13:58 Рейтинг найпопулярніших університетів України: у ТОП-15 потрапив вінницький ВУЗ 13:04 Вінницькі прикордонники та собака Джесіка потрапили під обстріл окупантів 12:35 На околицях Вінниці планують побудувати чотири заводи. Що про це відомо? photo_camera 11:55 Понад 240 тисяч гривень назбирали юні волонтери на благодійному вікенді 10:57 Без світла та води: адреси, де у Вінниці 27 березня відключили послуги 10:44 В День Нацгвардії ГО "Ми-Вінничани" передали захисникам дрони і "швидку допомогу" (Прес-служба "Ми - Вінничани") 09:55 Дощі та місцями сніг. Синоптики розповіли, де чекати негоди 09:02 Наші воїни відбили понад 60 атак росіян: 396 день війни в Україні 08:00 Сьогодні вітаємо нефрологів та Венедикта. Історія та прикмети 27 березня 21:00 ТОП важливих новин на 20minut.ua від 20 до 27 березня, які ви могли пропустити play_circle_filled 20:01 Що буде з тарифами на світло після 1 квітня? Уряд обіцяє не піднімати 19:10 Немирівський палац княгині Щербатової: історія від маєтку до санаторію з пророцтвом, що здійснилося photo_camera 18:49 Вінничани за кордоном можуть оформити український паспорт: список країн
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up