Плата за доставку газу: як вона зміниться для вінничан у 2025 році?

Плата за доставку газу: як вона зміниться для вінничан у 2025 році?
  • Тариф залишається незмінним — розподіл газу є однією з тих комунальних послуг, на яку діє мораторій про не підвищення до кінця війни.
  • Але через особливості утворення цієї плати ваша платіжка за доставку може бути більшою чи меншою, ніж торік. Розповідаємо, чому так.

Під кінець 2024 року всіх нажахала новина, що транспортування газу здорожчає у чотири рази. Нацкомісія держрегулювання комунальних послуг (НКРЕКП) пояснила, що це спричинено тим, що між Україною та рф припинений транзит газу, а це було 85% надходжень.

Тож за рішенням Регулятора, тариф на транспортування газу збільшили з 124,16 до 501,97 гривні за тисячу кубів. У медіа цей тариф «пов’язали» із платою за доставку (розподіл) газу. Мовляв, останній теж збільшиться в чотири рази. Але це не так.

Тариф за доставку — без змін

Своє спростування НКРЕКП дала 1 січня. 

«Жодних змін тарифів на газ для населення не передбачається. Чинний тариф на газ для населення залишається незмінним. Рішення НКРЕКП про затвердження нових тарифів на транспортування газу не торкнеться побутових споживачів, — наголосили в Комісії. — Тим більше мораторій на підвищення тарифів для населення на газ та опалення, який діє з 2022 року, продовжує діяти. Вартість гарячої води та опалення не зміниться».

Для споживачів дали інформацію й у вінницькій філії «Газмереж».

«У січні 2025 року споживачі отримають нові платіжки за розподіл газу. Наголошуємо, що тариф для клієнтів вінницької філії «Газмережі» не змінився і становить 2,112 гривні  за 1 кубометр на місяць», — повідомили там.

Поки триває війна — тариф за доставку залишається без змін. Тому ціни 2024-го є актуальними і для нинішнього року

Але нові платіжки усе одно можуть стати більшими. Або навіть меншими. На їх розмір впливає сама формула розрахунку плати за розподіл.

На платіжку впливає річний обсяг спожитого

Для цього почнемо «здалеку». З початку 2020 року НКРЕКП змінила порядок оплати споживачами отриманих послуг з розподілу (доставки) природного газу. Це відбулося через реформу ринку газу в Україні.

Споживачі отримали право самостійно обирати постачальника газу. Але облгази міняти не можна. І оскільки постачання і доставку газу тепер могли робити різні компанії, то загальну платіжку за газ розділили надвоє: за газ як товар і за його доставку (розподіл).

Для цього Регулятор вніс зміни до законодавства, затвердив тарифи для облгазів і також прийняв формулу, за якою розраховується доставка газу: тариф на розподіл х річна замовлена потужність / на 12 місяців = щомісячна плата за доставку, яка сплачується рівними частинами.

Тариф на розподіл, нагадаємо, наразі залишається незмінним. Але розмір сум в платіжці може змінитися через «річну замовлену потужність». 

Це, простими словами, обсяг газу, який доставляють до домогосподарства протягом року. Регулятор вирішив так, що йдеться не про поточні показники, а про фактичний обсяг газу, який був використаний впродовж минулого «газового» року: для нинішнього року це період з 1 жовтня 2023 року по 30 вересня 2024 року.

За такої моделі утворення тарифу виходить так, що якщо у цей період ви «напалили» газу більше, ніж зазвичай, то і платіжка за доставку буде для вас більшою. Менше — відповідно зменшиться і розмір суми у квитанції за розподіл.

Як розрахувати орієнтовну суму за доставку

У вінницькій філії «Газмережі» кажуть, що кожен споживач може самостійно розрахувати свою щомісячну плату за розподіл газу у новому 2025 році.

Для цього весь об’єм газу, спожитий за попередній газовий рік, необхідно розділити на 12 та помножити на тариф вашого оператора газорозподільної мережі (2,112 за м³ для клієнтів вінницької філії «Газмережі»). Це і буде розмір щомісячної плати за доставку газу, який буде сталим впродовж всього календарного року.

Наприклад, при споживанні 2000 кубів газу за газовий рік щомісячна плата становитиме 352 гривні, а при споживанні 1000 кубів — 176 грн на місяць.

Опитування

Чи зміниться плата за доставку газу для вас у 2025 році?

Важливо: навіть, якщо споживач не користувався газом цілий рік, але підключений до труби, він усе одно має сплатити за послугу доставки. Обов’язковий мінімальний об’єм газу, за розподіл якого доведеться сплатити облгазу, залежить від переліку газового обладнання в оселі:

  • 39 кубометрів за рік — за наявності тільки газової плити;
  • 126 кубометрів за рік — якщо в будинку є газова плита і котел для підігріву води;
  • 314 кубометрів за рік — якщо газ використовується комплексно: для приготування їжі, підігріву води та опалення будинку.

Ці показники множаться на тариф 2,112 гривні за куб в місяць. А далі річну вартість доставки ділять на 12 місяців, щоб отримати розмір щомісячних платежів.

Приміром, якщо у вашому будинку є тільки газова плита, то плата за доставку при нульових показниках буде складати 6,864 гривні на місяць. 

Тобто на практиці за доставку не платять лише ті споживачі, яких узагалі від’єднали від труби (це має бути підтверджено відповідним актом).

Раніше, нагадаємо, ми розповіли про те, чому стали проводити поквартирне техобстеження газових мереж у Вінниці.

 

Читайте також:

Що робити, коли сталася біда? Зібрали корисні телефони для вінничан

«Вимагаємо передати мережі Водоканалу». У Барському масиві скандал із забудовником

«Відключили за борг, якого вже не було». Вінничанин скаржиться на «Енеру»

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (9)
  • Валя Дорош

    А у нас меньша оплата на 25 рік,тому що меньше газу взяли.І не потрібно лякати.

    Алла Лищенюк reply Валя Дорош

    Валя Дорош
    А в мене лише на 1 грн.
  • Оксана Навроцька

    Знищення українського народу
  • Роман Підлубний

    А якщо використовую газу менше  500 кубів на рік?
  • Сергій Романов

    Підари зеленорилі вже дістали своїми тарифами

    Annick paula Oriane reply Сергій Романов

    Сергій Романов

keyboard_arrow_up