«Не дали дозволу на розміщення»: у Вінниці знову демонтовують водомати «Долина плюс»

- Сьогодні, 18 жовтня, у Вінниці розпочався демонтаж акваматів «Долина плюс».
- Працівники компанії-постачальниці води об'їжджають визначені Вінницькою міськрадою адреси для відключення та вивезення водоматів.
- У місті планують демонтувати десятки таких апаратів. Чому?
Одним з перших мали забрати автомат з водою за адресою Литвиненко-Вольгемут, 54. Вранці туди приїхав й журналіст «20 хвилин». Незадовго до приїзду представників компанії з водомату злили воду та заблокували його. За розповідями місцевих, була на місці й представниця ВМР, яка це контролювала, однак ми її не застали.
— Вчора мені телефонує ФОП, за яким закріплений наш водомат, і каже, що сьогодні його демонтують. Чому? Бо у міській раді не дають дозвіл на його розміщення, — розповідає голова правління ОСББ «Щасливий дім» Галина Баркова. — Я вже й до них ходила, де отримала відповідь, що у Вінниці забагато водоматів «Долина плюс». А вони, мовляв, дають дозвіл лише на певну кількість. Не розумію, чому у міській раді вирішили, що вони можуть визначати кількість? Хіба ФОПи не можуть відкривати стільки точок, скільки можуть? Це ж штучне обмеження. І нам це не подобається.
Говорячи слово «нам», жінка мала на увазі жителів прилеглих будинків, які користуються цим водоматом. За її словами, воду саме цієї компанії вони пʼють не перший рік і нарікань на неї не мають.
— У міській раді сказали, що є й інші постачальники води. Беріть, кажуть, і пийте її. Але ж нам подобається вода «Долини». Не розумію, чому є проблемою лишити нам наш водомат? — міркує Баркова.
Галина Баркова (праворуч) та інша місцева мешканка
Коли на місце приїхали представники «Долини плюс», біля аквамату зібралося близько десятка місцевих. Присутні якраз складали план своїх дій. Побачивши, що у двір заїхав кран-маніпулятор, заявили власнику водомату, що не хочуть його віддавати.
— Якщо я зараз не демонтую водомат, забирати його приїдуть інші люди, — говорить представник компанії Артур Щербатюк.
— А ми їм також не дамо цього зробити, — кажуть присутні.
— Скоро у нас пройдуть збори, і там я винесу на голосування питання на підтримку цього водомату. Ми звикли до цієї води, тому, думаю, підтримка співмешканців буде. Вже з рішенням загальних зборів ми підемо до заступника міського голови і проситимемо його змінити рішення стосовно цього аквамату, — звертається до представника «Долини» Галина Баркова. — Тому прошу вас дати нам ще місяць і не вивозити його. Людям, особливо літнім, важко бігати по всьому масиву й шукати інший водомат. Нехай поки побуде.
У «Долина плюс» погодилися на такий компроміс за умови, що місцеві наглядатимуть за акваматом, аби його ніхто не пошкодив і не вивіз. Після цього водомат заправили водою та розблокували.
Епопея між компанією-постачальником питної води «Долина плюс» та Вінницькою міською радою триває не перший рік. Напередодні повномасштабного вторгнення вінницькі посадовці примусили підприємців призупинити діяльність в обласному центрі, запропонувавши перенести її до райцентрів. Відмову у наданні дозволу на продовження роботи у Вінниці пояснювали тим, що водомати встановлені незаконно. У лютому 2022 компанія продовжила роботу, видаючи усім охочим воду безплатно.
Навесні цьогоріч сталася чергова конфронтація у стосунках сторін, коли виконком міськради ухвалив пакет рішень, якими заборонив «Долині плюс» подальше розміщення водоматів у Вінниці. Підставою у міськраді називали «порушення вимог Порядку використання об’єктів благоустрою для здійснення торговельної діяльності з пересувних об’єктів сезонної торгівлі та Правил благоустрою території Вінницької міської територіальної громади».
Пізніше на сайті ВМР з'явилася публікація про недопущення нечесної конкуренції та рівні умови праці для всіх операторів. У ній, зокрема, йдеться: «Рішенням виконавчого комітету представники ТМ «Долина Плюс» мають демонтувати 53 самовільно встановлених водомати у зв’язку з порушенням вимог Порядку використання об’єктів благоустрою для здійснення торговельної діяльності з пересувних об’єктів сезонної торгівлі».
У квітні у мерії зазначали, що у Вінниці працюють чотири оператори: «Подоляночка» (132 автомати), «Аква Пульс» (146 автоматів) та «Аква Люкс» (70 автоматів) та «Долина плюс» (303 автомати, 53 з яких встановлені без відповідного погодження ВМР).
«Враховуючи звернення та побажання інших операторів ринку з реалізації питної води щодо однакових умов здійснення підприємницької діяльності та значну кількість встановлених автоматів порівняно з іншими операторами ринку, ТМ «Долина плюс» було відмовлено у наданні погодження на самовільне встановлення 53 автоматів з неодноразовим попередженням про їхній демонтаж. Компанії були вручені під розпис повідомлення про термінове проведення робіт з демонтажу 53 самовільно встановлених автоматів».
У коментарях для «20 хвилин» у керівництві компанії на ситуацію реагували так: «Просто уявіть собі ситуацію, що приходять до міської ради представники Сільпо й кажуть: «Слухайте, у Вінниці 10 магазинів АТБ, а Сільпо лише 4. Аби все було чесно, давайте шість АТБ закриємо». Ми працюємо у Вінниці понад 13 років, але приходять компанії, які існують лише 1,5 року й кажуть, що хочуть рівної кількості водоматів. Невже це справедливо?».
Частину водоматів демонтували і на тому конфлікт вичерпався. Принаймні у публічній площині. Тепер, схоже, він поновився.
Журналіст намагався зв'язатися з керівництвом «Долини плюс», але на кілька наших дзвінків там не відповіли.
Так само ми дзвонили й до департаменту адміністративних послуг ВМР, який відповідає за дозволи про розміщення водоматів, але слухавку не зняли й там.
Ми надіслали інформаційний запит до Вінницької міської ради з проханням надати розʼяснення стосовно ситуації з водоматами компанії «Долина плюс». У ньому ми запитуємо, зокрема, про підстави для відмови у наданні згаданих вище дозволів; зобов'язання, що накладає рішення ВМР на власників водоматів; кількість акваматів, що їх мають демонтувати; та альтернативу, яку пропонує міська рада замість демонтованих водоматів.
Після отримання відповіді, ми її опублікуємо.
Читайте також:
У Вінницьких МСЕКах одні мільйонери? Проаналізували декларації голів комісій
Мільйонери у вінницьких МСЕКах: друга частина огляду декларацій голів комісій
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Роман Рабинович
DuDe NVA
Маргарита Никольская
Наталія Кожухар