Викладач педуніверситету майже 50 років писав книгу про Леонтовича

Викладач педуніверситету майже 50 років писав книгу про Леонтовича
  • У вівторок, 16 січня, на честь 140-річного ювілею від дня народження видатного українського композитора у Вінниці презентували книгу «Микола Леонтович. Повне зібрання хорової та педагогічної спадщини».
  • Автор — викладач педуніверситету Анатолій Завальнюк — вважає, що видання є унікальним у світі дослідженням життєвого шляху та творчих доробків композитора

Як розповів автор, Анатолій Завальнюк, робота над книгою почалася у 1968 році. Тоді до викладача, який на той час вже займався глибоким вивченням біографі та творчості Леонтовича, звернулися по допомогу з пошуку експонатів працівники музею.

Анатолій Завальнюк розповідає про раннє дитинство Леонтовича, яке пройшло на Вінниччині

 

Як стверджує автор, він дослідив та визначив секрет творчості талановитої і наполегливої людини, автора улюбленого в усьому світі різдвяного «Щедрика»:

Відео дня

— Весь секрет творчості Леонтовича, чим він завоював весь мистецький світ, полягає в тому, що він, не маючи високої освіти, самотужки оволодів найвищим технічним засобом для композитора – поліфонією, — сказав під час презентації Анатолій Завальнюк. — Він використав не тільки українську народну поліфонію, а і православної, духовної музики, зокрема, європейську поліфонію. І знаючи це все, він дуже намагався попасти у Вінницю, він йшов до неї поступово, працюючи у селах. У 1917 році Вінниця була мистецьким центром. Леонтович дуже хотів поглибити свої знання. Він дав оголошення до газети, що шукає викладача для підвищення своєї кваліфікації, як композитора. Але ніякого вчителя не знайшлося, бо в нього був дуже високий рівень знань.

Працюючи над експозицією, Анатолію Завальнюку, за його словами, вдалося «розкопати» багато інформації, яка була занедбана через заборону в радянські часи творчості Леонтовича.

У виданні були зібрані всі доробки, які залишив після себе наш видатний земляк. Це педагогічні твори, візитівки, автографи, поради Леонтовича щодо роботи та музичного виховання. Збереглися багато духовних та церковних творів, які до цього часу були взагалі невідомі. Серед інших документів — спогади, розповіді сучасників та оригінальні листи композитора до своєї майбутньої дружини Клавдії  Жовткевич. Таким чином читачі можуть ознайомитися із Леонтовичем не тільки як із професіоналом, а й з людиною — дізнатися про його сім'ю та оточення, друзів.

Підсумовуючи, автор зазначив, що дане видання не є остаточним, в ньому вміщено багато експонатів, які чекають на дослідників.

Микола Леонтович — видатний український композитор, хоровий диригент, громадський діяч, педагог. Автор широковідомих обробок українських народних пісень для хору «Щедрик», «Дударик», «Козака несуть». Народився 1 грудня 1877 року у селі Монастирок Брацлавського повіту в сім'ї сільського священика. Раннє дитинство пройшло у селі Шершнях Тиврівської волості Вінницького повіту. У ніч з 22 на 23 січня 1921 року композитор гостював у свого батька у селі Марківка Гайсинського повіту, де був убитий невідомим.

Про автора книги:

Анатолій Завальнюк — кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри музикознавства та інструментальної підготовки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (4)
  • микола денисенко
    А я ж бо тільки про того "Щедрика" написав аж три книги (три томи), кожна з яких понад 250 сторінок, під назвою "Щедрик: на крилах ластівки". Зокрема й про те, як "Щедрик" "пішов" у світ і в ту ж саму Америку. Загалом же про Миколу Дмитровича Леонтовича мною написано аж сім книг. Окрім вище названих, ще: "Там, де зійшла його зоря", "Час жити не вибирають", "Монастирок" та "Щедрику ти мій" (дві останні – дитячі). Також спільно із композитором Юрієм Клименком створено дві пісні: "Щедрику ти мій" та "Монастирок", які увійшли до ось тих двох, однойменних дитячих книжечок. Зовсім нещодавно вийшла у світ іще одна пісенька «Я – русалонька чарівна» на мої слова та музику Ольги Рудник. Адже усім відомо, що Микола Дмитрович писав оперу «На русалчин Великдень». Нині пишу іще одну – восьму книгу про Миколу Леонтовича під назвою «Русалонька» (також дитяча). Дещо більше про це все – на моїй сторінці. Там же можна почути і побачити "Щедрику ти мій" у виконанні моєї 8-річної онучки - Софійки Степанишевої та «Я – русалонька чарівна» у виконанні іще однієї моєї 5-річної онучки і знову ж таки Софійки – Софійки Никитюк.
  • Иванов Иван
    то вин допысав чы так и недопысану презентував
    Задунайский Торонтуй reply Иванов Иван
    продовжуэ пысаты
    Пупкин Вася reply Задунайский Торонтуй
    пысар )
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
09:02 Суд відправив під варту чоловіка за смертельну ДТП у Гайсинському районі 08:09 Сьогодні відзначається День Європи. Історія, заборони та прикмети 9 травня 21:00 Вінниччина заробила найбільше в агросекторі — майже 293 мільярди гривень за минулий рік 20:09 Бійці «Червоної Калини» отримали відзнаки за стійкість на передовій Від читача 11:23 Як отримати право на захист, коли вина відсутня 19:05 Держава повертає своє: на Вінниччині через суд відібрали гідроспоруди вартістю понад 250 мільйонів 18:33 Відтепер увесь бензин — зі спиртом: чи погано це та яка ситуація на АЗС Вінниці? photo_camera 18:12 На Вінниччині перевірили понад 400 об’єктів водопостачання. Що показали результати 17:10 Пілот штурмової авіації Ігор Пархоменко отримав найвищу державну нагороду 16:34 «Гітлерівців з караваєм не зустрічали»: записки лікаря «Пироговки» під час окупації Вінниці 16:03 Карен Аветісян, який у січні збив двох студенток у центрі Вінниці, отримав умовний термін play_circle_filled 15:15 Порівнюємо зарплати у Вінниці та сусідніх обласних центрах: як вони змінилися з минулого року 14:45 В сімейному шаховому турнірі змагалися всі – від дошколяриків до пенсіонерів 14:35 У селі під Баром зловили наркоділка з 47 кілограмами канабісу. Суд дав йому дев’ять з половиною років тюрми 14:25 Дитячі розважальні центри Вінниці або чим зайняти діток у холодну пору року (партнерський проєкт) 13:42 У Вінницькій колонії «смотрящий» влаштував шахрайську схему, видуривши півмільйона гривень 13:35 Як добре знаєте нові назви вулиць Вінниці? Пройдіть тест від «20хвилин» 13:06 Вінницький підприємець сплатив 4,5 мільйона податків після візиту БЕБ 12:44 В Стрижавському будинку-інтернаті влаштували концерт «Вишиванки моєї мами» 12:04 У Жмеринській лікарні облаштовують реабілітаційне відділення для цивільних та військових
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up