Серед подарованих експонатів найдавнішими в часі є жіночі прикраси періоду Черняхівської культури. Їх передав музею відомий вінницький бізнесмен народний депутат Володимир Продивус. Вони зацікавлять у першу чергу сучасних модниць. Можна тільки дивуватися, як саме жінки у III- IV столітті н.е. носили такі масивні підвіски. Ти більше, що виготовлені вони з бронзи і срібла. В колекції також є пряжки, фібули (металеві застібки). Як пояснили працівники музею, найчастіше на території нашої держави знаходять фібули, завезені з Римської імперії. Їх називають готські фібули. Але найдавнішу в Європі форму для відливання фібул археологи розшукали на Вінниччині. Біля села Бернашівка, що розкинулося уздовж берега Дністра у Могилів-Подільському районі, ще в 70-х роках минулого століття було знайдено залишки майстерні слов’янського ювеліра. А в ній – форма для виготовлення фібул.
Дванадцять старовинних натільних хрестиків передав музею відомий вінницький колекціонер Володимир Козюк. Ці археологічні знахідки датовані XVII - XIX століттям. Предмети металеві, виготовлені методом лиття. Над ними працювали майстри нашої держави і країн Європи.
Якими були мундштуки до козацьких люльок - це теж можна довідатися, побувавши на виставці. Їх також передав музею Володимир Козюк. Всі ці експонати представлені на виставці у малій виставковій залі музею. Тут презентують 150 предметів, що їх передали торік до нашого музею.
{photo_gallery id=4847|}
«Юліус Шульц» - такий напис друкованими німецькими літерами нанесено у декількох місцях на старому чемодані.
- Очевидно, це прізвище власника чемодану, - припускає працівник музею Лариса Семенко. – Цей експонат знайшов у себе на горищі вінничанин Ігор Муха. Мабуть, власник цього трофейного чемодану загинув. Інакше б, чому він тут залишився. У таких німецькі офіцери зберігали свої речі.
Серед предметів нашого часу виділяється «революційне» піаніно. Те саме, що знаходилося у буремні дні на Театральній площі.
- Ми безкоштовно передали музичний інструмент до музею, - розповіла журналісту RIA координатор мистецької секції вінницького Майдану Світлана Доляк. – Придбали його ще в лютому за оголошенням у газеті. Тоді якраз було оголошено про акцію «Інструмент свободи». Символічно, що першим на ньому грав режисер з Москви Андрій Тарасенко. Він тоді приїздив до Вінниці знімати фільм про Майдан. Клавіш торкалися руки багатьох майданівців. Нині, як мені розповідають, це роблять відвідувачі музею. Ще маємо попросити фахівця, щоб настроїв інструмент. Бо ж він знаходився спочатку на морозі, потім під дощем…
Директор музею Катерина Висоцька вручила подяки благодійникам, які, за її словами, зберегли для майбутніх поколінь часточки історико-культурної спадщини нашого народу. Пані Висоцька нагадала, що акція «Подаруй музею експонат», започаткована ще в 2003 році, продовжується. Музейники чекають від земляків нових надходжень.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер