Кабмін по-новому поділив Вінницьку область. Скільки буде районів?

Кабмін по-новому поділив Вінницьку область. Скільки буде районів?
Найбільшим районом стане Вінницький. Тут житимуть понад 700 тисяч людей або ж майже половина всіх мешканців області
  • На засіданні уряду затвердили новий адміністративний поділ нашої області — замість 27 районів буде п’ять.
  • Хоча урядовці зазначили, що такий поділ «остаточний», рішення ще мають схвалити у Верховній Раді.
  • І створити нові райони мають вже цього літа, щоб встигнути до місцевих виборів

Реформа децентралізації йде до свого завершення. Минулої п’ятниці уряд схвалив новий адміністративний поділ кожної з областей України. На Вінниччині створили п’ять районів з центрами у Могилів-Подільському, Вінниці, Гайсині, Тульчині та Хмільнику.

І на тому ж засіданні, 12 червня, у Кабміні затвердили адмінустрій базового рівня, за яким в нашій області стане 63 ОТГ. При цьому, корективи до плану вносили просто під час засідання.

Відео дня
v class="embed-responsive embed-responsive-16by9">

— Є пропозиції по двох громадах. Віднести Лісову Лисіївську громаду до Калинівської ОТГ. А Федорівську територіальну громаду вилучити з Шаргородської та включити до Мурафської ОТГ. Це буде повністю відповідати очікуванням людей, методиці поділу та не міняє перелік об’єднаних громад в цілому, — сказав голова Вінницької ОДА Владислав Скальський.

— Дякую, за пропозицію в останній момент, — відповів міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов.

— Ми надіслали їх 9 червня, — зазначив Скальський.

— Нині завершальна стадія тих речей, які ви подавали і які вже опрацьовані профільними комітетами. Тому не треба знімати з себе відповідальність перед громадами в нікуди, це затвердження громад — остаточний етап. Неможливо законодавчо, юридично, технологічно внести ці зміни, — вступився у дискусію прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Проте в Мінрегіоні заявили, що готові опрацювати зміни, через що рішення ухвалили з умовою «доопрацювати протягом одного дня». 

Порівняти документ з раніше затвердженим Перспективним планом створення ОТГ поки неможливо, бо рішення ще не опублікували на сайті уряду.

Спочатку — гроші, райони — потім

Були дискусії й через новий районний поділ — губернатори та народні депутати на засіданні Кабміну пропонували об’єднати той чи інший район, що вивело урядовців з рівноваги:

— Якщо ми зараз відкриємо цю «скриньку Пандори», то знов все будемо перероблювати, — заявили одразу декілька чиновників.

Новій районний поділ Вінницької області

Найбільше обговорень було через фінанси, а саме як нові райони та ОТГ будуть ділити свої бюджети. Представники Асоціації міст України виступають проти укрупнення районів, бо тоді «міста обласного значення увійдуть в нові округи і як результат, втратять частину доходів». На що прем’єр Шмигаль відповів, що це «неможливо законодавчо» і районна влада не буде перетягувати функції та фінанси місцевої влади.

Ще одне зауваження Кабмін отримав від нардепа Юлії Клименко, яка вважає, що урядовці займаються не тим, чим треба.

— Поки ми бачимо формування районів без внесення змін до Бюджетного кодексу — фінанси залишаються в районах, громади поки що їх не отримують Спочатку передайте гроші в громади, а потім формуйте райони. Бо інакше ми зробимо чергових «монстрів», а-ля ОДА, — говорила Клименко.

Денис Шмигаль відповів, що завдання Кабміну — передати опрацьовані зміни до районного поділу, а вже Верховна Рада буде вирішувати в якому порядку ухвалювати рішення: спочатку нові райони, а потім передача фінансів чи навпаки.

Тож, новий районний поділ Вінницької області та ще 23 областей (разом з тимчасово окупованими Кримом і окремими районами Донбасу) має ухвалити Верховна Рада. Чи не будуть нові райони знов змінені? Нардепи, які були присутні на засіданні Кабміну, залишились незадоволені рішеннями урядовців.

Для чого новий адмінподіл

Одна з причин — для економії грошей, які витрачає держава на чиновників. Через появу ОТГ районна влада втратила частину повноважень. Освітою, культурою, спортом, видачею довідок, соцзахистом займаються самі громади, фінансування лікарень вторинного рівня — бере на себе Нацслужба здоров’я.

Сині плями на мапі — це територія, яку займають об'єднані територіальні громади. За даними сайту «Децентралізація» майже половина мешканців області вже живуть у ОТГ. 

Районна влада неефективна, а продовжує отримувати гроші на утримання — у 2019 році на чиновників держава витратила понад 6 мільярдів гривень. Але повністю ліквідувати райони не вийде: районний поділ зазначений в Конституції України. І через це створюють укрупнені «округи».

Чіткого переліку функцій нової районної влади ще немає — це має визначити уряд та погодити Верховна Рада. Попередньо схвалили, до власних  повноважень райрад належатиме управління майном спільної власності територіальних громад району і розмежування майна між територіальними громадами. А РДА можуть стати суто виконавчим органом — реалізувати те, що схвалила райрада. 

— За потреби, у районах, які будуть ліквідовані, можуть продовжити функціонування на певний період окремих структурних підрозділів РДА, які надають важливі послуги, наприклад, соціального забезпечення. Так само не передбачається якогось тотального вивільнення працівників РДА, як це сьогодні хтось лякає, — каже заступник міністра розвитку громад і територій В’ячеслав Негода.

 

Кабмін, нагадаємо, звільнив голову Вінницької ОДА Владислава Скальського. 

 

Читайте також:

До Вінниці приєднають ще шість сіл. Кабмін ухвалив перспективний план

Квартири, гроші та три рушниці. Чим володіють мери міст та голова ОДА

Вінниця долучиться до міжконтинентального онлайн-фестивалю «Intercity Live». Де подивитися?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (14)
  • Ivan Tykhoniuk
    З часом села знищать і залишиться одна Вінниця
  • Юрий Онищенко
    Скинемо зелену твар..юку і поділимо по-нормальному, а не як центр в Хмільнику, бо там депутат!
  • Василь Горон
    Створюють видимість бурхливої діяльності....
  • Константин Сильченко
    Короче райони створять а механізму їх роботи не буде. Короче кончать державу
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:01 Трагічна втрата: на війні загинув 26-річний захисник з Вінниччини photo_camera 20:06 Бабусин секрет жовтої паски: рецептом поділилася дослідниця подільської кухні 19:24 Церкви, в яких вінчався Богун і Старицький. Розповідаємо про п'ять найстаріших храмів Вінниччини photo_camera 19:11 У Вінниці запустять додаткові трамваї та тролейбуси на Великдень Від читача 13:38 Петиція для коханого чоловіка і найкращого татка 18:31 Зарплата 90 тисяч на місяць: які статки у голови Вінницької облради та його заступників? 18:08 На в'їзді до Гнівані у ДТП загинув 77-річний велосипедист 17:30 «З нашої родини у війську 14 чоловіків»: паски для фронту майстриня не рахує і не фотографує 17:19 Ліжка для військових за «космічними» цінами: затримали учасників корупційної схеми photo_camera 17:17 Де і коли освячувати паски у Вінниці. Зібрали адреси храмів 16:48 Шокуюча знахідка на кордоні: чоловіка виявили підвішеним у цистерні з олією photo_camera 16:27 Синоптики про погоду на Великдень та поминальні дні: чого чекати українцям play_circle_filled 16:13 Вбивцю 92-річної пенсіонерки з Козятина засудили на 15 років play_circle_filled 15:58 Мільйонна недбалість у вінницькій колонії: юристу загрожує в'язниця 15:39 Вибух під час бійки у Піщанській громаді: двоє чоловіків травмовані 15:12 Дід Блогер із Високого і його музей: як уламки війни стали частиною новітньої історії України photo_camera 14:30 «Це не наше сміття, але це наше місто»: як молодь прибирала біля Вишенського озера (Пресслужба Сергія Кудлаєнко) 14:16 У Вінниці спалахнули склад на вулиці Гонти та будинок на проїзді Харчовиків photo_camera 13:31 Рецепт до Великодня: Мамина паска завжди найсмачніша, бо вона правильна photo_camera 13:20 Дитяча стоматологія у Вінниці: обирайте кращих дитячих стоматологів! (партнерський проєкт)
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up