- Ще задовго до матчу організатори змагань проводили з хокеїстами своєрідний інструктаж, - розповів журналісту RIA Валерій Лук’янець. – Мені особисто казали, мовляв, ти ж розумієш, що за команду «зірок» вийде наш Президент Путін. Це він ініціював цей турнір. Треба зробити його героєм матчу. Як? Пропускати всі шайби, які летітимуть від нього у ворота.
Валерій стверджує, що без роздумів відхилив таку пропозицію.
Порадив росіянам не робити у спорті культ особи
Валерій Лук’янець другий раз брав участь у такому турнірі. Торік він стояв у воротах збірної команди любителів. Тоді йому давали таку само інструкцію. Наш земляк так само відмовився. Але Путін у 2013-му не грав. За команду «зірок» виступав Лукашенко. Щоправда, не батько, а його син. На відміну від нинішнього року, тоді Валерія залишили у воротах.
- У тому матчі із 104 ударів я відбив 86, - згадує Лук’янець. – Після матчу малий Лукашенко підійшов і потиснув руку за хорошу гру. Хоча ми тоді також програли, забили 1, пропустили 18. Першу шайбу «зірки» закинули тільки після 17-ти ударів. Протягом восьми хвилин поєдинку не могли розмочити наші ворота. Після цього навіть взяли тайм-аут, щоб порадитися, як змінити тактику гри.
На турнір у Сочі вінничанин їздить з командою із Кишинева «Платіна». Каже, цього року в ньому брали участь 114 команд з 55 регіонів Росії і 12 країн. Всі команди представляють так звану любительську Нічну хокейну лігу (НХЛ). На запитання, чому така назва - Нічна хокейна ліга, Валерій відповів, що любителі тренуються переважно у вечірній час. Вдень ніколи, бо зайняті на роботі, та й оренда льодових майданчиків у нічні години коштує дешевше. За його словами, на турнір у Сочі приїхали приблизно три тисячі хокеїстів різних вікових груп. Україну представляла тільки одна команда з Харкова. НХЛ створена у 2011 році з ініціативи Путіна. Крім ветеранів хокею, відомих майстрів і любителів, у ній грають також дитячі і юнацькі команди. На лід, крім Путіна, виходять ще й високі чиновники. Цього року в команді з російським президентом грав його військовий міністр Шойгу.
«Не бійтеся, війни не буде…»
Крім Валерія Лук’янця, за кишинівську «Платину» грав ще один хокеїст з обласних Чернівців.
- Ми хотіли прикрасити свою форму національними жовто-блактиними кольорами, - розповідає Валерій.- Але нам не радили це робити. Мотивували тим, що граємо не за Україну, а за Молдову. Хлопцям з Харкова теж казали прибрати прапор, та вони все одно вийшли з ним і на формі в них була українська символіка.
Традиційно після турніру Путін безпосередньо на льоду спілкується з учасниками турніру.
- Я знаходився в цей час недалеко від російського президента, - каже вінничанин. – Принаймні чітко було чути все, що говорив Путін. Хтось запитав його про Україну. Путін без роздумів відповів: «Не бійтеся, війни не буде». Хотілося б вірити цим словам, а як складеться ситуація надалі, як кажуть, поживемо-побачимо.
Коли росіяни дізналися, що за молдован грає хокеїст з Чернівців, одразу стали називати його «бандерівцем».
- Не було смислу їх в чомусь переконувати, - розповідає Лук’янець. – Я у таких випадках повторював фразу, що у кожного своя правда. Ще казав, що не можна комусь нав’язувати свою думку. А взагалі час нас розсудить.
Не стало матері
Друзі Валерія знали, що у нього хворіє мати. Він довго вагався, чи їхати йому в Сочі. Мати бачила, як синові непросто прийняти це рішення. Допомогла йому. Жінка добре знає, що син не просто захоплюється хокеєм, а живе цим видом спорту. Сказала: «Їдь, сину, чим ти мені допоможеш, ти ж не лікар».
Повернувшись із Сочі, Валерій найперше вибачився, що залишив її, подякував за розуміння, за підтримку. Обоє були щасливі, обоє раділи зустрічі. А невдовзі після того мати померла. Висловлюємо пану Валерію щирі співчуття з приводу гіркої втрати.
- Мати хворіла і це не було несподіванкою, - каже Лук’янець. – Але дуже важко залишатися без найдорожчої у світі людини. Хто відчув таку втрату, той мене зрозуміє.
Валерій Лук’янець відправився до Мінська, на чемпіонат світу з хокею з шайбою. Він акредитований у ролі менеджера. Каже, планує налагодити контакти з метою відновлення цього популярного виду спорту у нашій державі.
- Мало хто знає про те, що учасники Майдану висловлювалися за оновлення нашої федерації з хокею з шайбою, - каже пан Валерій. – На Майдані обговорювали не тільки політичні питання. Про спорт люди теж не забували. У нас є великий потенціал для розвитку цього популярного виду спорту. Не вистачає уваги, а звідси і коштів. Не можна сидіти, склавши руки. Використовуючи для цього кожну нагоду. Приклад білорусів мав би нас надихати до цього.
Про враження від ЧС-2014 з хокею у Мінську, який триватиме до 25 травня, Валерій Лук’янець обіцяв поділитися з читачами RIA після повернення з Білорусі.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер