Як війна вплинула на доступ до публічної інформації в міських радах облцентрів

Експерти громадської ініціативи «Атестація депутатів місцевих рад» дослідили стан справ з доступом до публічної інформації в міських радах обласних центрів в умовах воєнного стану. Моніторингом були охоплені всі міські ради всіх обласних центрів, за виключенням тимчасово окупованих Донецька, Луганська та Сімферополя.

До повномасштабної військової агресії росії проти України значна частина інформації про депутатів та роботу міських рад були доступні на їхніх вебсайтах. Найбільшою проблемою станом на початок 2022 року була скоріш неповнота оприлюднення інформації, ніж її відсутність.

Після 24 лютого ситуація змінилася і значна кількість рад закрила доступ до інформації на своїх сайтах. З часом ради почали відкривати приховані відомості, проте станом на кінець 2022 року доступ до інформації в значній кількості рад є обмеженим або закритим.

У чотирьох міських радах станом на завершення 2022 року запроваджені додаткові умови, які стосуються доступу представників ЗМІ та громадян на пленарні засідання сесій та засідання постійних депутатських комісій. Відповідні додаткові умови включають або обмеження, або заборону доступу на такі засідання через безпекові питання.

Обмеження впроваджені у Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Львівській міських радах. Цікаво, що у Львівській міській раді обмеження щодо присутності представників ЗМІ та громадян стосуються лише пленарних засідань, тоді як до засідань постійних депутатських комісій доступ є вільним.

Херсонська міська рада з 24 лютого не проводила жодних засідань, а Тернопільська, Харківська та Миколаївська міські ради проводили засідання лише онлайн. Обмеження з боку інших місцевих рад не зафіксовано.

Попри те, що більша частина не обмежила доступ до своїх засідань, він усе одно є ускладненим, оскільки в більшості випадків пленарні засідання сесій та засідання постійних депутатських комісій не анонсуються, відповідно представники ЗМІ та громадськості не мають повноцінної можливості підготуватися до цих засідань.

Альтернативним доступом до засідань сесій та комісій є перегляд відеотрансляцій цих засідань. Трансляції пленарних засідань сесій не проводять лише Запорізька, Чернігівська і Сумська міські ради.

Втричі більша кількість міських рад не здійснює трансляції засідань постійних депутатських комісій. Не зафіксовано здійснення таких трансляцій (або мають місце лише поодинокі відеозаписи) Одеською, Житомирською, Ужгородською, Вінницькою, Запорізькою, Івано-Франківською, Сумською, Хмельницькою і Чернігівською міськими радами.

Варто відзначити, що попри здійснення відеозаписів засідань сесій та комісій Київською міською радою, ці засідання доступні громадськості лише в записі і не раніше, ніж через дві години після закінчення засідання.

Мають місце й проблеми з оприлюдненням проєктів рішень, рішень ради, виконавчого комітету. Так, оприлюднення проєктів рішень не зафіксовано з боку Полтавської та Харківської міських рад, а в значній частині рад, де проєкти рішення оприлюднюються, мають місце випадки неоприлюднення всіх документів, які потім розглядаються радою.

Не оприлюднюються розпорядження Запорізького, Сумського, Хмельницького, Черкаського та Чернігівського міських голів. Також нема рішень виконавчого комітету Запорізької, Сумської і Чернігівської міських рад.

Однак варто зауважити, що частина проєктів рішень та рішень, які не оприлюднюються радами стосуються питань безпеки та оборони.

Варто уточнити щодо оприлюднення інформації Чернігівською міською радою: якщо зайти на вебсайт, то більшість із переліченого в цій статті там неможливо знайти. Проте на сторінки вебсайту ради з такою інформацію можна перейти, якщо у пошуковому сервісі ввести необхідні дані.

Протоколи сесій не оприлюднюються Миколаївською і Чернігівською міськрадами, а протоколи засідань постійних депутатських комісій не оприлюднюються Івано-Франківською, Запорізькою, Одеською, Миколаївською, Сумською і Чернігівською міськими радами.

Дані про результати поіменного голосування депутатів під час пленарних засідань не оприлюднюються Запорізькою, Миколаївською, Харківською міськрадами.

З початком повномасштабної війни місцеві ради закрили доступ до сторінок з біографічними відомостями та відомостями про прийом громадян депутатами на своїх вебсайтах. В подальшому місцеві ради почали відкривати ці сторінки або надали обмежену інформацію.

Станом на кінець 2022 року відсутній доступ до інформації про депутатів та здійснення ними прийому громадян на вебсайтах Вінницької, Одеської, Хмельницької і Чернігівської міських рад.

Нараз на сайті Одеської міськради доступний лише перелік депутатів із їхніми адресами електронної пошти. Інша ситуація з доступом на сайті Чернігівської міськради – якщо зайти на сайт і там шукати відповідні розділи, то інформація є недоступною.

Також на вебсайтах Вінницької, Одеської, Харківської і Хмельницької міських рад не доступна інформація про депутатські звіти.

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація». 

Коментарі (0)

ГО «Центр громадської активності «Результат» у межах громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих...

Як вінницькі депутати відвідували сесії та комісії у 2022 році

ГО «Центр громадської активності «Результат» у рамках громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих...

Вінницькі депутати та активісти провели дискусію про майбутнє громади

02 березня 2023 об 11:00 громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» провела диспут за участі депутатів...

Як війна вплинула на доступ до публічної інформації в міських радах облцентрів

Експерти громадської ініціативи «Атестація депутатів місцевих рад» дослідили стан справ з доступом до публічної...

Новини за сьогодні

Новини Вінниці за сьогодні

20:57 Загинув, прикриваючи побратимів. Вінниця попрощалась з Героєм Юрієм Марценюком play_circle_filled photo_camera 20:30 Викрав 180 тисяч гривень: поліція встановила 16-річного зловмисника 19:45 «Поділися своєю кров'ю — врятуй життя Захисників та Захисниць». У Вінниці відбудеться Red Brunch 19:23 Як у школах змінився підхід до вивчення англійської мови? Розповідають вінницькі фахівці Від читача 14:36 Втрачено картку тахографа 18:34 «Це не ок!»: у Вінниці провели захід в межах міжнародної акції «16 днів проти насильства» 17:35 Як розпізнати переохолодження та що робити при ньому? 16:34 У Вінниці, щоб винайняти однокімнатну квартиру, потрібно віддати 73% зарплати 15:30 Старе місто залишиться на 36 годин без води. Перелік адрес 14:41 Мама через суд повернула дитину, а вона не хоче йти до неї. Сумна доля малого Влада 14:35 Ютуб по-вінницьки: добірка ютуберів з нашого міста 13:35 Поліція розшукує 15-річного Артура Гаврилюка. ОНОВЛЕНО 13:31 На 37 мільйонів гривень Вінниця купує дрони та акумулятори для ЗСУ 12:20 Студенти невтомні: у Вінницькому технічному коледжі продовжують створювати повербанки для ЗСУ play_circle_filled photo_camera 11:20 Де у Вінниці 28 листопада немає води та світла? Адреси 10:20 Минулої доби рятувальники Вінниччини ліквідували 12 пожеж. Шість із них у приватних будинках 09:20 ТОП 3 ідеї, як відсвяткувати день народження сучасного підлітка у Вінниці (партнерський проєкт) 09:20 На фронті протягом минулої доби відбулося 84 бойових зіткнень 08:40 Робота у Вінниці: 99 свіжих вакансій від вінницьких компаній 08:20 Сьогодні вітаємо Тимофія та не лаємось. Історія, заборони та прикмети 28 листопада
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up