На позачерговому засіданні уряду, 12 червня, вирішили, що Вінниччина матиме п’ять мега-районів. Адмінцентрами стануть Вінниця, Хмільник, Гайсин, Тульчин та Могилів-Подільський.
Голова ГО «Ресурсно-інформаційний центр «Громади Вінниччини» Андрій Кавунець називає таке рішення «дивним», бо, на його думку, нові округи не матимуть повноважень, які остаточно передадуть на об’єднані громади. І вважає, що райони створюють, щоб зберегти вертикаль впливу Києва на села і міста.
— Отже, чим будуть займатися нові райони?
— У Концепції реформування місцевого самоврядування, що була ухвалена в квітні 2014 року, вказано, що громада надає базові послуги, а на райони передають кілька функцій: опікуватися райлікарнями та дитячими будинками-інтернатами.
У 2020-му ці пункти втратили свою актуальність: фінансування лікарень вторинного рівня перевели на Нацслужбу здоров'я України, дитячі будинки-інтернати проходять трансформацію на дитячі будинки сімейного типу.
— То які ж функції залишаються в компетенції району?
— А їх фактично немає, а отже — немає сенсу в створенні нових районів. Кабмін після консультацій з експертами дійшов до висновку, що тоді можна обійтись без райради, але водночас — вирішив, що райдержадміністрація все ж таки має бути.
Єдина причина такого рішення, на мою думку, збереження вертикалі представництва центральної влади, яка буде здійснювати нагляд за діяльністю місцевої влади. І таке рішення в рамках реформи з децентралізації, коли владу передають з Києва на місця, у громади — видається щонайменше дивним.
Повинна бути чітка логіка: є послуги, які надаються районом — має бути районна рада для управління цими послугами. Немає послуг районного рівня — отже не потрібно створювати райони. Не можуть бути РДА причиною для створення нових районів.
— Центри мега-районів подекуди далеко знаходяться від жителів міст та сіл. Чи є в цьому проблема?
— За методикою того ж Кабміну у нових районах мають жити не менше 150 тисяч мешканців, а відстань до райцентру — не більше 60 кілометрів. Якщо по населенню всі райони «норму» виконують, то от з центрами складнощі. Для прикладу, адміністративним центром Хмільницького району мала б стати Калинівка, яка знаходиться ближче до географічного центру цього округу, ніж Хмільник. З віддалених сіл важко буде доїхати і до центру Вінницького, Могилів-Подільського районів.
Але проблеми від цього для жителів не бачу. Майбутній район не матиме жодних функцій, а мешканець зможе отримати всі довідки, соцпослуги в центрі своєї об'єднаної громади. Проблеми будуть саме для голови РДА та його працівників, коли вони захочуть подивитися, що відбувається в селах і містах свого району.
— Чому, на вашу думку, вирішили створити райони в «турборежимі»?
— Це потрібно під місцеві вибори. Бо, щоб сформувати дільничні комісії потрібно мати чітко визначені райони та територіальні виборчі комісії. А до початку виборчого процесу, який оголошують за 70 днів до дня місцевих виборів, залишилося орієнтовно 1,5 місяці. Тому і поспішають. Хоча простіше було б покласти обов'язок сформувати територіальні комісії на обласну комісію.
Рішення по адмінподілу, нагадаємо, ухвалили з умовою «доопрацювати протягом одного дня».
Читайте також:
До Вінниці приєднають ще шість сіл. Кабмін ухвалив перспективний план
Квартири, гроші та три рушниці. Чим володіють мери міст та голова ОДА
Уряд погодив кандидатуру Сергія Борзова на посаду голови Вінницької ОДА
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер
Пропоную ввести смертну кару для політиків, які обіцяють одне, а роблять інше. Тоді буде порядок!
А все через те що кучка умніків не може спокійно жити , треба обов'язково якусь х*йню впороти