У Вінниці знову демонтовують водомати «Долини». За останній тиждень прибрали чотири апарати

- Непорозуміння між найбільшою у місті мережею водоматів «Долиною плюс» та Вінницькою міською радою досі триває. Цього разу відключили та вивезли ще чотири аквамати з центру міста.
Кілька днів тому директор вінницької філії компанії «Долина плюс» Максим Троян опублікував на своїй сторінці у Фейсбук відео. На ньому бачимо, як відключені аквамати «Долини» вантажать для вивезення. Те, що відбувається Троян називає «примусовим демонтажем».
Далі він показує чоловіка, якого називає Василем Стародубом. Демонтовані останніми днями водомати оформлені саме на нього. Троян каже, що міська рада вже два з половиною роки відмовляється реєструвати їхні нові водомати, натомість забороняє працювати вже наявним.
На відео також можна побачити й чиновників ВМР, які приїхали контролювати процес демонтажу. Це, зокрема, директорка департаменту адміністративних послуг Ірина Копчук та директор департаменту правової політики та якості Олег Никонюк.
Троян підходить до обидвох та запитує, чому проводиться демонтаж й чому ВМР відмовляється реєструвати водомати «Долини». На що отримує наступні відповіді:
«Коли субʼєкти підприємницької діяльності, які здійснюють реалізацію питної води «Долина» приберуть незаконні аквамати, тоді ми можемо вирішувати інші питання», — каже Ірина Копчук.
«Вам неодноразово пояснювали, попереджали і давали можливість це зробити. Сьогодні «Долина плюс» розмішені з порушеннями, тому що не отримали дозволів», — говорить Олег Никонюк.
Ми звернулися до директора компанії «Долина плюс» Максима Трояна з проханням прокоментувати ситуацію. Підприємець каже, що впродовж 2024-2025 років за рішенням ВМР демонтували понад двадцять їхніх водоматів. За останній тиждень таких випадків було чотири.
— Раніше у міській раді нам казали, що планують демонтувати 53 апарати, але останнє, що я чув — це вже 65, — розповідає Троян. — Усі їх ми подавали на реєстрацію, але за останні два з половиною роки нам не зареєстрували жодного нового. Спочатку нам дозволили працювали, але саму реєстрацію нових апаратів пообіцяли провести пізніше. Потім просили зачекати ще пів року, щоб зареєструвати наші нові 53 водомати тоді ж, коли будуть продовжувати дозвіл на решту апаратів. Пояснювали це тим, що буде зручніше одночасно і нові зареєструвати, і дозвіл на «старі» продовжити. Врешті, нам повідомили, що наші апарати незаконно встановлені і ми маємо їх прибрати.
Троян каже, що легалізувати 53 згадані вище водомати їм не дозволяють. У міській раді нібито сказали, що не розглядатимуть навіть документів на їх реєстрацію. Паралельно з цим, каже підприємець, інші оператори ринку безперешкодно розвивають свої мережі у Вінниці.
— Місць для встановлення водоматів у місті не так вже й багато. Нерідко трапляється, що наш апарат забирають, а на його місце одразу «заходить» конкурент, — обурюється представник «Долини плюс». — Виходить, що всі окрім нас розширюються повним ходом. Ми не можемо зрозуміти, чому так обмежують саме нашу діяльність. І не знаємо, чого очікувати в майбутньому. Можливо, коли ми демонтуємо 50 «незаконно встановлених» апаратів, нам скажуть, що й решта нелегальні.
Журналіст «20 хвилин» неодноразово намагався звʼязатися з керівництвом департаменту адміністративних послуг ВМР, який відповідає за надання дозволів на розміщення водоматів, але додзвонитися ані до директорки, ні до її заступниці, нам не вдалося.
Після цього ми надіслали інформаційний запит до міської ради з прохання надати розʼяснення з приводу ситуації, що склалася. Коли редакція отримає відповідь, ми її опублікуємо.
Передісторія конфлікту
Епопея між компанією-постачальником питної води «Долина плюс» та Вінницькою міською радою триває не перший рік. Напередодні повномасштабного вторгнення вінницькі посадовці примусили підприємців призупинити діяльність в обласному центрі, запропонувавши перенести її до райцентрів. Відмову у наданні дозволу на продовження роботи у Вінниці пояснювали тим, що водомати встановлені незаконно. У лютому 2022 компанія продовжила роботу, видаючи усім охочим воду безплатно.
Навесні 2024-го сталася чергова конфронтація у стосунках сторін, коли виконком міськради ухвалив пакет рішень, якими заборонив «Долині плюс» подальше розміщення водоматів у Вінниці. Підставою у міськраді називали «порушення вимог Порядку використання об’єктів благоустрою для здійснення торговельної діяльності з пересувних об’єктів сезонної торгівлі та Правил благоустрою території Вінницької міської територіальної громади».
На сайті ВМР тоді з'явилася публікація про недопущення нечесної конкуренції та рівні умови праці для всіх операторів. У ній, зокрема, йдеться: «Рішенням виконавчого комітету представники ТМ «Долина плюс» мають демонтувати 53 самовільно встановлених водомати у зв’язку з порушенням вимог Порядку використання об’єктів благоустрою для здійснення торгівельної діяльності з пересувних об’єктів сезонної торгівлі».
У квітні того ж року у мерії зазначали, що у Вінниці працюють чотири оператори: «Подоляночка» (132 автомати), «Аква Пульс» (146 автоматів) та «Аква Люкс» (70 автоматів) та «Долина плюс» (303 автомати, 53 з яких встановлені без відповідного погодження ВМР). Відтоді ці дані змінилися, адже частину апаратів «Долини плюс» демонтували, водночас кількість водоматів інших мереж навпаки збільшилася.
«Враховуючи звернення та побажання інших операторів ринку з реалізації питної води щодо однакових умов здійснення підприємницької діяльності та значну кількість встановлених автоматів порівняно з іншими операторами ринку, ТМ «Долина плюс» було відмовлено у наданні погодження на самовільне встановлення 53 автоматів з неодноразовим попередженням про їхній демонтаж. Компанії були вручені під розпис повідомлення про термінове проведення робіт з демонтажу 53 самовільно встановлених автоматів».
У коментарях для «20 хвилин» у керівництві компанії на ситуацію реагували так: «Просто уявіть собі ситуацію, що приходять до міської ради представники Сільпо й кажуть: «Слухайте, у Вінниці 10 магазинів АТБ, а Сільпо лише 4. Аби все було чесно, давайте шість АТБ закриємо». Ми працюємо у Вінниці понад 13 років, але приходять компанії, які існують лише 1,5 року й кажуть, що хочуть рівної кількості водоматів. Невже це справедливо?».
Частину водоматів демонтували і на тому конфлікт вичерпався. Принаймні у публічній площині. Однак восени 2024-го він поновився, коли справа дійшла до реального відключення та вивозу водоматів.
Читайте також:
Оксану Янчак відправили під варту без права застави
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Не будете ВСІ купувати воду "Подолянка", і інші, то побачите результат!
Лише, "Долину" поважаємо і п'ємо.
Долина це єдиний постачальник, який возив воду безкоштовно на початку війни, 2 МІСЯЦІ 2!!! Вони возили воду безкоштовно! Це найсмачніша вода зі всіх!