- За минулий рік на кліщовий бореліоз перехворіла 241 людина, в поточному році зареєстровано вже вісім випадків, - розповідає Степан Томін, завідувач відділення епідемнагляду та профілактики інфекційних захворювань "Вінницький обласний лабораторний Центр МОЗ України". - Серед людей що захворіли, дітей не було, як і летальних випадків.
У разі нападу кліща, лікар радить не виймати його самостійно, а звертатись у медичні заклади. Дослідити кліща на наявність борелій можна у ДУ "Вінницький обласний лабораторний центр МОЗ України".
- Краще не допускати можливості нападу кліща, - говорить медик. - В разі відпочинку на природі, чи праці на городі використовувати одяг світлих кольорів (на ньому краще видно комах), з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла, голову слід покривати головним убором.
Присмоктується кліщ частіше в певних місцях – шукає тонку ніжну шкіру (за вухом, під грудьми, на шиї, в пахових ділянках). Якщо людина одягнена належним чином, то до шкіри кліщ не добереться. Для відлякування кліщів можна використовувати репеленти, які продаються в аптечних мережах.
Кліщі підстерігають "донора" на кущах, деревах та високій траві. Вони відчувають запах людини або тварини за 10–15 метрів. Тому уздовж стежин і місць випасу худоби їх завжди більше, ніж в глибині лісу, а в затінку більше, ніж на сонці. Кліщ присмоктується не відразу, він досить довго лазить по людині або тварині, причому тільки знизу доверху.
Хвороба Лайма (кліщовий бореліоз) – інфекційне захворювання, яке передається людині через укус інфікованих кліщів. Збудниками хвороби Лайма є мікроорганізми роду Бореліа, переносниками яких є кліщі. Початок хвороби Лайма за проявами схожий на грип. Тому занепокоєння повинні викликати збільшення лімфатичних вузлів, біль в суглобах, м’язах, навіть незначне підвищення температури, що виникає після укусу кліща або перебування у лісопаркових зонах. У 60–70% інфікованих людей на місці укусу кліща протягом двох тижнів, іноді через 2 місяці, виникає червона пляма, яка з часом збільшується в розмірах і до 20–30 см в діаметрі. Місце укуса болюче, часто супроводжується свербінням. Поява червоної плями після присмоктування кліща є прямим показом для звернення до лікаря.
На ранніх стадіях хвороба добре піддається лікуванню. При гострій та хронічній формі хвороби Лайма страждають: суглоби, нервова система, серце, шкіра. При хронічному бореліозі вираженість та характер патологічних змін і прогноз захворювання куди більш серйозніші. Ураження головного мозку та периферичної нервової системи, запальні процеси в суглобах та незворотні ушкодження шкіри, затримка розумового та фізичного розвитку у дітей – це далеко не повний перелік можливих проявів хронічного бореліозу.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер