Жодних бланків. Пояснюємо, чи працюють е-лікарняні у Вінниці та інші деталі їх впровадження

- З 1 жовтня у Вінниці має повноцінно запрацювати видача електронних лікарняних. Відтепер жодних паперових медичних висновків, і бюрократії.
- Чи готове наше місто до такого впровадження? У чому переваги таких лікарняних? Як це працюватиме? Та інші відповіді на хвилюючі запитання, ви знайдете у матеріалі.
Лікарі більше не будуть заповнювати жодних бланків, щоб засвідчити непрацездатність людини. Всю інформацію вноситимуть в електронний реєстр, а в ньому пацієнт і роботодавець може у будь-який момент переглянути лікарняний.
Про це сьогодні, 1 жовтня, детальніше розповіли на брифінгу з нагоди повноцінного запровадження таких лікарняних.
— Сьогодні відбувається дійсно велика подія. Це реально успіх, який зробили декілька команд. Масштабний проєкт, який не можна було запустити одразу, — говорить на брифінгу міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко. — Тепер лікар робить медичний запис в системі, і не має заповнювати паперові бланки. А ви одужуєте і повертаєтесь на роботу, вам не потрібно ще раз приходити в лікарню, щоб закрити лікарняний. Ми спрощуємо бюрократію, все відбувається швидко.
За словами Віктора Ляшка на нинішній день майже 50 тисяч лікарів ще до 1 жовтня вже робили е-лікарняні. Залишилися близько 150 лікарень, які найближчим часом запустять цей процес.
Яка ситуація у Вінниці?
За словами Олександра Шиша, наразі є проблема налагодження співпраці між всіма учасниками. Загалом, каже, всі е-сервіси у нашій країні проблемні, а не тільки електронні лікарняні.
То, як вінничанину отримати лікарняний? Формують їх в е-кабінетах, які розміщені на порталах Пенсійного фонду у розділі «Листки непрацездатності».
— Лікар, який має ліцензію, щоб видавати лікарняні, формує медичний висновок у себе в кабінеті на прийомі пацієнта. Цей висновок він пише в електронному вигляді. Так створюють електронний лікарняний. Далі цей лікарняний через власний кабінет на електронному ресурсі може бачити, як працівник і роботодавець, — розповідала начальниця головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області Олена Корчака.
У чому переваги таких лікарняних?
Як ми дізналися на брифінгу, такі лікарняні забезпечують:
- для працівників: можливість отримати документ про непрацездатність лише за одне відвідування лікаря.
- Для лікарів: спрощення паперової роботи.
- Для роботодавців: у своєму кабінеті побачити на вебпорталі інформацію про сформований електронний лікарняний з першого дня відсутності свого працівника.
— Наразі у нас виправлено багато різних технічних моментів, і сьогодні все працює стабільно, — коментує міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров. — Лікарняні — це одна з найпопулярніших послуг в Україні, понад 5 мільйонів українців щороку їх отримують, і їхній фонд складає 18 мільярдів гривень.
За словами міністра, це запровадження впливає на безпечність даних. Адже Пенсійний фонд та роботодавець не бачить, чим хворіє людина.
— Ми будемо робити все, щоб система працювала швидко, ефективно. Наше гасло: повинні бігати данні, а не люди, — сказав Михайло Федоров.
Як чули від спікерів на брифінгу, через запровадження підвищується ефективність контролю за обґрунтованістю видачі та продовження листків непрацездатності.
— Це крок назустріч людям. Більше не потрібно стояти в чергах за «ще отим прямокутним штампиком», не потрібно хвилюватись, чи виплатять лікарняні, якщо в лікарняному помилка або якщо не можеш донести його до бухгалтерії, — говорить міністерка соціальної політики Марина Лазебна.
За її словами, до сьогодні людина мала відвідувати лікарів для отримання, продовження, закриття паперового листка непрацездатності. А це: прийом у лікаря, черга «за печаткою», в окремих випадках візит до ПФУ для отримання довідки про стаж.
Потім отриманий листок людина мала здати своєму роботодавцю, відвідавши кадрову службу та бухгалтерію. Якщо термін непрацездатності продовжувався, а людина обмежена в пересуванні, то отримання виплат за лікарняним доводилось відтерміновувати.
— Нова система усуває всі ці складнощі для людини. Відтепер лікарі лікують, люди одужують, роботодавці бачать, що працівники на лікарняному від першого дня, документи обробляються автоматизовано, і людина отримує виплати без зайвих затримок, — каже Марина Лазебна.
Відповіді на питання, що хвилюють
-
Чи всі амбулаторії вже готові?
Віктор Ляшко: Так, готові. Проблем не повинно бути.
-
Яким чином це запровадження допоможе у боротьбі з корупцією?
Михайло Федоров: До запровадження цієї системи можна було у шахраїв купити різні довідки. Коли все працює у паперовому форматі, то відсутня можливість аналізувати данні. А, коли все відбуватиметься в онлайні, то можна побачити чітку статистику і аномалії, якщо вони будуть. Економія може сягати чотирьох мільярдів гривень, по наших розрахункам.
-
Паперові лікарняні вже недоступні?
Віктор Ляшко: Так. Але є кілька вийнятків, коли видаватимуть паперові. Це у випадку, коли потрібно продовжити або закрити лікарняний, який оформлений до першого жовтня. Або, коли йдеться про сплив строку, коли лікар може внести данні. Такі випадки будуть розглядатися конкретно у медзакладах. Або ж коли виникне технічна проблема і впродовж семи днів не можна буде передати данні.
-
А якщо людина неофіційно працевлаштована, як їй отримати лікарняний?
Віктор Ляшко: Офіційно працевлаштуватися. Ми живемо в правовій державі. Таке питання не може існувати.
Якщо у вас виникатимуть якісь неполадки чи нерозуміння, як оформити е-лікарняний, то діють такі гарячі лінії.
- Номер кол-центру Фонду соціального страхування – 0-800-501-892.
- Номер кол-центру Пенсійного фонду – 0-800-503-753.
Читайте також:
Забуті імена вінницьких кладовищ. Професор Борис Шкляр, який вчив «діагностувати руками»
«З важливих органів у нього працювало лише серце». Деталі героїчної історії вінницького донора
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.