Чому вінницькі газовики стали робити техогляд мереж по квартирах? Ми дізналися
- На багатьох під'їздах у Вінниці розклеїли «листи щастя» — оголошення від вінницької філії «Газмереж».
- Мешканцям будинків пропонують поквартирне обслуговування газових мереж, за що доведеться заплатити 310 гривень.
- Чому так, якщо ми й так вже маємо дві платіжки за газ? І що буде, якщо відмовитися від техогляду газових мереж у квартирі?
Читачка Наталія надіслала нам фото оголошення від вінницької філії «Газмереж». У ньому йдеться про пропозицію з технічного обслуговування мереж по квартирах. За це фахівці хочуть по 310 гривень з помешкання.
— Мене це обурює. Прийдуть, позаглядають, скажуть: у вас все нормально, і за це платити треба. Раніше такого не було, — каже вона.
Ми звернулися за роз’ясненнями до вінницької філії «Газмереж».
Звідки виникла ця оплата
Речниця філії Лариса Логінова розповіла, що цього року планують перевірити 1800 багатоповерхівок на Вінниччині. На договірних засадах також проводитимуть техогляд мереж в окремих житлових та нежитлових приміщеннях.
— Як показує практика, технічний стан газових мереж будинків, особливо в місцях загального користування, потребує негайного фахового обслуговування та ремонту. Мережі з роками старіють, виникають витоки газу на з’єднаннях, кранах, у футлярах тощо, — каже вона. — Через прогалини в законодавстві та зволікання співвласників будинків загальнобудинкові мережі роками не обслуговувалися. Саме тому, щоб виправити ситуацію, питання врегулювали на законодавчому рівні з 2019 року змінами до законів та новими підзаконними актами.
Так Операторів газорозподільних мереж зобов’язали обстежувати газопроводи на щільність і герметичність в багатоповерхових будинках. Але, за словами Логінової, ця послуга не є монопольною: її можуть надавати не тільки «Газмережі», а й інші спеціалізовані організації.
— Саме тому вартість послуги не входить до структури тарифу на розподіл газу, надається та сплачується за окремими договором та рахунком, — говорить речниця вінницької філії «Газмережі» Лариса Логінова. — Натомість те, що входить в плату за розподіл (доставку - авт.), — це обслуговування газорозподільних мереж до точки приєднання газових мереж внутрішнього газопостачання (до запірної арматури та загальнобудинкового вузла обліку - авт.).
— Техобслуговування мереж по квартирах не є обов’язковим? — спитав журналіст.
— Перевіряти стан мереж, навіть по квартирах, обов'язково. Але споживач може обирати ту організацію, яка йому буде надавати цю послугу, — відповіла речниця вінницької філії «Газмереж».
Які наслідки за відсутність ТО
Питаємо, а якщо споживач відмовляється від перевірки й немає договору з іншою організацією, які будуть наслідки?
— Відсутність регулярного технічного обслуговування призводить до погіршення стану мереж, втрати надійності та безпечності. За правилами безпеки систем газопостачання може бути підставою для припинення розподілу природного газу на об’єкт. Відновлення газопостачання буде після виконання власниками всіх вимог щодо ремонту та належного технічного обслуговування мереж такого будинку. Це вимога безпеки газопостачання, збереження життя та здоров’я споживачів і їх майна, — відповіла Логінова.
— Раніше ж так не робили? Я маю на увазі, не збирали плату за обслуговування газових мереж по квартирах, — запитав журналіст.
— Проведення техогляду внутрішньобудинкових газових мереж саме в багатоповерхівках, де є кілька співвласників, потребувало додаткового урегулювання на законодавчому рівні. На практиці виникали питання та дискусії: хто має підписати договір, за рахунок яких коштів і в якому розмірі мають сплачуватися проведені роботи тощо. Для цього у вересні-грудні 2023 року Міністерство енергетики України та НКРЕКП упорядкували ці питання, для чого прийняли низку нормативних документів, — відповіла речниця вінницької філії «Газмереж» Лариса Логінова.
Серед цих документів — порядок техогляду в багатоквартирному будинку, затверджений наказом Міненерго №292 від 29 вересня 2023 року; типовий договір, затверджений постановою НКРЕКП №2291 від 5 грудня 2023 року; методологія розрахунку граничних рівнів вартості виконання видів робіт та послуг, затверджена постановою НКРЕКП №2162 від 22 листопада 2023 року.
— На нашому сайті є окремий розділ про технічне обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж. Там є нормативна база, графік технічного обслуговування по адресах, орієнтовна вартість за послугу, — додала речниця вінницької філії «Газмереж» Лариса Логінова.
@vn20minut 🤔 Багатьом вінничанам пропонують поквартирне обслуговування газових мереж, за що доведеться заплатити 310 гривень. Відповідні оголошення з'являються на під'їздах багатоповерхівок. Друзі, як ви ставитеся до такої послуги від вінницької філії «Газмереж»? Готові платити вказану суму раз на декілька років чи принципово ні? Діліться думками у коментарях ⬇️ #газ #тариф #гроші #вінниця #будинок #комуналка #обговорення ♬ оригінальний звук - Новини Вінниці
На фейсбук-сторінці «Газмереж» повідомили, що у 2024-му вінницька компанія провела фахове обслуговування газових мереж понад двох тисяч багатоквартирних будинків по всьому регіону.
«У кожному будинку виявили та ліквідували в середньому 10-15 витоків газу. Провели обстеження мереж на щільність та герметичність, заміну ущільнювачів, змащування різьбових з’єднань тощо. За необхідності, на договірних засадах провели заміну складових, які вийшли з ладу, уражених корозією аварійних ділянок газопроводів та інші ремонтні роботи», — йдеться у дописі.
Раніше, нагадаємо, ми детально розповідали про так звану «третю платіжку» за газ: скільки та за що треба платити?
Читайте також:
Що робити, коли сталася біда? Зібрали корисні телефони для вінничан
«Вимагаємо передати мережі Водоканалу». У Барському масиві скандал із забудовником
«Відключили за борг, якого вже не було». Вінничанин скаржиться на «Енеру»
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Taisa Martinova
Тетяна Рябчук
на роботу і за це
отримують зарплату.
За що маємо платити
ми?
Людмила
Vlad