З появою об’єднаних територіальних громад (далі — ОТГ) районна влада втрачає повноваження. Освітою, культурою, спортом, наданням адмінпослуг та соцзахистом займаються самі громади, фінансування лікарень вторинного рівня — Нацслужба здоров’я, а питання по розбудові інфраструктури вирішуються на рівні ОДА. Тож в діючих межах районна влада не ефективна.
Водночас, в Україні є такі райони, площа яких на 50-100% покрита ОТГ. При цьому райдержадміністрації продовжують отримувати гроші на утримання — у 2019 році на чиновників держава витратила понад 6 мільярдів гривень, вказано на сайті «Децентралізація». Однак, повністю ліквідувати райони не вийде — районний поділ України зазначений в Конституції України.
Тому, щоб зменшити чисельність РДА, планують створити укрупнені райони. І скільки їх може бути у Вінницькій області? Питання досі не вирішено.
Хоча під час прес-конференції «Місцеве самоврядування та територіальна організація влади» нардеп Віталій Безгін заявив, що Вінниччину планують поділити на три мегарайони:
За методикою, яку ухвалили в уряді, в межах районів має жити не менше 150 тисяч людей; нові районні центри — це міста, де не менше 50 тисяч жителів. А зона доступності до них — має бути не більше 60 кілометрів по автомобільних дорогах.
Тому в оновленій версії Вінниччину поділять на три мегарайони з центрами у Вінниці, Могилів-Подільському та Ладижині.
Очікується, що нові райони отримають повноваження перевіряти законність рішень, ухвалених на місцях; координацію терпідрозділів центральної виконавчої влади; будуть опікуватися місцевою екологічною політикою і розробкою інфраструктурних проектів районного рівня.
Але вичерпного переліку з правами і обов’язками РДА і райрад — досі немає.
Формування нових районів та всіх ОТГ має завершитися цього року, щоб місцеві вибори, які призначені на 25 жовтня, відбулися вже у повністю реформованій Україні.
— Як на мене, на сьогодні обговорювати кількість та межі майбутніх нових районів — недоцільно та беззмістовно. Перш за все — треба чітко розподілити функції кожного рівня територіальної організації влади, причому з забезпеченням того, що ці функції не дублюються і не підпорядковуються одна одній.
Тільки тоді, коли ми чітко зрозуміємо, які ж функції матиме майбутній новий район, ми зможемо зрозуміти, а якими ж мають бути зони доступності цих послуг, а звідси – а скільки ж ОТГ має увійти в цей новий район для того, щоб мешканці мали легкий доступ до отримання цих послуг районного рівня. Причому забезпечення надання цих районних послуг і управління ними однозначно має бути покладене на відповідний орган місцевого самоврядування — районну раду.
Якщо ж бачимо, що функцій району замало для утворення районної ради, то варто перейти від трирівневої системи (громада / район / область) до дворівневої (громада / область). Для мене все має бути цілком логічним: є достатня кількість функцій для субрегіонального рівня — створюємо нові районі з відповідними районними радами. Немає функцій — немає нових районів (Повністю думка експерта за цим посиланням).
До Вінниці, нагадаємо, приєднають ще шість селищ.
Читайте також:
Перша «ластівка» децентралізації. Як живе Калинівка після об’єднання? (ВІДЕО)
Користь від об’єднання з Вінницею: у Десні ремонтують головну дорогу
Оптимізація освіти в селах. Чим корисні опорні школи для учнів на Вінниччині?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер