«Вінницяоблводоканал» має борг 6 975 056, 76 грн за використану електричну енергію. Це сума без врахування авансового платежу за листопад – 9 832 735, 20 грн. Згідно з договором про постачання електричної енергії, КП «Вінницяоблводоканал» має сплачувати аванси щомісячно, у розмірі 100 % від загального споживання.
Тому ми закликаємо комунальне підприємство розрахуватись за спожиту електричну енергію до 26 листопада. У разі несплати Товариство буде вимушене припинити електропостачання водоканалу за заборгованість», — йшлося у повідомленні товариства «Енера Вінниця» на офіційній сторінці у фейсбук.
Але сьогодні, 25 листопада, вінницькі водоканальники повідомили, що рахунки сплачені:
«КП «Вінницяоблводоканал» доводить до відома споживачів та ЗМІ інформацію, що станом на 25 листопада питання розрахунків з товариством «Енера Вінниця» за фактично спожиту електричну енергію у жовтні врегульовано, оплату у 100% обсязі буде здійснено до 26 листопада. Тому, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення будуть надаватись безперебійно, у звичному робочому режимі», — пише «Вінницяоблводоканал» на офіційній сторінці у фейсбуку.
Борги у КП «Вінницяоблволоканал» перед електропостачальниками почали накопичуватись з 2017 року. Їхня поява — це сукупність проблем, в появі яких обласні чиновники звинувачували НКРЕКП:
«Сьогодні підприємство в результаті регулювання договору на переуступку боргу має збитки 37 мільйонів гривень, які були зняті з водоканалу НКРЕКП. Складно говорити, яким чином виходити з ситуації, яка сьогодні склалася, тому що компенсації різниці в тарифах державою не передбачена. Загальна сума різниці в тарифах становить приблизно 240 млн грн по підприємству», — казав заступник голови облдержадміністрації Василь Броварник.
Водночас, причиною зростання боргів стала нова модель ринку електроенергії, про що говорив депутат облради Андрій Ковальов:
«Дія нового закону про ринок електроенергії, а саме – необхідність 100% передоплати, призведе у вересні-жовтні цього року до критичної ситуації по водоканалах по всій Україні. Що в результаті і сталось. Але при тому всьому (НКРЕКП) забула зробити найголовніше — вкласти це (предоплату) в тариф Водоканалу», — казав Ковальов.
А у обленерго пояснювали, що борг Водоканалу за електроенергію утворився протягом останніх трьох років:
— За ці три роки було чимало зустрічей. Ми чули обіцянки від «Водоканалу». У нас був ресурс, щоб покривати борги «Водоканалу»: кредитний ліміт у банку, який ми повністю вичерпали, — казав гендиректор «Вінницяобленерго» Андрій Поліщук.
Дотації.
Через те, що енергетики відключати водоканал за борги, Вінниця залишалися без води на 1-2 дні у лютому та у жовтні цього року. Таким «шантажем» енергетики змушували міську та обласну владу заплатити за спожиту електроенергію з коштів платників податків, якщо свої борги не може погасити «Водоканал».
Так цієї осені обласна і міська ради виділили сумарно 10 мільйонів гривень на покриття боргів «Водоканалу» через теплопостачальні підприємства. А на сесії міськради, 1 листопада, виділили ще 7,7 мільйона гривень на плату за електроенергію «Вінницяоблводоканалу».
Гендиректор «Вінницяобленерго» Андрій Поліщук домовився з міською владою, що відключень не буде в разі нової реструктуризації боргів «Водоканалу», яка триватиме до 2021 року:
І цю «формулу Поліщука» негласно прийняли у міській раді:
— Ми вишукуємо 5 мільйонів 229 тисяч гривень, щоб виділити їх ще в цьому 2019 році на рахунок міськтеплоенерго для погашення боргів «Водоканалу». Щодо платежів по заборгованості в наступному році — це опрацьовується у бюджеті Вінницької міської ОТГ на 2020 році, — казала директор департаменту фінансів Наталія Луценко.
Асоціація водоканалів зазначає, що ситуація на енергетичному ринку покращується. Завдячуючи все тій же НКРЕКП, яку раніше звинувачували у спричиненні катастрофи для підприємств водної галузі:
«За останні три місяці ціна на електроенергію для водоканалів знизилася в середньому на 0,3 – 0,4 грн/кВт, що дозволило стабілізувати роботу підприємств водної галузі.
Це стало можливим завдяки злагодженим діям представників уряду та НКРЕКП, які привели у відповідність механізми функціонування ринку електроенергії, дозволивши закуповувати її без посередників, чим значно зменшили вартість», — пишуть на сторінці водоканальники.
Про особливості нової моделі ринку електроенергії писали в матеріалі: Одні – виробляють світло, а інші – продають. Що нам від реформи енергоринку?
А також вінницька «Енера» почала грозитися відключити від електроенергії побутових споживачів, про що у статті: «Листи щастя» про відключення світла розсилатимуть вінничанам щомісяця
Як ставитесь до суперечки між енергетиками і водоканальниками?
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Звичайно,одна "Енера" чого варта! Вона не зробила НІЧОГО,за що могла-б ДІЙСНО отримувати плату від споживачів. Вона прийшла на все готовеньке. І "компетентним органам" варто реально взятися за розслідування цієї справи.