Ще у квітні 2016 року було відомо, що біля Сабарівської очисної станції влаштують кладовище. Тоді це викликало обурення мешканців молодого району — Академічний. Люди пікетували міську раду, бо цвинтар знаходиться близько до мікрорайону. І їм вдалося віддалити від своїх будинків кладовище на один кілометр.
Із запізненням в один рік, почали протестувати жителі Сабарова. Зранку вони заблокували будівництво цвинтаря. Увечері, міські чиновники спробували знайти діалог з мешканцями Сабарова, яких зібралося більше сотні.
Керівник міського департаменту благоустрою Володимир Ніценко пояснював, чому ж цвинтар має бути на Сабарові.
— Він був запроектований в генеральному плані ще в 1987 році. Кладовище буде в санітарно-захисних смугах очисної станції, за високим, «живим» парканом з туї та інших дерев. Пройшли всі відповідні погодження, будуватимемо в дві черги, — казав Ніценко. Але його одразу перебивають своїм галасом люди:
— Як це будувати? Де ж дозвіл громади? Що ви нам брешете?! — лютували мешканці Сабарова.
Сивий немолодий чоловік, якого люди називали «дядя Ваня» розказав чиновникам, чому тут не можна будувати кладовище
— Люди тут завжди все робили самі. Самі бурили свердловини, щоб пити чисту воду. Я один з тих, хто газифікував Сабарів. А нам влада «підливає ще бензину в вогонь» — відкриває поряд кар’єр, будує тунель через річку. А чи хтось з міськвиконкому приїжджав сюди, щоб поцікавитися, що люди п’ють? До того ж, очисна в жахливому стані. А ви нам ще тут кладовище «під носа» бажаєте поставити. Цвинтар вирішить проблему лише на п’ять років. Ви просто відтягуєте час. Чи не краще одразу збудувати кладовище за 15-20 кілометрів від Вінниці? — сказав дядя Ваня і його слова жителі зустріли оплесками.
На це міські чиновники відповіли, що для Сабарова влада робить все, що можливе
— Поставили нове освітлення, заасфальтували дороги… — розказує Ніценко, але його одразу перебивають люди
— Та які це дороги? Розбиті вони всі! Дитячого садка немає нормального. Школа за десять кілометрів! Автобуси забиті. Де ж тут ви працюєте? — вигукували мітингувальники з юрби.
Далі під галас каже інша мешканка Сабарова, що представилася Ольгою.
— Мене дивує, що міська влада не займається вирішенням проблеми з очисними спорудами. Крім того, що вони розносять сморід по всьому району, так вони ж в аварійному стані! А те, що ви зрубали зелену пшеницю на полі під кладовище, то це як під час Голодомору 32-33 років. І не треба нам тут цвинтаря, бо це ж потенційна «бомба», екологічна катастрофа, що буде наче Чорнобиль-2, — емоційно каже жінка.
Очільник міського департаменту благоустрою Володимир Ніценко сказав, що очисними спорудами вже займаються.
— Це питання опрацьовується. Готуємо проектно-кошторисну документацію, зробили заявку на отримання грошей з Державного бюджету, в розмірі 20 мільйонів гривень. Буде позитивний результат, — сказав Ніценко. Людей це не заспокоїло і вони почали вигукувати, що «кладовищу тут не бути!».
Далі заступниця голови Асоціації органів самоорганізації населення Інна Вітенко запропонувала компроміс.
— От давайте тут цвинтар побудуємо, а вам зробимо нову свердловину, щоб пили чисту воду, — казала Вітенко. І це дуже повеселило людей, які були на зборах.
Галаси в натовпі змішалися. Хтось вигукував, та що ви брешете. Інші казали, що «толку від розмови не буде». А десь радикально налаштовані люди пропонували перекрити дороги
— Ми перекриємо Староміський та Центральний мост. Закриємо всі дороги. Стане вся Вінниця і все через вас! Не дамо нас отруювати ще й цвинтарем. З нас досить! — волали люди.
Під вигуки «Ганьба» люди провели представників міської влади до машин. І як тільки машина Володимира Ніценка рушила, її заблокували посеред дороги. Натовп просто став перед авто. Все ж через кілька хвилин копам та кільком іншим людям вдалося відтіснити натовп від авто.
Далі люди, вже без представників мерії обрали свого голову району — ним став сивий чоловік, якого називали дядя Ваня. І вже розробили план, як діяти далі — звернутися на всеукраїнські канали, такі як ТСН, ICTV, Інтер, щоб зробити розголос на всю Україну.
Нагадаємо, що сьогодні, 19 червня, це вже другий пікет проти кладовища на Сабарові. Мешканці зранку заблокували трактори та вантажівки, які розгрібали землю на полі під кладовище.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
потому что они д,уны тупые