На сайті Верховної ради опублікували звіт тимчасової слідчої комісії з питань розслідування пожежі на військових складах протягом 2014-2018 років.
Комісія була створена в листопаді 2019 року, провела три засідання, займалася збором і аналізом інформації, щоб встановити причини вибухів на п’яти складах у Ічні, Калинівці, Балаклії, Сватовому, Кривому Розі. У опублікованому звіті є інформація про калинівський арсенал.
Так, як йдеться в документі, вінницьке управління СБУ проводило своє розслідування обставин пожежі в Калинівці ще з 26 вересня 2017 року. Однак, результати приголомшливі:
«Комісією з’ясовано, що протягом майже 2,5 річного досудового розслідування слідчими достовірно не встановлено не тільки причини, але і обставини самої події. Винні особи до відповідальності не притягнуті, що викликає сумніви в об’єктивності дій правоохоронців», — пишуть в звіті.
Крім того, начальник головної інспекції Міноборони повідомив, що на 48 арсеналі є суттєві порушення обліку та порядку зберігання боєприпасів.
«Навіть на час проведення засідання Комісії (06.03.2020) не підтверджена фактична наявність боєприпасів на суму близько півмільярда – 480 мільйонів 94 тисячі гривень згідно з їх балансовою вартістю. Вказані факти взагалі залишились поза увагою слідчих слідчого відділу УСБУ у Вінницькій області та відповідних процесуальних прокурорів», — йдеться в документі.
Отож, тимчасова комісія, яка діє при Верховній Раді, вирішила продовжили розслідування обставин пожежі на території 48 арсеналу.
Але це рішення ще мають схвалити народні депутати на своєму засіданні. І зокрема, продовжити роботу тимчасової комісії ще на шість місяців.
Пожежа на стратегічних складах боєприпасів 48 арсеналу ЗСУ під Калинівкою сталася 26 вересня 2017 року. У зону ураження потрапили населені пункти у радіусі 5 кілометрів.
Станом на 2017 рік, 48-й арсенал був одним з найбільших в Україні. Внаслідок пожежі вибухнуло 32— 40 тис. тонн снарядів, в основному — танкові 125 мм снаряди.
Винним в пожежі визнали майора військової служби правопорядку. За інформацією військової прокуратури, 26 вересня 2017 року старший офіцер майор Б. неналежно виконував службові обов'язки з контролю пропускного режиму, через що працівники приватного підприємства із забороненими легкозаймистими речовинами потрапили на територію, де зберігалися боєприпаси до танкових гармат. Калинівський райсуд Вінницької області наклав на майора штраф у 2465 гривень.
Згодом, Генпрокуратура засекретила п’ять судових рішень, які стосувалися розслідування вибухів в Калинівці. Територія арсеналу досі розміновується.
Читайте також:
Річниця вибухів під Калинівкою: волонтери, пожежні і їх історії «випадкового» героїзму
Як з калинівського «пекла» вручну штовхали дві залізничні платформи з озброєнням
Репортаж з-під Калинівки: «Гради» в городі і потрощені будівлі
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Чоловік мій і я зним евакуюйовували людей автобусом.Цього передати словами неможливо.