Вінницький Автомайдан готується в суді оскаржити рішення влади, яким у Вінниці запровадили обмеження на проїзд пільговиків. Активісти запевняють, що законодавство України не дозволяє обмежувати встановлені державою пільги. Зокрема, учасникам АТО, яким мерія дала тільки 60 безкоштовних поїздок на місяць в муніципальному транспорті.
Однак, це вже не перша спроба — сотня пільговиків більше року судиться з міськрадою, щоб скасувати е-квиток. Але програли вже дві інстанції: Окружний адмінсуд ухвалив рішення на користь міської влади влітку 2020-го, а в грудні Сьомий апеляційний адмінсуд лишив це рішення без змін.
Повне рішення опублікували в реєстрі 28 грудня. Тепер ми можемо ознайомитися з позицією сторін та аргументацією суддів.
Якщо коротко, то позивачі вимагають повернути стару форму розрахунку в громадський транспорт: коли вони могли їздити за посвідченнями, водії приймали готівку і продавали квитки та були в ходу паперові проїзні на місяць.
Багато вимог і щодо е-квитка. Позивачі хотіли, щоб суд скасував:
І ще вимагали, щоб суд заборонив міській владі вчиняти подібні дії в майбутньому. Позовні вимоги люди пояснюють тим, що діюча система е-квитка обмежує їхні конституційні права та скасовує беззаперечне право пільгового проїзду.
7Далі, на думку позивачів, Вінницька міськрада допустила свавілля, коли зобов’язала «Вінницякартсервіс» видавати пільгові е-квитки не всім громадянам України, а тільки вінничанам. Плюс, за їх твердженням, пільгові смарт-картки є засобами оплати, а не пільговими посвідченнями держзразка.
Обов’язкова реєстрація проїзду, оформлення карток пільговиками мають бути скасовані. Пільгові картки не можуть отримати люди, які через свої релігійні переконання відмовляються надати згоду на обробку персональних даних. А це вже порушення статті 32 Конституції України, за якою «ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя».
«Вінницька міська рада нав’язала вінничанам послуги КП Вінницякартсервіс, при цьому умови надання таких послуг — неправомірні. Бо передбачають скасування гарантії державної пільги, встановлюють обмежену кількість пільгових поїздок, вводять систему спостереження за пасажирами, ведення карти пасажира», — йдеться у позиції позивачів.
Відповідачем у суді є Вінницька міська рада, а «Вінницякартсервіс» та «Вінницька транспортна компанія» — треті особи на боці відповідача без власних вимог на предмет спору. Їхня позиція значно коротше, аніж аргументи пільговиків-позивачів: апеляційну скаргу потрібно відізвати, бо вона безпідставна.
За позицією відповідача, якщо в муніципальному транспорті запроваджена система е-квитка, то проїхати можна на підставі зареєстрованого електронного квитка та документу для пільгового проїзду. Про це зазначено у законах «Про міський електротранспорт» (частина 3 стаття 4) і «Про автомобільний транспорт» (стаття 39). Тому, порядок роботи е-квитка у рішенні ВМР від 27.06.2018 №1254, повністю відповідає нормам чинного законодавства.
Твердження позивачів про скасування беззаперечного пільгового проїзду в міськраді спростовують. Бо таке право захищене у статті 38 Закону України Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні, пунктом 4 частини 6 статті 13 Закону України "Про охорону дитинства", Постановою Кабміну від 17.05.1993 №354 Про безоплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування.
Судді, в цілому, погоджуються з рішенням першої інстанції та повторюють аргументи Окружного адмінсуду. Зокрема те, що рішення міськради про запровадження е-квитка у Вінниці є законним, бо на це в неї є права, встановлені після прийняття Закону №1812-VIII. Цей же закон вносить зміни у права пільговиків, які для проїзду повинні мати електронну картку-квиток. Та обов’язок — реєструвати свій проїзд у транспорті. Закон є чинним, отож його потрібно дотримуватись.
Суд встановив, що рішення міськради №1254, яким запровадили е-квиток, не обмежує прав пільговиків, адже передбачає отримання електронної картки на безоплатній основі. Суд вважає, що мета прийняття рішення про запровадження е-квитка є легітимною, адже відповідає цілям: оптимізація обліку надання транспортних послуг та належне відшкодування Вінницькою міською радою транспортним компаніям вартості перевезень пільговиків.
«Варто зауважити, що кожен день громадським транспортом у місті Вінниці користуються десятки тисяч людей, які жодним чином не заперечують проти користування електронним квитком, а тому позиція позивачів у даній справі не узгоджується із «загальним благом», — йдеться в рішенні суду.
Крім того, судом не встановлено, а позивачами не доведено наявності доказів, які б підтверджували вчинення Вінницькою міською радою дій щодо накладення штрафу пільговикам - громадянам України, які здійснюють пільговий проїзд у міському транспорті м. Вінниці без реєстрації е-квитка, введення тільки безготівкового розрахунку чи/або підняття плати за транспортну послугу при готівковому розрахунку з водієм.
Отож, колегія у складі суддів Олега Сушка, Євгена Мацького та головуючого судді Ігоря Залімського постановила: апеляційну скаргу лишити без задоволення, рішення першої інстанції — без змін.
Однак пільговики не погоджуються з таким результатом справи і вже подали касаційну скаргу до Верховного Суду України: боротьба з вінницьким е-квитком ще не завершена.
Огляд рішення першої інстанції у цій справі ми публікували в матеріалі: Як Окружний суд відмовився скасувати е-квиток у Вінниці. Опублікували повне рішення
Читайте також:
У транспорті Вінниці хочуть відновити пільговий проїзд без обмежень
Включно з маршрутками. Коли весь громадський транспорт міста перейде на безготівковий розрахунок?
Чому повідомлення про списання коштів за проїзд вінничани отримують з запізненням?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
В Варшаве и Кракове тоже стоят валидаторы, но они адекватные - они для покупки билетов (разовые или абонемент - не важно). Купил, банковской карточкой рассчитался, прокомпостировал и всё. И никаких говнокарточек с валидаторами. Для чего наши валидаторы стоят - вопрос более риторический, как по мне;)
Костя Радченко тут нет преимуществ для льготников)
Зачем льготникам регистрировать проезд? Бред же. Был указ кабинета министров https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/354-93-%D0%BF#Text о безоплатном проезде для пенсионеров. Их право нарушается. А если в Винницу приезжают люди из регионов - их обязывают платить, потому что у них нет этой всратой карты.