Одне із місцевих онлайн видань повідомило днями про розгортання в області ковідних госпіталів в спорткомплексах навчальних закладів Вінниці і районів. В облдержадміністрації цю інформацію не підтвердили. Кажуть, що таке можливе лише під час надзвичайних ситуацій. І хоча дані свідчать, що станом на 17 листопада на Вінниччині зафіксовано 14 103 випадки захворювання на коронавірус, з яких 155 нових, але область, на щастя, до краю ще не дійшла.
— Госпіталів на стадіонах чи в спортзалах області ми розгортати зараз не збираємося, бо у нас є достатньо стаціонарних ліжок в лікарнях, - пояснює директор департаменту охорони здоров’я та реабілітації ОДА Ольга Задорожна. — На сьогодні ми вже розгорнули більше двох тисяч ліжок, і ще півтори тисячі можемо долучити до кінця грудня. Це достатньо великий резерв. Якщо ж цього не вистачить, то в області є ще сім тисяч ліжко місць, які можуть бути використані як коронавірусні.
В той самий час Ольга Задорожна пояснює, що розмови про розгортання тимчасових госпіталів на стадіонах чи в спорткомплексах не безпідставні. Ці заклади розглядаються як мобілізаційний резерв на випадок надзвичайних подій чи ситуацій, якщо на Вінниччині закінчиться резерв стаціонарних ліжок. В Україні є такі області, де дуже маленький стаціонарний ліжко фонд. Тому вони будуть змушені розгортати такі тимчасові госпіталі. Поки що на Вінниччині такої необхідності немає.
— Ми дбаємо, аби пацієнт знаходився в умовах лікарні, де є підготовлений персонал, достатній ресурс електроживлення для підключення ШВЛ, де є реанімаційні зали і палати, дефібрилятори і решта необхідного медичного обладнання. На стадіонах чи в спорткомплексах це все зробити непросто. Але якщо буде вкрай важка ситуація, то будемо розгортати госпіталі і там, - каже головний лікар.
Ольга Задорожна розповідає, що Вінниччина сьогодні активно створює нові ліжко місця там, де це необхідно. Зокрема, до відкриття ковідних відділень готуються обласні стаціонарні заклади. В їх числі лікарня ім.Ющенка, яка має підготувати ліжка для психічно хворих з діагнозом «коронавірус». Для хворих на цукровий діабет з аналогічним діагнозом відкриють відділення в ендокринологічному диспансері. Також, поетапно, будуть відкриті 160 ліжок в обласному Центрі СНІДу, 60 додаткових ліжок в обласному медичному об’єднанні «Фтизіатрія». Повністю буде перепрофільовано під ковідний пологовий будинок №1 міста Вінниці, де є 110 ліжок.
Нові ковідні лікарні запрацюють в п’яти районах
Паралельно з обласними лікарнями на лікування хворих на коронавірус налаштовуються ряд районок. Це лікарні Теплика, Погребища, Іллінців і Тиврова. Можливо, залучать ще Томашпільську лікарню, якщо там вирішиться питання з кадрами.
— Ці медзаклади не були включені до переліку як опорні лікарні по ковіду, - каже Ольга Задорожна. — Сьогодні ми їх уже розглядаємо, бо нам потрібні такі лікарні там, де є спалах захворювання.
Кажучи про Тиврівський район Ольга Задорожна наголошує, що в області він сьогодні на першому місці по рівню захворюваності на «Ковід-19». Тому вирішено більше не возити тиврівчан з таким діагнозом у Вінницю, Жмеринку чи в інші райцентри, як це було раніше. Мешканців району хворих на коронавірус відтепер будуть лікувати лише в тиврівській лікарні. Тут готуються розгорнути додаткові інфекційні ліжка. Задля цього частково можуть перепрофілювати відділення терапії і неврології. Там є фахівці, які можуть надавати необхідну медичну допомогу хворим.
Вінниця, як і область, активно розгортає нові ліжка для хворих на ковід. Перших хворих уже приймає вінницька міська лікарня №1. Всі 285 ліжок закладу перепрофільовані під коронавірусні. Для надання допомоги хворим на цю недугу вагітним і породіллям з міста і області відкрито 25 ліжок в пологовому будинку №2.
— Ми працюємо над тим, аби збільшити кількість ліжок в лікарні №3, для дорослих пацієнтів, їх буде 130, - розповідає директор департаменту охорони здоров’я Вінницької міськради Олександр Шиш. — Уже з 19 листопада має розпочати прийом хворих перший поверх пологового будинку №1. Там буде 25 ліжок стаціонару і 8 ліжок реанімації.
В інтернеті поширюється дискусія, чи дійде Україна до повного локдауну, що у нас як в Італії будуть сортувати хворих на ковід, вибираючи кого лікувати, а кого залишати помирати. Ольга Задорожна каже, що в Україні передумов для такої ситуації немає.
— В Італії інша система охорони здоров’я ніж у нас. В порівнянні з Україною й іншими країнами Європи, в Італії багато соціальних ліжок, і дуже мало стаціонарних, госпітальних, таких як у нас є зараз. Тому приклад Італії не може бути застосований до нас, - зауважує Задорожна. — Ми не дійшли до такого скорочення і такого мінімуму стаціонарних ліжок, як у них. В Італії багато лікарень соціального спрямування на зразок наших будинків інтернатів, пансіонатів для людей похилого віку. Вони йшли цим шляхом, суттєво обмеживши свій стаціонарний ресурс. В нас він достатньо високий.
Втім, каже Ольга Задорожна, наші санаторії, пансіонати теж можуть бути використані як тимчасові госпіталі в разі критичної потреби. Ресурс такий на Вінниччині є, наприклад, Немирівський санаторій «Авангард», комплекс санаторіїв у Хмільнику, які найбільш підготовлені, де є необхідний медичний персонал.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 49 від 4 грудня 2024
Читати номер
Natalya Suvertok