Свого часу ця спортсменка була для вінничан такою ж живою легендою і гордістю, як зараз Добринська чи Осипенко-Радомська. Тому звістка про її смерть шокувала жителів міста.
Сталося це під час тренувальних зборів у грузинському місті Поті за кілометр до тренувальної олімпійської бази. На одному з крутих поворотів гірської річки Капарча човен Юлії перевернувся у крижаній воді. Власне, це все, що відомо - як тонула спортсменка, ніхто не бачив. Поховали чемпіонку у рідній Піщанці на Вінниччині. Рябчинська загинула у розквіті життєвих і спортивних сил. Від неї очікували нових гучних перемог. До речі, через 16 років чоловік Юлії Олександр Рябчинський також потонув у річці при нез’ясованих обставинах.
На вшанування пам’яті великої спортсменки обласна дитячо–юнацька школа олімпійського резерву з веслування названа іменем Рябчинської. Ця спортшкола розташована на березі Південного Бугу в районі пляжу «Спартак». Саме тут зазвичай тренується чемпіонка Олімпіади–2008 та двічі срібна призерка Олімпіади–2012 Інна Осипенко–Радомська.
У Вінниці є людина, яка саме і відкрила для Юлії шлях у веслувальний спорт. Це – майстер спорту СРСР В’ячеслав Настюк, який наразі є директором школи, названої в честь Рябчинської. В пам’ять про Юлію у його кабінеті зберігається весло з автографами олімпійських чемпіонів та чемпіонів світу, зокрема, Шапаренка, Стеценка, Діденка, Кратасюка, Кобринцева, Гопової.
- Вона була дуже міцної, спортивної статури, середнього зросту і вкрай активна, - каже В’ячеслав Настюк. - У Піщанці вона брала участь у різних змаганнях, - біг, крос, велокрос. І вигравала їх! Я тоді був студентом першого курсу Вінницького педінституту і якось чергував на водній спортбазі «Динамо». Юля попросила повеслувати. Я дав їй байдарку. Рябчинській дуже сподобалося. Через кілька днів вона уже почала тренуватися. До речі, Юля спочатку навчилася веслувати, а потім уже плавати.
Згодом Рябчинська переїхала до Одеси (зараз в Одесі є музей Рябчинської). Але наше місто не забувала.
- Вона приїжджала до Вінниці і після перемоги на Олімпіаді, - каже В’ячеслав Настюк. - Тренувалася на Бугу. До речі, «нормально» долала дистанцію у 40 км. Хоча, зазвичай, чоловіки на тренуваннях «ходили» максимум на 20 км, а жінки – 15. Отакої. Яскрава спортсменка була…
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер